Контакт

Спорт

Нереален пресврт на Зверев – Германецот го победи Ѓоковиќ

Објавено пред

Александар Зверев го урна сонот на Новак Ѓоковиќ дека ќе освои златен медал во сонг на Олимписките игри во Токио. Зверев, во второто полу-финале, со нереален пресврт, го победи Ѓоковиќ со 2:1 (1/6, 6/3, 6/1).

Првиот сет мина во доминација на Ѓоковиќ, која два пати му го одзеде сервисот на противникот и експресно дојде до 6/1.

Во вториот Ѓоковиќ направи брејк, поведе со 3:2 и тука застана. До крајот на мечот, од одиграните 11 гемови, Зверев освои десет, Ѓоковиќ само еден. Србинот во тој период пет пат сервираше и само една успеа да го освои гем на својот сервис.

Со оглед на тоа како се движеше резултатот до половина од вториот сет, ова е еден од најтешките порази на Ѓоковиќ во кариерата.

Зверев ја наплати агресивноста во текот на пвој меч, имаше 30 винери и само 14 неизнудени грешки, додека Ѓоковиќ забележа само 12 директни поени и имаше 16 неизнудени грешки.

Зверев во финалето ќе игра против Карен Хачанов од Русија, додека Ѓоковиќ за бронзата ќе се бори против Пабло Карењо-Буста.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дибиров ги предводеше Вардар до прва победа во дербито со Пелистер

Објавено пред

Вардар 1961 го совлада Еурофарм Пелистер со 29:25 (15:11) во првото големо дерби во 4. коло на ракометната Суперлига, за да се зацврсти на првата позиција со четири победи во четири меча.

Мечот беше „прекршен“ во финишот на првото полувреме, кога ја преземаа предноста, која не ја испуштија до крајот на мечот. Вардар имаше 6:1 водство на стартот на мечот, но Пелистер се врати за релативно израмнето прво полувреме.

Битолчани успеаја да дојдат и до гол разлика во финишот на мечот, од 26:25, пред Талески со три гола во финиш да го обезбеди триумфот. Тимур Дибиров беше убедливо најефикасен за Вардар со 10 гола, додека по пет уфрлија Талески и Моралес.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Топови“ во северен Лондон – Арсенал го декласираше Тотенхем

Објавено пред

Арсенал ја забележи третата победа во низа во Премиерлигата, овојпат најслатката, откако во атомско прво полувреме го декласираа лутиот градски ривал Тотенхем, за 3:1 победа, со која иронично, му го нанесоа третиот пораз во низа на Спарси, и ги поминаа на табелата!

На полниот „Емирати“, „забавата“ почна рано, уште во 12. минута, кога Букајо Сака му асистираше на Емил Смит-Роув за делириум на стадионот, за веќе во 27. минута, Пјер-Емерик Обамејанг да зголеми на 2:0. Сака во 34. минута најави голема победа на Арсенал, а навивачите на Тотенхем полека почнаа да си заминуваат од стадионот.

Во второто полувреме, Арсенал не го заддржа овој ритам, разбирливо поради резултатот, додека Тотенхем успеа само да намали на 3:1 преку Сон Хеунг-Мин во 79. минута, за да го загубат четвртото по ред дерби на северен Лондон и да го префрлат притисокот на тренерот Нуно Еспирито Санто, додека во исто време Микел Артета засега изгледа сигурен на другата страна.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Славна победа на Алафилип и покрај навредите од белгиските навивачи

Објавено пред

Во една од најдобрите трки во последните години, Французинот Жулиен Алафилип стигна до фантастична одбрана на својата светска титула, доминирајќи на Светското првенство во Белгија со соло победа.

Алафилип се одвои во последните 20 километри по 200 километри брутално тркање на калдрмата во Фландрија, за незаборавна победа. Борбата за подиумот се реши во спринт на четири велосипедисти, за Холанѓанецот Дилан ван Барле на крајот да биде сребрен пред Данецот Михаел Валгрен, додека домашниот фаворит Јаспер Стајвен успеа да загуби во својот домашен град, Левен. Алафилип призна дека бурната белгиска публика го навредувала во финишот.

„Во финишот фановите бараа да успорам и немаа најдобри зборови за мене, но сакам да им се заблагодарам за таа мотивација. Кога нападнав мислев дека тоа нема да биде одлучувачки, но кога победата беше на дофат, решив да одам по неа“, изјави 29-годишниот Алафилип.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Излезни анкети во Германија: Мртва трка помеѓу ЦДУ и СПД

Според првичните прогнози по парламентарните избори во Германија, демохристијаните (ЦДУ/ЦСУ) и социјалдемократите (СПД) освоија по 25 проценти од гласовите. На...

Топ4 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Топ4 часа

Драма во Ресен: Со нож се обидела да го повреди сопругот со кого се разведуваат, ја нападнала и неговата нова девојка

Семејна драма се случувала вчера во Ресен, кога 31-годишна девојка (Д.Н). се обидела со нож да го повреди сопругот со...

Регион4 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија5 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија9 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа11 час

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија12 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија1 ден

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија1 ден

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа1 ден

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Досие