Контакт

Спорт

Неочекуван проблем за Португалија – Бернардо Силва има повреда на мускулот!

Објавено пред

Селекторот на фудбалската селекција на Португалија, Фернандо Сантош им неочекуван проблем пред последните два меча од квалификациите за пласман на СП во Катар идната година.

Денешниот утрински тренинг на Португалците поминал без фудбалерот на Манчестер Сити, Бернардо Силва, а како причина за тоа се наведува воспаление на мускулот на ногата поради што тој ќе е неизвесен за дуелите со Репубика и со Србија.

Останатите 24 повикани играчи тренирале нормално, а дури шестмина ризикуваат суспензија за мечот со „орлите“ кој по сите математики ќе е одлучувачки за двете репрезентации за директен пласман на Мундијалот.

Против Ирците ќе треба да внимаваат да не „пожолтат“ Жоао Кансело, Рубен Дијаш, Жозе Фонте, Жоао Палињо, Ренато Санчез и Диего Жота.

Португалија пред последните 2 кола има еден бод, но и еден натпревар помалку од Србија, па без оглед на резултатот во Даблин, мечот во Лисабон во недела од 20.45 часот ќе одлучува за директниот патник во Катар.

Ако утре Португалците предводени од Кристијано Роналдо ја совладаат Р. Ирска, во недела против Србија ќе им биде доволен и бод.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Еурофарм Пелистер со голема победа над Спортинг за второ место!

Објавено пред

Еурофарм Пелистер продолжи со одличните игри во Европската лига на ЕХФ, откако во распродадената сала „Боро Чурлевски“ во Битола стигна до голема 31:25 (14:13) победа над Спортинг Лисабон, за да го поминат португалскиот клубн а второто место во групата Д, зад фаворитите Ним.

По ремито на гости во Португалија, тимот на Жељко Бабиќ беше мотивиран да стигне до победа на домашен терен и во второто полувреме успеаја да го надиграат противникот за трета победа во шест кола во Европската лига. Во првото полувреме, Спортинг имаше три гола предност (5:8), но Пелистер се вратија за 14:13 водство на полувреме.

Стипе Мандалиниќ и Јосип Периќ го предводеа Пелистер до победа со по седум постигнати голови, додека за гостите,  Салвадор Салвадор постигна шест гола.

ЕХФ ЕВРОПСКА ЛИГА

ГРУПА Д

Еурофарм Пелистер – Спортинг Лисабон 31:25

АЕК – Кадетен 28:31

Татабања – Ним 30:38

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-22631-37701”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури мора да ја брани титулата против Дилијан Вајт

Објавено пред

Тајсон Фјури мора да ја брани својата ВБЦ титула во тешка категорија против британскиот предизвикувач Дилијан Вајт, во меч кој најверојатно ќе се оддржи во февруари или март на „Принсипалити“ стадионот во Кардиф.

Иако се веруваше дека Фјури преговара со другиот британски ривал Ентони Џошуа да се откаже од римечот со Олександер Усик, за тој да може да боксува со Украинецот, сега ВБЦ нареди почеток на преговорите со Вајт за меч во првата половина на 2022.

Промотерите на Фјури, Френк Ворен и Боб Арум сметаат дека веќе не можат да чекаат на одлука на Џошуа за меч за обединување на титулите со Усик (кој сега е ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО шампион), а тука е и заканата од ВБЦ, така што ќе се одлучат на меч со Вајт.

Ова би бил прв меч по подолго време за Фјури во Велика Британија по долгата кампања низ Америка, каде што се оддржаа неговите три меча со Дионтеј Вајлдер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ред бул подготвуваат нов болид за Макс и ветуваат: Нема да правиме нефер работи

Објавено пред

По контроверзното Саудиско ГП во Џеда минатиот викенд, и по сите обвинувања за прекршувања на правилата, за кои на крајот беше казнет само Макс Ферстапен, во Ред бул подготвуваат нова верзија на нивниот болид на последната трка од сезоната во Абу Даби, и во исто време ветуваат дека нема да користат „нефер“ тактика.

Пред последната трка од сезоната, Ферстапен и Хамилтон се израмнети по бројот на поени на врвот на табелата, но Макс има 9 победи во споредба со 8-те на Хамилтон, што значи дека ако двајцата возачи не ја завршат трката, титулата ќе се слави во Ред бул. По ова почнаа некои невкусни предвидувања дека Ферстапен ќе се удри во Хамилтон на стартот на трката, но советникот на тимот, Хелмут Марко вели дека нема да има такви „глупости“.

„Се надевам дека тажната епизода од Саудиска Арабија е завршена и сега гледаме напред. Сакаме да победиме во Абу Даби и да ја освоиме титулата. Ќе дадеме максимум да го оствариме тоа, но нема да има нефер активности. Веќе во Саудиска Арабија имавме иста брзина со Хамилтон, а патеката во Абу Даби треба да ни одговара повеќе“, вели Марко.

По трите победи во низа на Хамилтон, јасно е дека Мерцедес фантастично си ја завршиле работата, иако тврдеа дека подолго време не го развиваат болидот, и сега од Ред бул стигнува одговор дека за последната трка ќе има одредени подбрувања на болидот, откако Серхио Перез го возел експерименталниот под на болидот во Саудиска Арабија. Со ова подобрување би се зголемила надолната сила на рамните делови и ќе се добие поголема максимална брзина.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа4 часа

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија6 часа

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа6 часа

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија9 часа

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија11 час

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија11 час

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија11 час

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа12 часа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија12 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет12 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет14 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет14 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет15 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ1 ден

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион1 ден

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет1 ден

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион1 ден

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија1 ден

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет1 ден

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Досие