Контакт

Спорт

Неочекувана вест – Андре Ширле ја завршува кариерата на 29 години

Објавено пред

Андре Ширле, светскиот шампион со Германија од 2014 година објави крај на фудбалската кариера и тоа на 29 години.

Ширле со својата одлука ја шокираше јавноста затоа сигурно можеше да игра уште неколку години, иако кариерата му е во драстичен пад последните неколку години.

Ширле за „Панцирите“ одигра 57 меча и постигна 22 гола, а на Мундијалот во Бразил асистираше до Геце за победничкиот погодок.

Неодамна тој доби отказ од Борусија Дортмунд, и иако имаше понуди, реши да заврши со фудбалот.

Во кариерата играше за Мајнц, Баер Леверкузен, Челси, Фулам, Волфсбург, Борусија (Д) и Спартак Москва.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Голем срам за Барса, историски пораз од Баерн со 8-2

Објавено пред

Пораз и понижување за историја вечерва и се случи на Барселона, екипата која цела сезона во Лигата на шампиони немаше пораз.

Баерн Минхен – Барселона 8-2 стоеше на семафорот на стадионот „Луж“ во Лисабон, Португалија, по четвртфиналниот двобој на двата фудбалски гиганти.

Меси, Суарез и другарите со наведнати глави го напуштија тревникот по невидениот срам што им се случи вечерва.

Во двете полувремиња Баварците славеа со резултат 4-1. Баварците до врв ја наполнија мрежата на Германецот Тер Штеген додека тренерот Кике Сетиен немо седеше на клупата гледајќи го срамното издание на својата екипа.

Баерн поведе со 1-0 уште во 4 минута, стрелец беше Томас Милер.

Само 3 минути подоцна веќе беше 1-1, автогол на дефанзивецот на минхенскиот клуб, Давид Алаба.

На новото водство сна Баварците се чекаше до 22 минута, Хрватот Перишиќ постигна погодок за 2-1.

Во 28 минута на семафорот веќе стоеше 3-1 во корист на Баерн. Стрелец Габри.

Уште не беа соземени од шокот, а фудбалерите на Барселона и по четврти пат ја вадеа топката од својата мрежа. Стрелец на четвртиот погодок за Баерн беше Томас Милер, по вторпат.

4-1 беше резултат на полувремето.

Во вториот дел Суарез прв се запиша во листатата на стрелци, во 57 минута. Намали на 4-2 и донесе надеж, која сепак, траеше само 6 минути.

Кимих во 63 минута по одличниот продор на Кимих пак ги носи Баварците на +3, 5-2 е.

Тука веќе застана машината на Сетиен, Меси и Суарез заедно со останатите се изгубија на теренот и до крајот дозволија понижувањето да биде комплетно.

Последните 3 гола за Баерн беа дело на Левандовски, во 82 минута со глава, на асистенција на нвовлезениот Кутињо, кој е играч на Барса, што е на позајмица во минхенскиот клуб.

Поразот да пече уште повеќе, се погрижи токму нивниот, Кутињо, ги постигна последните 2 гола за конечни 8-2 на „Луж“.

Баерн го чека полуфинален дуел со подобриот од мечот Манчестер Сити – Лион, а Управата на Барселона ќе треба да размисли кој се може да биде дел од овој голем клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Суарез гаѓа прецизно за 2-4, веднаш потоа Кимих забива за 5-2

Објавено пред

Уругваецот Луис Суарез ја врати Барса во игра во Лисабон, по додавање на агилниот Жорди Алба.

Иако заостатокот се уште е голем, тој со одличен шут на кој му претходеше финта за да се ослободи од својот чувар, во 57 минута го совлада Мануел Ноер за намалување, 2-4.

Има уште доста да се игра, а Баерн во вториот дел го намали темпото.

Веднаш штом Барса доби полет, се понадева дека може да стигне до поповолен резултат, Кимих ги руши надежите. Дејвид одлично се проби, лесно влезе во петерецот, додаде до Кимих на кого не му беше тешко да поентира.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нокаут за Каталонците во Португалија, губат со 4-1 за 31 минута

Објавено пред

Томас Милер со својот втор гол вечерва го носи својот Баерн на високи 4-1 против Барселона на „Луж“.
Канонадата со голови продолжува, играчите на Каталонскиот клуб не знаат што им се случува, а Баварците уште „додаваат гас“,

По четвртиот гол на Баерн, се чини Барса ги консолидираше редовите, ја спушти топката и настојува до паузата да не прими уште некој гол.

Останува да видиме какви потези ќе повлече тренерот Сетиен на полувремето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија7 часа

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија8 часа

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија8 часа

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија10 часа

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Македонија12 часа

Србија воведе задолжителен ПЦР-тест за македонските граѓани

Странците што доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР-тест не постар од 48 часа, одлучи...

Топ12 часа

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ13 часа

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија14 часа

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија14 часа

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ14 часа

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет15 часа

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет15 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет18 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет1 ден

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет1 ден

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа1 ден

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија1 ден

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија1 ден

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Досие