Контакт

Спорт

Нема плата ако се заразиш, а не си вакциниран

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Херта на јавноста ѝ соопшти дека невакцинираните фудбалери кои ќе се заразат со коронавирусот нема да добиваат плата во периодот што ќе го минат во карантин.

„Решивме од 2 ноември, двајца играчи што не се вакцинирани, да не ја добијат платата за оние денови што ги минаа во карантин“, соопшти клубот од Берлин.

Клубот на почетокот на октомври донесе одлука невакцинираните сами да си ги плаќаат ПЦР-тестовите. Херта оваа година неколкупати ја погоди коронавирусот, но како што објави клубот, речиси сите фудбалери се вакцинирале.

Спорт

Алегри потврди дека Рамзи го напушта Јувентус

Објавено пред

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, потврдил дека Арон Рамзи во наредните денови ќе го напушти клубот.

Рамзи, како слободен играч пред три години од Арсенал пристигна во Торино. Доби голема плата, но не успеа да се наметне во тимот. За Јувентус одигра 70 натпревари, постигна шест гола.

„Арон не е со тимот, тој ќе замине од клубот“, рекол Алегри.

Не е познато каде Рамзи ќе ја продолжи кариерата, сигурно е само дека ќе се врати во Премиер лигата.

31-годишноот Велшанец, покрај за Арсенал и Јувентус, настапувал и за Кардиф, односно Нотингем форест.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голема шанса за Црна Гора – Голманите на Холандија се позитивни на коронавирусот

Објавено пред

Коронавирусот продолжува да прави хаос на Европското првенство во ракомет. Во пресрет на натпреварот со Црна Гора, Холандија остана без голмани.

Вчера, позитивен тест доби Денис Шелекенс, а претпладнево позитивен бил и тестот на Барт Равенсберген.

Голот на Холандија ќе го браби 41-годишниот Гери Ејерлс, кој пред две години ја заврши кариерата, а дополнителен повик од селекторот добил Рене де Нехт.

Во Групата 1 на ЕП, Холандија се уште е без бодови, Црна Гора има два и доколку сака да се пласира во полу-финалето ќе мора да ги добие преостанатите три натпревари, попладнево против Холандија, а потоа против Франција и Исланд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Сити ми дадоа сѐ, никогаш нема да ги изневерам

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, рекол дека ќе отворен и искрен со сите во клубот, кога ќе решава за понатамошните чекори во кариерата. Договорот на Гвардиола истекува наредната сезона, рекол дека е рано да размислува за понатамошните чекори.

„Сити ми дадоа сѐ. Не би било убаво од моја страна да го изневерам клубот, не можам да им направам ништо лошо. Заедно ја донесовме одлуката да дојдам во Манчестер сити, заедно два пати ги носевме одлуките да го продолжам договорот. така ќе биде и сега. Се ќе зависи од тоа дали тие ќе сакаат и понатаму да бидам овде и секако ќе зависи и од тоа дали јас се чувствувам добро во клубот“, рекол Гвардиола.

Шпанецот е на добра пат да ја освои четвртата шампионска титула во Премиер лигата, во последните шест години.
Сити, вечерва, ќе гостува кај Саутемптон. Натпреварот ќе започне во 18.30 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион25 минути

Почина Аки Ракимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Ракимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија51 минута

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија2 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија3 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет4 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија4 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет5 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија5 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија19 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија21 час

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија21 час

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија23 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион24 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија2 дена

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Досие