Контакт

Спорт

Невил: Фудбалерите не треба да се извинуваат за промашените пенали

Објавено пред

Гери Невил вели дека фудбалерите треба да престанат да се извинуваат на социјалните мрежи по промашените пенали, откако Бруно Фернандеш буквално напиша есеј по промашувањето против Астон вила во саботата при 0:1 поразот.

Фернандеш претходно во 22 обиди имаше само една утка од белата точка, но имаше катастрофално изведен обид, по што на социјалните мрежи се извини и вети дека ќе се бори до крај на клубот.

Легендата на Јунајтед, Невил преку Твитер вели дека фудбалерите треба сами да ги пишуваат своите постови на Инстаграм, наместо да им даваат на нивните претставници да даваат вакви изјави.

„Навистина засрамувачки. Тие мораат да ги отпуштат своите ПР луѓе, да зборуваат автентично и да пишуваат сами. Ќе зборувам за ова во следните недели. Сите имаат менаџери за комуникации кои креираат онлајн личности кои не постојат. Културата на извинувања во фудбалот би била океј кога би била искрена. Но, наместо тоа станува тактика за да се маскира слаб настап. По секој пораз, тие луѓе имаат состаноци и си мислат како да го свртиме ова“, пишува Невил.

Бруно се заблагодари на навивачите по промашениот пенал

Спорт

Фотографија која како да кажува: Кога ќе пораснам, ќе бидам Роналдо

Објавено пред

Кристијано Роналдо не застана ниту во периодот на интернационалната пауза, постигнувајќи хет-трик против Луксембург (со два пенали) при убедливата 5:0 победа над аутсајдерот од Португалија.

Со ова тој го продолжи неговиот светски рекорд на 115 голови во репрезентативниот дрес и стана првиот фудбалер во историјата кој постигал 10 хет-трика за својата репрезентација.

Влијанието на Роналдо во светот на фудбалот е огромно, а како се чувствувале фудбалерите на Луксембург, заедно со нивниот селектор, најдобро покажува фотографијата која стана вирална на Интернет – тој во скок, и буквално сите очи вперени во него.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ф1 календар за 2022 – Ќе се возат 23 трки

Објавено пред

Големата награда на Кина, нема да се вози и во 2022 година. Рестрикциите во Кина се такви што е невозможно да се организира трка во шампионатот на Формула 1. Замена за трката која се вози во Шангај, на 24.април ќе се вози Големата награда на Емилија-Ромања, во Имола.

За разлика од Кина, се очекува по пауза од две години, во календарот да се вратат трките во Австралија, Канада, Сингапур и Јапонија. Наредната година прв пат ќе се вози трката во Мајами.

Планот на ФИА е во 2022 година да се возат 23 трки за 35 недели.

Сезоната би започнала на 20.март во Бахреин, а би завршила на 20.ноември во Абу Даби. Првенството во Формула 1 ќе заврши три недели порано, за да не се преклопи со фудбалскиот Мундијал во Катар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лингард е подготвен да го напушти „Олд Трафорд“

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Џеси Лингард е подготвен во зимскиот преоден рок да го напушти „Олд Трафорд“. Лингард бара клуб каде што ќе игра редовно, за да може да се бори за место во англиската репрезентација за Светското првенство во Катар.

Џеси Лингард, има договор со Манчестер јунајтед до јуни 2022 година. Незадоволен од статусот што го има кај менаџерот, Оле Гунар Солскјер, тој ја одбил понудата да го продолжи договорот.

Во летниот преоден рок интерес за Лингард покажуваа Милан, Барселона и Вест Хем, каде што играше успешно во вториот дел од сезоната.

Лингард од 1.јануари може да преговара со заинтересирани клубови.

Доколку го напушти Манчестер јунајтед во зимскиот преоден рок, Лингард, ќе има неколку месеци да го убеди селекторот на Англија, Герет Саутгејт, дека неговото место е во националниот тим.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија2 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ6 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија8 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија8 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија8 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Свет2 дена

СЗО ja запре постапката за итно одобрување на „спутник В“

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е прекината постапката за итно одобрување на руската вакцина „спутник В“ бидејќи недостасува одредена...

Македонија2 дена

12 починати, регистрирани 412 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.567 тестирања,...

Досие