Контакт

Спорт

Ноќ на големи пресврти и победи на Далас и Мемфис

Објавено пред

Далас Маверикс и Мемфис Грилис направија големи пресврти и забележаа победи во дуелите со Сан Антонио Спарс, односно Голден стејт Вориорс.

Далас во соочувањето со ривалите од Тексас се врати по негативата од 20 поени и славеше победа 104:99. Лука Дончиќ го предводеше тимот со 25 поени, Брансон уфрли 19. Кај Сан Антониот се истакна Мареј со 23 поени и 10 скока.

Вориорс не успеа да ја сочува предноста од 17 поени против Мемфис. Стеф Кари промаши тројка за победа, а потоа Мемфис во дополнителните пет минути победи 104:101. Ова е прв пораз за Вориорс од почетокот на сезоната.

Стеф Кари натпреварот го заврши со 36 поени, 7 скока и 8 асистенции. Во моментот најдобриот стрелец во лигата, Џа Морент, се истакна кај Мемфис со 30 поени, 7 скока, 5 асистенции и 4 украдени топки.

Првиот пораз во сезоната го запишаа и Чикаго Булс. Њујорк Никс во неизвесен натпревар славеа со 104:103. Кемба Вокер со 21 и Еј-Џеј Берет со 20 поени беа најефикасни во редовите на Њујорк. Чикаго го предводеа Зек Лавин со 25 и Никола Вучевиќ со 22 поени.

Спорт

Под истрага економските односи помеѓу Јувентус и Роналдо

Објавено пред

Италијанските истражни органи неколку дена, во канцелариите на Јувентус, ги „чешлаат“ финансиските книги.

Финансовата полиција се сомнева дека челниците на Јувентус, претседателот Андреа Ањели, потпретседателот Павел Недвед и поранешниот спортски директор, Фабио Паратичи проневериле 50.000.000 евра, во периодот од 2018 до 2021 година.

Најнова информација во целиот случај е дека Министерството за финансии, истражува какви биле економските односи помеѓу Јувентус и поранешниот фудбалер, Кристијано Роналдо.

Португалецот, во финишот на летниот преоден рок го напушти Јувентус и се пресели во Манчестер јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Не можам да играм висок пресинг со Крос и Модриќ

Објавено пред

Карло Анчелоти може да биде задоволен од досегашниот тек на сезоната. Реал се на врвот во Шпанија, а во Лигата на шампионите изборија пласман во осмина-финалето.

Во интервју за „Кориере дело Спорт“, говорел за играта на Реал, за да го објасни стилот кој го применува, го навел примерот на Лука Модриќ и Тони Крос.

„Победите и титулите се резултат на проценките што ги прави тренерот. Секако дека резултатите ќе имаш секогаш кога ќе играш добро. Добар тренер секогаш играта ја прилагодува на играчите со кои располага. Со Мордиќ и Крос не можам да играм висок пресинг. Би бил идиот со напаѓач каков што е Винисиус, кој има скутер во нозете, да не играм на контранапади. Еве еден пример. Кога би го имал Роналдо, би барал начин како да се донесе топката до него. Нема да барам тој да се спушта по топката. Истото е и со Ибрахимовиќ. Постојат играчи кои прават разлика на теренот и играчи кои мора да трчаат. Мислам дека тоа го кажа Конте, ако не го кажал тој тогаш нема врска“, рекол Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Феран Торес побарал трансфер во Барселона

Објавено пред

Феран Торес побарал трансфер во Барселона, тврди „Мундо Депортиво“. Играчот на Манчестер сити се рехабилитира од повредата која ја доби на завршниот турнир во Лигата на нации.

Според овој извор, Торес, од менаџерот Пеп Гвардиола, побарал дозвола да се пресели на „Ноу Камп“. Крилниот напаѓач имал голема желба да го облече дресот на Барселона.

Гвардиола ќе го има последниот збор, но речиси е сигурно дека нема да му ја исполни желбата на Торес.

Торес сезонава настапи на седум натпревари, постигнал три гола.

Барселона покажува интерес и за Рахим Стерлинг, но реализицијата на овој трансфер е невозможна. Барса нема пари да го откупи неговиот договор, а доколку постигнат договор за позајмица тогаш пробле ќе биде годишната плата на Стерлинг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија3 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија3 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија3 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет4 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет4 часа

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија4 часа

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија14 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион16 часа

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија17 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ21 час

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно21 час

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија21 час

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија22 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија22 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија22 часа

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија1 ден

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија1 ден

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија1 ден

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Досие