Контакт

Спорт

Никој како него – во Серија А стигна до 50. победа на 77. меч

Објавено пред

Жозе Мурињо успешно ја започна новата авантура со тимот на Рома. Во првиот официјален меч победа од 3-1 во Серија А против Фиорентина.

Во својот прв мандат во Италија, на клупата на Интер од 2008. до 2010. година Португалецот во Серија А оствари 49 победи на 76 меча. Првиот триумф на кормилот на „волчицата“ беше јубилен 50-ти.

На тој начин португалскиот стратег ја продолжи неверојатната низа. Ниту еден друг тренер во Серија не дошол побргу до 50 победи откако за триумф се добиваат 3 бода (сезона 1994/95).

Истиот рекорд го држи и во Англија и во Шпанија. На Островот за 50 победи му требаа само 63 меча, додека на Пиринеите само 62.

Спорт

Брентфорд освои бод против Ливерпул

Објавено пред

Бретфорд, дебитантот во Премиер лигата, успеа да освои бод против Ливерпу. Дуелот на двата тима, одигран во шестото коло, завши без победник 3:3. По ова коло Ливерпул е единствениот непоразен тим во лигата и со 14 поени е лидер на табелата, Бретнфорд се деветти со девет поени.

Бретнфорд, по победата над Арсенал, во првото коло, успеа да запре уште еден од великаните на англискиот фудбал. Ливерпул, два пати водеа, но не успеаја да победат.

Фантастичнио натпревар со гол го отвори Пинок во 27.минута. Радоста на домашните навивачи траеше само четири минути, резултатот го израмни Диго Жота.

Ливерпул направија пресврт со голот на Салах во 54.минута. Египќанецот во својот 151 настап за Ливерпул во Премиер лигата, го постигна 100 гол. Ниту еден играч во историјата на Ливерпул, не успеал побрзо да дојде до трицифрена бројка на голови.

Брентфорд се вратија во мелот во 63.минута кога Алисон го совлада Јанелт. Нецела минута се радуваа домашните на голот за 2:2, Џонс со убав гол ја врати предноста кај Ливерпул.

„Црвените“ потоа промашија две добри шанси, преку Салах и Мане. Казната за промашувањата ги стигна во 82.минута кога Виса го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луд меч во Милано – По промашениот пенал ВАР го спаси Интер од пораз

Објавено пред

Интер и Аталанта одиграа спектакуларен натпревар, во шестата рунда во Серија А. Натпреварот на „Џизепе Меаца“, заврши без победник 2.2.

Првиот дел мина во знакот на головите кои ги постигнаа Лаутаро Мартинез и Руслан Малиновски.

Интер одлично го отвори дербито, Лаутаро со волеј го совлада Мусо во петтата минута.

Аталанта, израмни во 30.минута. Малиновски испука ракета која заврши во мрежата на Интер.

До крајот на полувремето Аталанта постигна уште еден гол, преку капитенот Толои во 38.минута.

Во второто полувреме, Интер ја смени формација, од традиционалната 3-5-2, заигра во 4-4-2, што му донесе доминација на теренот. Ди Марко им создаде многу проблеми на фудбалерите на Аталанта.

По неговиот пробив и удар, Џеко од два метри го израмни резултатот во 71.минута.

Финишот на мечот донесе вистинска драма. Ди Марко од херој се претвори во трагичар, не успеа да реализира пенал во 85.минута.

Само три минути подоцна, Пиколи постигна гол за Аталанта, меѓутоа по интервенцијата од ВАР собата истиот беше поништен.Прикажи повеќе...

Спорт

Лајпциг ја прегазија Херта, нов пораз на Волфсбург

Објавено пред

Фудбалерите на Лајпциг ја декласираа Херта со 6:0, а победи во шестото коло забележаа Баер Леверкузен, Хофенхајм и Унион Берлин. Без победник заврши натпреварот Ајнтрахт-Келн.

Лајпциг, вице-шамоионот од минатата сезона, по заминувањето на тренерот Нагелсман, дефанзивецот Умапекано и капитенот Сабицер, лошо влезе во сезоната. Во првите пет кола, „биковите“ запишаа три порази.

Непланираните порази ги наплатија во саботата со убедливата победа над Херта. „Биковите“, испорачаа шест гола во мрежата на тимот од германската престолнина. Енкунку, Поулсен и Мукиеле погодија во првото, а Форсберг, Енкунку и Хаидара во вториот дел.

Баер, во Леверкузен, со 1:0 го поебди Мајнц. единствениот гол го постигна Вурц во 62.минута.

Баер се искачи на второто место на табелата, на кое до ова коло се наоѓаше Волфсбург.

„Волците“, дожовеаја пораз од Хофенхајм и покрај тоа што имаа предност со голот на Баку. Крамариќ, Баумгартнер и Кадержабек го режираа пресвртот за победа од 3.1.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија6 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа7 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион11 час

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа12 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија12 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија12 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија1 ден

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 ден

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа1 ден

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа1 ден

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ1 ден

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија1 ден

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија1 ден

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет2 дена

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија2 дена

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет2 дена

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Досие