Контакт

Спорт

Нов тежок пораз за Вардар за крај на неубедливата сезона во ЛШ

Објавено пред

Вардар уште еднаш беше декласиран од стариот познаник, унгарскиот Веспрем, овојпат со 39:30 на гости, за потврда на елиминацијата во осминафиналето на ЕХФ Лигата на шампионите, каде што влегоа откако ЕХФ реши сите тимови кои беа во групната фаза да влезат меѓу најдобрите 16.

Вардарци тргнаа израмнето со Веспрем до 6:6, пред домаќините да се одвојат и да направат пет гола разлика на полувреме (20:15). Во второто полувреме оваа разлика порасна и на 10 гола разлика, за конечен пораз со девет гола разлика.

Поранешниот вардарец, Данил Шишкарев беше најефикасен за Веспрем со 6 гола, колку што имаше и Андреас Нилсон. Капитенот Стојанче Стоилов постигна пет гола за Вардар, колку што имаше и Тимур Дибиров, додека по четири имаа Чупиќ и Шеваљевиќ.

Во четврт-финалето е и белорускиот Мешков Брест, кој ја надополни негативата од два гола против Мотор Запорожје од првиот меч за конечна 30:23 победа. Во четврт-финалето се пласираа Веспрем, Мешков, Нант, Алборг, Кил, Флензбург, Барселона и Пари Сен-Жермен.

Фото: РК Вардар

ЕХФ ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Нант – Веспрем

Кил – Пари Сен-Жермен

Мешков Брест – Барселона

Алборг – Флензбург

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/8 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Мешков Брест – Мотор Запорожје 30:23 (16:8), прв меч 30:32, вкупно 60:55

Веспрем – Вардар 39:30 (20:15), прв меч 41:27, вкупно 80:45

Пари Сен-Жермен – Целје 31:24, прв меч 37:24, вкупно 68:48

Претходно одиграни натпревари:

Кјелце – Нант 31:34, прв меч 25:24, вкупно 56:58

Алборг – Порто 27:24, прв меч 29:32, вкупно 56:56, Алборг има повеќе постигнати голови на гости

Кил – Пик Сегед 33:28, прв меч 33:28, вкупно 66:56

Барселона – Елверум 39:19, прв меч 37:25, вкупно 76:44

Флензбург – ППД Загреб вториот меч нема да се игра, прв меч 36:30

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Официјално: Златан останува во Милан – 7 милиони евра за сезона!

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ официјално го продолжи договорот со Милан до јуни 2022 година, во зделка за која италијанските медиуми тврдат дека ќе заработи 7 милиони евра.

Договорот на 39-годишниот Швеѓанец требаше да заврши на 30 јуни, и сега тој останува и до својот 40-ти роденден кај „росонерите“.

Ова е втор период на престој во Милан за Ибрахимовиќ по тој од 2010 до 2012 година, откако се врати во клубот во јануари 2020. Оттогаш тој стана еден од клучните играчи на клубот со вкупно 130 настапи, 84 гола и 32 асистенции во дресот на „росонерите“ (во двата периоди).

Прикажи повеќе...

Спорт

Ефес со доминација – веќе има 2:0 против Реал

Објавено пред

Анадолу Ефес е на една победа од обезбедување место на фајналфор-турнирот во Евролигата откако со 91:68 го декласира Реал Мадрид во „Синан Ерден доум“ во четвртокот за 2:0 водство во четвртфиналната серија.

Василије Мициќ имаше 23 поени со 5 тројки од 5 обиди и додаде 4 скока и 3 асистенции, а Шејн Ларкин помогна со 21 поен за третиот носител по регуларниот дел во Евролигата.

Разликата Ефес ја направи во третата четвртина по што Реал немаше одговор, особено без повредениот Валтер Таварес. Најдобар за Реал беше Треј Томпкинс со 14 поени, а 41-годишниот ветеран Фелипе Рејес имаше 6 поени за да стане најстариот стрелец во историјата на Евролигата.

Серијата се сели во Мадрид за третиот натпревар во вторник.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кореа е џокерот на Симеоне – Атлетико се врати на врвот во Шпанија

Објавено пред

Алетико Мадрид ја врати првата позиција во Ла Лига и предноста од 3 поени пред градските ривали Реал Мадрид откако со 2:0 го совлада аутсајдерот Уеска, кој грчевито се бори за опстанок.

Човек на одлука беше Анхел Кореа, кој откако беше критикуван за слабите игри оваа сезона, во последно време е најдобриот играч во тимот на Диего Симеоне. Тој во 39. минута ја декласира одбраната на гостите за да го постигне својот трет гол во последните три меча, во кои има и две асистенции. Во 84. минута Јаник Караско зголеми на 2:0 за осигурување на триумфот.

Атлетико, сега, по 32 кола, има 73 поени на врвот на табелата, три повеќе од Реал Мадрид, шест пред Севилја и осум пред Барселона, иако Каталонците имаат два меча помалку. На другата страна на табелата, пак, Уеска останува во зоната за испаѓање на 18. место со 27 поени, еден помалку од Валјадолид и со ист број бодови како 19-пласираниот Елче. Еибар е последен со 23 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ7 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија7 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион7 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија8 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ9 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија11 час

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ12 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија12 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа13 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ13 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет13 часа

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет14 часа

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија1 ден

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија1 ден

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија1 ден

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија1 ден

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија1 ден

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ1 ден

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија1 ден

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Досие