Контакт

Спорт

Невил: Ако Манчестер е ср.ње, Ди Марија е канализација

Објавено пред

Поранешниот капитен на Манчестер јунајтед, Гери Невил одговори на изјавите на сопругата на Анхел ди Марија дека Англија и Манчестер се „ср.ње“, објаснувајќи дека Аргентинецот „играл како канализација“ додека бил на „Олд Трафорд“.

Фановите на „ѓаволите“ очекуваа дека Анхел ди Марија ќе стане нова легенда на клубот со дресот со број 7 кога пристигна од Реал Мадрид во текот на летото 2014 година, но тој си замина по една сезона со катастрофални резултати. Сопругата на 32-годишниот напаѓач, Хоргелина Кардозо тврдеше дека не сакала да направи трансфер во Англија.

„Се сеќавам дека Анхел дојде и ми кажа дека пристигнала понуда од Манчестер јунајтед и дека ќе бидеме финансиски сигурни. Се каравме за тоа. Имаше многу пари во трансферот и шпанскиот печат не обвинуваше дека трчаме со пари и беа во право. Беше ужасно. Сè беше ужасно и му кажав да оди било каде освен во Англија. Една година подоцна бевме таму и беше ср.ње“, изјави Кардозо.

Невил тврди дека Ди Марија и неговото семејство бараа изговори од моментот кога пристигнаа во Манчестер и го посочи неговиот сонародник Серхио Агуеро, кој стана легенда во Манчестер сити.

„Сè што можам да кажам, од време на време добиваме вакви коментари од фудбалери кои играле како канализација, како што играше Ди Марија во Манчестер јунајтед. Тој беше ужасен, а јас имав големи очекувања дека потпишавме со голем фудбалер. Не беше заинтересиран од првиот ден. Треба да погледне во Серхио Агуеро или Пабло Забалета, кои не сакаа да избегаат од Манчестер. Ќе го бранам мојот град до крај и доколку таа имала несреќно искуство да биде ограбена, тоа не значи дека смее да дава такви оценки“, вели Невил.

„Манчестер е ср..е од град, а ние завршивме таму“©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дешам: За Премиер лигата и Ла лига парите се поважни од фудбалерите

Објавено пред

Францускиот селектор Дидие Дешам ја поддржа одлуката на националната федерација за прекинување на сезоната во Лига 1, инсистирајќи дека Премиер лигата и Ла лига продолжуваат само поради финансиски причини.

Контроверзната одлука во Франција да се прекине Лига 1 и да се прогласи Пари Сен-Жермен за шампион донесе многу проблеми, како најавите за тужби од одредени клубови. Во Германија, пак, Бундеслигата веќе се рестартираше, додека слични планови има и во Англија, Шпанија и Италија. Дешамп вели дека се работи за финансиска одлука.

„Не сакам да осудувам, да префрлам вина, но условите не се секаде исти. Ја следам Бундеслигата по враќањето во Германија и тоа изгледа на фудбал. Не зборувам за брзината или интензитетот на мечевите, но некои работи не се на место. Ги гледам фудбалерите со контакти и со стартови, а потоа на трибините замените со маски и на два метра. Не го разбирам тоа. Видете ги одлуките во Шпанија и Англија. Тие земји планираат рестартирање на лигите, но не и на женските шампионати, бидејќи тие не носат толку пари. Тоа кажува сè“, вели Дешам.

Прикажи повеќе...

Спорт

АБА ја прекина сезоната, нема да има шампион, МЗТ останува во АБА2

Објавено пред

Клубовите од АБА лигата на денешниот состанок донесоа одлука за крај на кошаркарската сезона 2019/2020.

Поради коронавирусот првенството во регионалната лига беше прекинато на две кола до крајот. Во тој момент Партизан, Будуќност и Црвена звезда имаа обезбедено настап во плеј-офот, а за четвртото место се бореа Цедевита Олимпија и Морнар.

На состанокот е решено сезоната да биде поништена што значи дека нема да биде прогласен шампионот.

Ваквото решение е очекувано бидејќи во понеделникот беше соопштено дека нема да продолжи сезоната во Евролигата и Еврокупот. УЛЕБ објави дека екипите кои ја започнаа сега веќе прекинатат сезона ќе се натпреваруваат во Евролигата и наредната сезона, додека на четврт-финалистите во Еврокупот им гарантира учество во сезоната 2020/2021.

Наредната сезона АБА ќе биде проширена со првите два тима од АБА 2 лигата, а тоа се Борац од Чачак и Сплит што значи дека МЗТ Скопје ќе остане во втората дивизија.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Џордан е лажго, драго ми е што мојот Г.О.А.Т. е Леброн“

Објавено пред

Поранешниот кошаркар Кендик Перкинс рекол дека документарниот филм „Последниот танц“ е преполн со лаги. Според него филмот е снимен со само една цел, Џордан дополнително да се воздигне во светот на кошарката.

„Го гледав Последниот танц, но…Преполн е со лаги. Драго ми е што Мајкл Џордан не е мојот Г.О.А.Т. (најдобар играч на сите времиња). Лаже и на сите им наштети поради своите интереси. Документарниот филм е снимен за Џордан да изгледа како херој, а сите други како злосторници“, истакнал поранешниот играч на Бостон Селтикс, Оклахома Тандер и Кливленд Кавалирс.

Инаку Перкинс не е единствениот кој упатил критики за документарниот филм посвете на Мајкл Џордан и шампионскиот тим на Чикаго Булс.

„Скоти Пипен е изнервиран, Хорас Грент, Ајзеа Томас…Покојниот Џери Краус не бил лош човек, разговарав со многумина, ми го потврдија тоа. Среќен сум што Г.О.А.Т. за мене е Леброн Џејмс“, заклучил Перкинс.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион2 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија3 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија3 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија4 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија4 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија4 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија6 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет7 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет7 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија8 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија8 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија9 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава11 час

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија20 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија21 час

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија21 час

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија21 час

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија21 час

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион1 ден

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Досие