Контакт

Спорт

Ноел Галагер добил „глава“ од таткото на Рубен Дијаш при прославата на титулата на Сити

Објавено пред

Поранешниот лидер на рок-бендот Оејзис, Ноел Галагер завршил во болница со конци на лицето откако добил случаен удар со глав од таткото на Рубен Дијаш во моментите кога двајцата ја прославуваа титулата во Премиерлигата на Манчестер сити.

dobivaj vesti na viber

Галагер, кој е долгогодишен фан на Сити, открива дека бил покриен во крв моментите откако тимот на Пеп Гвардиола се врати од 0:2 негатива за 3:2 победа над Астон вила.

„По третиот гол почна вистински хаос. Во близината каде што седев беше семејството на Рубен Дијаш. Додека скокав како идиот, подавајќи го мојот син како трофеј од Премиерлигата, сите го креваа. Се свртев и таткото на Рубен Дијаш доаѓа директно во мене, и завршив на подот во крв. Не ги гледав последните две минути, морав да одам да добијам конци. Имам конци на левата усна и две модри очи. За малку ќе ми ги избиеше забите. Пеп дојде, се гушкаме и ми вели, што ти се случило човеку? Неверојатно“, вели Галагер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алкараз знае да игра и на трева, Изнер го исфрли Мареј

Објавено пред

Новата шпанска тениска ѕвезда, Карлос Алкараз, првпат во кариерата го мина второто коло на тревнетите терени во Лондон, откако со 6:4/7:6(0)/6:3 го совлада Холанѓанецот Талон Грикспор.

dobivaj vesti na viber

Алкараз, кој далеку подобро се чувствува на турнирите на земјена подлога, имаше лошо прво коло против германскиот ветеран Јан-Ленард Штруф, а во третото коло ќе игра со уште еден Германец, Оскар Оте.

Двократниот шампион од Вимблдон и поранешен светски број 1, Енди Мареј немаше толку среќа, откако налета на Американецот Џон Изнер (сопственикот на рекордот за најдолг меч во историјата на турнирот), и немаше одговор за силниот сервис на противникот, губејќи со 6:4/7:6(5)/6:7(3)/6:4.

Со елиминацијата на Шкотланѓанецот се расипа денот за домашната публика, откак претходно беше елиминирана и шампионката од САД опен, Ема Радукану.

Средата не беше добра ниту за шампионката од 2017 година, Шпанката Гарбиње Мугуруза, која заврши во солзи по 6:4/6:0 поразот од Белгијката Гретје Минен. Мугуруза плачеше меѓу поените во вториот сет, во кој имаше само 9 директни победнички топки и направи дури 21 неизнудена грешка.

Ваков проблем немаше уште една поранешна шампионка, Германката Анџелике Кербер, која со 6:3/6:3 ја совлада Полјачката Магда Линет за пласман во третото коло по час и 25 минути игра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италијанците ја шокираа Унгарија за полуфинале на СП во ватерполо

Објавено пред

Првите фаворити за златото на Светското првенство во ватерполо, Унгарија, доживеаја шокантен пораз во четврт-финалето од Италија од 11:10, за првпат по подолго време да не се борат за медал на едно големо натпреварување.

dobivaj vesti na viber

Унгарците имаа 3:2 водство по првата четвртина пред гласната публика во Будимпешта, за потоа Италијанците да направат неверојатен пресврт во втората, добивајќи ја со 4:1. До последната четвртина, предноста на „аѕурите“ беше четири гола 11:7, но Унгарија успеа да се врати за драматичен крај, во кој сепак, не успеаја да ја направат целосен пресврт. Италија обезбеди полуфинален меч со Грција, која утрово ја совлада репрезентацијата на САД.

Претходно, Црногорците не успеаја вторпат во својата историја да стигнат до полуфинале на Мундијалот, по тесниот 7:6 пораз од Шпанија, која ќе се бори со Хрватска за место во финалето. Популарните „ајкули“ на 50 секунди пред крајот имаа напад за израмнување, но Богдан Ѓурѓиќ ја погоди пречката.

СП БУДИМПЕШТА, 1/4 ФИНАЛЕ

Грција – САД 16:11 (3:1, 4:6, 3:0, 6:4)

Хрватска – Србија 14:12 (1:1, 4:3, 5:5, 4:3)

Шпанија – Црна Гора 7:6 (2:1, 3:2, 1:2, 1:1)

Унгарија – Италија 10:11 (3:2, 2:4, 1:2, 4:3)

ПОЛУФИНАЛЕ

Хрватска – Шпанија

Грција – Италија

Хрватска ја совлада Србија за полуфинале на Светското првенство

Прикажи повеќе...

Спорт

Сега е официјално – Лукаку се врати во Интер! I’m back, baby!

Објавено пред

Ромелу Лукаку го комплетираше својот камбек во Интер, помалку од една година откако замина во Челси за 113 милиони евра, потврдија од италијанскиот клуб со видео во кое белгискиот напаѓач е со претседателот на клубот, Стивен Жанг.

dobivaj vesti na viber

Ви видеото снимено на покривот на седиштето на Интер, Лукаку мафташе кон навивачите за да ја потврди позајмицата од 8 милиони евра.

29-годишниот Лукаку постигна само осум голови во Премиерлигата за Челси во 2021/22, разочарувајќи ги навивачите и управата на Челси, а покрај тоа веќе во декември минатата година даде контроверзно интервју во кое призна дека сака да се врати во Италија.

Навивачите на Интер веќе му простија на Лукаку за „предавството“

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „...

Македонија42 минути

Петровска од Мадрид: Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучно во борбата против хибридните закани

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вчера во рамките на Самитот на НАТО во Мадрид учествуваше на работната вечера на министрите...

Македонија12 часа

Прекината седницата во Собрание за продолжување на работниот ангажман на судиите и обвинителите

Вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред, Предлог на закон за изменување и дополнување на...

Регион14 часа

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на...

Регион16 часа

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме...

Свет16 часа

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата, соопштија од...

Македонија17 часа

Претседателот Пендаровски во Мадрид на средба со канцеларот Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба...

Економија18 часа

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Економија19 часа

РКЕ: Цената на електричната енергија во просек ќе се зголеми 7,4 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 % од...

Европа19 часа

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив она што го барав

Турција ќе побара од Шведска и Финска да екстрадираат 33 члена на движењето ПКК и на Фето, кои ги смета...

Македонија19 часа

Регистрирани 148 новозаразени од коронавирус, има едно починато лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени...

Македонија20 часа

Има зголемување на бројот на заразени од коронавирус, објави Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок констатира дека има зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос...

Македонија21 час

(Видео) Почна самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

Денеска, во Мадрид и официјално почна самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација....

Свет22 часа

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапуваме на сцената

Американскиот претседател Џо Бајден најави ново распоредување на американски војници во Европа. „Путин го наруши мирот во Европа. САД и...

Европа22 часа

Санчез до Путин: Нема да победите

Русија претставува директна закана за безбедноста на земјите од НАТО, кои се собраа на самитот во Мадрид, изјави генералниот секретар...

Европа24 часа

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Речиси 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени во Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет1 ден

Џонсон: Ако Путин беше жена, немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт1 ден

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет1 ден

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...

Европа1 ден

Ердоган попушти – постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда...