Контакт

Спорт

Нов пресврт: Дембеле ќе остане на „Камп Ноу“

Објавено пред

Сагата околу иднината на Осман Дембеле ќе добие нов пресврт. Според „Мундо Депортиво“, Французинот е многу блиску до потпишување нов договор со Барселона и останување на „Камп Ноу“. Неговиот актуелен договор истекува за една седмица, а клубот веќе гледаше на него како на сигурно заминување и тренерот Чави кроеше планови за новата сезона без него. Сепак, самиот играч изрази желба да остане.

dobivaj vesti na viber

Иницијативата не доаѓа од Барселона, туку од самиот играч. Од клубот категорично изјавија дека нема да се променат условите кои Дембеле веќе ги одбил повеќепати, но понудата останува на сила и Французинот може повторно да го потпише договорот.

Всушност, на крајот од минатата сезона напаѓачот во соблекувалната покажа дека сака да остане, но досегашното однесување на неговиот агент не беше во склад со зборовите на играчот.

И покрај тоа што Барселона е изненадена од промената на ситуацијата, клубот е речиси убеден дека Дембеле ќе потпише нов договор. Ова ќе го ослободи Чави од потребата да доведе нов крилен напаѓач во летниот преоден рок.

Рафиња беше една од целите на Барселона, како и искусниот Анхел Ди Марија, кој беше понуден како краткорочно решение. Позитивниот расплет на случајот со Дембеле ќе му даде можност на клубот да се фокусира на реализација на една од другите големи цели – Роберт Левандовски, Жул Кунде или Бернардо Силва.

Спорт

Вернер се враќа во Лајпциг

Објавено пред

Тимо Вернер го напушта Челзи и се враќа во Лајпциг, објави германски Скај. Во 2020 година Вернер дојде во лондонскиот клуб од Лајпциг за 53.000.000 евра. Сепак, тој во ниту еден момент не ја „најде“ формата, која му обезбеди место во германската репрезентација. Скај тврди дека германскиот прволигаш ќе го врати за 30.000.000 евра.

dobivaj vesti na viber

Клубовите експресно го договорија трансферот. Важно е што фудбалерот сакал да го напушти Челси. Причина за тоа е СП во Катар. Вернер сака редовно да игра за да избори место во репрезентацијата која ќе се натпреварува на мундијалот.
Истиот извор тврди и дека тој не бил во најдобри односи со тренерот на Челзи, Томас Тухел.

Јувентус се обиде да го доведе и 26. годишниот Вернер, кој постигна 23 гола на 89 натпревари за Челзи. Минатата година забележа 15 настапи и само четири пати постигна гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алпин не е заинтересиран за Рикардо

Објавено пред

Отмар Шафнауер, првиот човек на Алпин, истакна дека Даниел Рикардо не е во нивните планови за следната сезона.

dobivaj vesti na viber

„Не го сакаме Рикардо во Алпин“, кратко изјави Шафнауер.

Алпин влета во центарот на вниманието кога беше објавено дека Фернандо Алонсо ќе го напушти тимот следната сезона и ќе вози за Астон Мартин. Веднаш потоа се појави информација дека на негово место ќе дојде Оскар Пјастри.

Австралиецот веднаш ги демантираше тие шпекулации, во моментов тој е најблиску до тимот на Мекларен, каде следната година треба да го замени токму Рикардо.

„Доколку Пјастри не биде дел од тимот, нема проблем. Има многу квалитетни возачи кои ја чекаат својата шанса“, изјави Шафнауер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милионерот Брејтвајт нема намера да ја напушти Барселона

Објавено пред

Барселона направи неколку одлични зделки во преодниот рок, но има голем проблем, поради финансискиот фер-плеј, не може да ги регистрира засилувањата. Барселона го има надминато лимитот за плати, за да може да ги регистрира новите играчи мора да се ослободи од неколку фудбалери од актуелниот состав.

dobivaj vesti na viber

Еден од оние на кои клубот не смета е Данецот Мартин Брејтвајт. Тој има уште две години од договор, но не сака да го напушти клубот. Брејтвајт е означен како виновник број еден за лошата политика на клубот. Се отиде дотаму што на претставувањето на тимот беше единствениот кој доби свирежи од публиката на „Камп Ноу“.

Чави на крајот од минатата сезона му кажа дека повеќе не смета на него, поради што не беше на подготовките во САД.

Данецот е подготвен да замине, но само под услов клубот да му ги исплати во целост последните две години од договорот. Станува збор за сума од 9.000.000 евра.

Интересно е што Брејтвејт е мултимилионер. Тој инвестирал во бизниси во САД и според „Форбс“ неговото богатство се проценува на 250 милиони евра.

Во својата кариера играше за Тулуз, Мидлсброу и Леганес, од каде дојде во Барселона за 18.000.000 евра, во февруари 2020 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 минути

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 час

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет1 час

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија2 часа

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...

Топ2 часа

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Кичево-Гостивар

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случи на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај „Тајмишка раскрсница“. Според информациите...

Свет4 часа

Кина најави нови воени вежби околу Тајван

Кинеската војска за денеска најави нови вежби на море и на небото околу Тајван. Источната борбена команда на Народноослободителната војска...

Македонија4 часа

Пожарот кај селото Фурка сè уште активен

Регионалниот центар за управување со кризи РЦУК Струмица соопшти дека пожарот кај с. Фурка меѓу општина Дојран и Богданци сè...

Европа16 часа

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет18 часа

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ20 часа

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија22 часа

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет23 часа

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија1 ден

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија1 ден

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...

Регион1 ден

Првите проблеми во истрагата: Уништен е тахнографот и не може да се прочита брзината на возење на полскиот автобус

Уништен е тахографот на полскиот автобус, кој вчера излета од автоптот А4 кај Загреб при што загинаа 12 лица, објави...

Регион1 ден

Приведена па ослободена руската новинарка Дарија Асламова

Институциите во Приштина ја ослободија притворената новинарка на „Комсомолска Правда“, Дарија Асламова, која синоќа беше однесена на Косово и Метохија,...

Свет1 ден

Зеленски: Амнести интернешнл молчи за нуклеарниот терор на руската армија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја обвини Амнести Интернешнл дека молчи за нуклеарниот терор на руската армија. „ За жал,...

Свет1 ден

Расте бројот на загинати во Појасот Газа, убиен еден од лидерите на Исламски џихад

Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти. Станува збор...

Свет1 ден

Европски медиуми: Америка ја вовлекува неволната Европа во конфликт со Кина

Некои аналитичари во ЕУ сметаат дека Америка во суштина ја вовлекува Европа во конфликт со Кина против нејзината волја и...

Македонија2 дена

Димитров: Зачести употребата на терминот „северномакедонци“, мора редовно да се реагира на секоја погрешна употреба

Во последно време зачести употребата на непостоечкиот термин “северномакедонци” од страна на претставници на земји – наши пријатели, кои го...