Контакт

Спорт

Нов тесен пораз за германските ракометари во Токио

Објавено пред

Франција стигна до третата едноподруго победа на ракометниот турнир во Токио за да се пласира во четврт-финалето откако со 30:29 ја победија Германија за која ова е втор драматичен пораз на турнирот.

Французите имаа фантастично прво полувреме во кое поведоа со 14:7 поддржани од фантастичниот Винсен Жерар пред Германците да се вратат во игра и да поведат со 19:18 на дваесет минути пред крајот.

По ова, следуваше израмнета игра пред Кентин Мае и Иго Деска да ја вратат предноста на два гола (30:28) за голема победа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Антонио го режираше пресвртот на Вест Хем, Лестер извлече бод против Барнли

Објавено пред

Вест Хем и Евертон забележаа победи во традиционалниот саботен термин во Премиер лигата. „Чеканите“ победија во Лидс, Евертон го победи Норич, Лестер се извлече од пораз против Барнли, а без победник заврши и натпреварот Вотфорд-Њукасл.

Лидс, прв пат од сезоната 1935/1936, нема победа по првите шест кола. Екипата на Марсело Бијелса има три нерешени и три порази. Третиот пораз го доживеаја од Вест Хем.

„Чеканите“, со пресврт во вториот дел, изборија победа на „Елан роуд“. Рафиња во првиот дел погоди за Чидс, во вториот израмни Фирпо со авто-гол, а победата на Вест Хем им ја обезбеди Антонио во 90.минута.

Лестер, во финишот на натпреварот се спасија од пораз против Барнли. Мечот го обележа Џејми Варди, кој постигна три од четири гола.

Варди најпрвин си постигна авто-гол, потоа го израмни резултатот на 1:1. Барнли имаа предност по првиот дел со голот на Корне.

Лестер израмни преку Варди во 85.минута. Домашните ВАР ги псаси од пораз. Напаѓачот на Барнли, Крис Вуд, во 95.минута се најде во милиметарски офсајд.

Евертон рутински го победи Норич со 2:0. Таусенд постигна гол од пенал во првото полувреме, а триумфот го потврди Докуре во вториот дел.

Прикажи повеќе...

Спорт

Емилијано Мартинез: Роналдо ти шутирај го пеналот

Објавено пред

Манчестер јунајтед не успа да ја победи Астон Вила. На „Олд Трафорд“, гостите ја однесоа победа (0:1). Бруно Фернандеш, во 93.минута не успеа да реалзира пенал.

Прашање на денот е зошто Кристијано Роналдо не ја зеде топката, кога беше доседен пеналот за Јунајтед.

Можеби сакаше да покаже почит кон сонародникот Бруно Фернандеш, кој од доаѓањето во клубот ги шутирз пеналите, а можеби и падна на провокациите од голманот на Вила, Емилијано Мартинез.

Аргентинецот сакаѓе Роналдо да го изведе пеналот, покажа и со прст кон него: „Ти шутирај го пеналот, ти шутирај“.

На крајот Бруно го промаши голот, а Мартинез со соиграчите ја прослави победата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Деби гол на Малдини, Милан победи кај Специја

Објавено пред

Даниел Малдини ја продолжи семејната традиција. Тој е трета генерација од семејството кој го носи дресот на Милан. Неговиот дедо, Чезаре и татко, Паоло се легенди на клубот од „Сан Сиро“.

19-годишниот напаѓач го одигра првиот меч оваа сезона. Постигна гол во 48.минута на гостувањето во Специја, што е негов прв за Милан во 14.настап.

Милан успеа да победи во Специја со 2:1. По голот на Малдини, израмни Верди во 80.минута, а седум минути подоцна Брахим Дијаз погоди за победа на Милан.

Милан, по шест кола има 16 бодови и со натпревар повеќе се наоѓа на челната позиција на табелата, во Серија А.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија4 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа4 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион9 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа9 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија10 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија10 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија1 ден

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 ден

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа1 ден

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа1 ден

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ1 ден

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија1 ден

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија1 ден

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет1 ден

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија1 ден

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет1 ден

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Досие