Контакт

Спорт

Нема пензија за Златан, останува во Милан уште една година

Објавено пред

Шведскиот фудбалски интернационале, Златан Ибрахимовиќ, ќе го продолжи договорот со екипата на Милан за уште една година, објави италијански „Кориере дела сера“.

dobivaj vesti na viber

„Росонерите“ се задоволни од игрите на 39-годишниот напаѓач, но и од неговото влијание врз другите фудбалери, кои сезонава се борат со Интер за скудето во Серија А.

„Кориере дела сера“ пишува дека, најверојатно, Златан и следната сезона ќе ја задржи истата сума за годишна плата – 7 милиони евра.

„Ако во Милан ме сакаат, ќе останам. Ја засакав екипата. Кога ќе поминам ден без соиграчите, како да сум го поминал денот без децата“, изјави неодамна шведскиот фудбалер.

Ибрахимовиќ во Милан се врати во јануари минатата година и веднаш во истата сезона постигна 11 гола на 20 натпревари. Оваа сезона бројот на негови погодоци е 14 во Серија А, а по еден постигна во Копа Италија и во Лига Европа.

Наодамна се споменуваше дека е можно негово враќање во Манчестер јунајтед, но можноста пропадна.

Спорт

Неколку играчи не сакале Павар да биде во тимот, Љорис и Жиру ги смириле тензиите

Објавено пред

Франција, бранителот на светската титула, од првата позиција во групата Д, се пласираше во осмина-финалето. Французите, в недела од 16 часот за противник ќе ја имаат Полска.

dobivaj vesti na viber

И покрај изборениот пласман во осмина-финалето, француските медиуми тврдат дека атмосферата во националниот тим е далеку од идеална.

Според „Л’Екип“ и бројни други француски медиуми, дошло до раздор меѓу играчите, поради лошите игри на Бенжамин Павар. Усман Дембеле и уште неколку други играчи наводно барале од селекторот Павар да го пресели на клупата, поради лошата игра на првиот меч против Австралија.

во одбрана на Павар застанале најискусните, капитенот Иго Љорис и напаѓачот Оливие Жиру.

„Разговарав со Павар по натпреварот. Тој е играч кој работи неверојатно напорно и секогаш е мотивиран. Воопшто не сум загрижен за неговиот настап бидејќи знам дека ќе биде најдобар кога е најпотребно”, изјави клупскиот колега на Павар од Баерн, Кингсли Коман.

„Точно е дека тој и јас имавме многу жестока дискусија. Ќе средивме работите. Тоа се нормални ситуации во фудбалот на ова ниво. Што му кажав? Му реков дека е ужасен и тој е свесен за тоа”, откри францускиот селектор Дидие Дешан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Швајни: Само Ридигер е дефанзивна класа, останатите не се играчи за ова ниво

Објавено пред

Германија доживеа уште едно мундијалско фијаско. Слично како и на минатото СП во Русија, селекцијата на четирикратниот светски првак не успеа да ја мине првата фаза. Сензационалната победа на Јапонија над Шпанија (2:1) ги елиминираше Германците од СП.

dobivaj vesti na viber

Јавноста е шокирана и разочарана, поради што само се редат критиките до селекторот Ханси Флик и неговите избраници.

Бастијан Швајнштајгер кој беше дел од шампионската генерација која во 2014 година ја освои светската титула, Мундијалот во Катар го работи како стручен коментатор.

Популарниот Швајни проблемот на Германија го лоцираше во дефанзивната линија. Според него Германија во тој дел од тимот не поседува вистински квалитет.

„Во одбраната имаме само еден дефанзивец со највисок квалитет, тоа е Тони Рудигер. Останатите се на пристојно ниво за Бундеслигата“, изјави Швајншајгер.

Флик на СП, во одбраната, покрај Ридигер најчесто ги користеше Зуле, кој трпи најмногу критики, односно Шлотенберг и Раум.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед ќе ја активира клаузулата во договорот на Рашфорд

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Манчестер јунајтед размислува да ја продолжи соработката со напаѓачот Маркус Рашфорд.

dobivaj vesti na viber

Според „Дејли мирор“, клубот ќе ја активира клаузулата, која стои во договорот на Рашфорд. Јунајтед има опција автоматски да го продолжи договорот за уште една година.

Во тој случај тој ќе биде спречен да преговара со потенцијален нов клуб бидејќи неговиот актуелен договор истекува во летото 2023 година.

Рашфорд на 19 натпревари оваа сезона постигна осум гола и забележа три асистенции. Англија се пласира во осмина-финалето на мундијалот, а тој постигна три гола.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет23 минути

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...

Регион44 минути

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар даде целосна поддршка на евроатлантските интеграции на...

Економија2 часа

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното оданочување

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ3 часа

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници, наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија3 часа

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот „Илинден“. Директорот...

Свет3 часа

Бајден и Макрон: Русија е одговорна за воените злосторства во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон ветија дека Русија ќе одговара за „широко документираните злосторства и воени...

Свет3 часа

Бајден: Не планирам да разговарам со Путин во скоро време

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не планира наскоро да разговара со рускиот колега Владимир Путин, но е подготвен да...

Свет3 часа

Столтенберг: НАТО нема да биде вовлечен во војната на Путин

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Северноатлантската алијанса нема да биде вовлечена во војната на Путин. “Руската...

Македонија20 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија20 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија21 час

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија21 час

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија22 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа23 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија24 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет1 ден

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет1 ден

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет1 ден

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет1 ден

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...