Контакт

Спорт

Нов удар за Попович и САД – се повреди Кајл Лаури!

Објавено пред

Американската кошаркарска репрезентација остана без уште едно големо име, од составот за СП во Кина отпадна и ветеранот Кајл Лаури, плејмејкерот на НБА шампионот, Торонто Репторс. Тој не успеа навреме да се рехабилитира од повредата на палецот на левата рака.

Од поодамна се дозна дека својот настап на Мундобаскетот го откажаа ѕвездите Џејмс Харден и Ентони Дејвис.

„Се надевав дека ќе бидам подготвен за турнирот, но не успеав да се вклучам во кошаркарските активности. Се надевав дека ќе можам да и се ставам на располагање на мојата земја во походот по златото. Сакам да играм за американската селекција, но овој турнир морам да го пропуштам и да навивам за момците од дома“ – изјави Лаури.

Ден пред неговото откажување од селекција, тимот предводен од Грег Попович го напушти и Марвин Бегли од Сакраменто Кингс.

Сега селекторот на располагање има 15 играчи, а конечниот список ќе мора да го заклучи со 12. Конечната одлука кои играчи ќе патуваат за Кина може да се окончаат на 2 дена пред почетокот на Мундијалот, што значи дека списоците мора да се затворат до 29. август.

САД на СП е во група со Турција, Чешка и Јапонија.

Првиот меч Американците го играат против Чесите на 1 септември. Двете најдобри селекции од групата ќе се пласираат во вториот дел од групната фаза каде ќе е спојат со двете најдобри во групата Ф каде се Грција, Нов Зеланд, Бразил и Црна Гора.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Легендата на Челси и Арсенал, Ешли Кол потврди дека се пензионира

Објавено пред

Поранешниот лев бег на Арсенал и на Челси, Ешли Кол потврди дека се повлекува од фудбалот, ставајќи крај на својата 20-годишна кариера на 38 години.

Откако ја помина младинската школа во Арсенал, тој направи контроверзен трансфер во Челси во 2006 година, пред да игра за Рома, Лос Анџелес галакси и Дерби каунти до крајот на минатата сезона под водство на својот поранешен соиграч, Френк Лампард. Тој сега ќе се фокусира на добивањето на тренерската лиценца.

„По долго размислување, ми стана јасно дека морам да се повлечам. Сега е време за следното поглавје во мојот живот и се надевам дека ќе станам тренер“, изјави Кол.

Во својата кариера, поранешниот англиски репрезентативец имаше 697 настапи за клубови, освои 13 трофеи (од кои три титули од Премиер лигата и еден од Лигата на шампионите). За националниот дрес тој одигра 107 настапи, со што е шести на вечната листа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо плачеше по фудбал (видео)

Објавено пред

Жозе Мурињо од декември не е тренер на ниту еден клуб, откако Манчестер јунајтед му ја откажа верноста, и очигледно фудбалот многу му недостасува откако се појави видео на кое низ солзи објаснува колку му недостасува фудбалот.

Мурињо од неодамна е коментатор на „Скај спорт“ каде што ја коментира Премиер лигата, меѓутоа очигледно, му недостасува работата.

„Првиот момент кога почнав да работам во професионалниот фудбал го почувствував тоа ’клик’. Од тој момент тоа се сериозни работи. Без престан. Сега, кога не сум веќе тренер, наместо да уживам, многу ми недостасува. Во моментов учам германски бидејќи него знам. Зборувам англиски, шпански, француски, португалски и италијански“, вели Мурињо за „Газета дело спорт“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ван Перси: Малото дете во мене врескаше за Манчестер јунајтед

Објавено пред

Робин ван Перси вели дека тоа што Арсенал не му понудиле нов договор за останување на „Емирати“ го натерале да го направи контроверзниот трансфер во 2012 година.

Холанѓанецот, кој постигна 132 гола во 280 настапи за „топчиите“, сепак, исто така признава дека не можел да го спречи „малото дете“ во него кое врескало за трансфер во Манчестер јунајтед. Ван Перси потоа со Јунајтед освои уште еден трофеј од Премиер лигата за Сер Алекс Фергусон, но трансферот од 22 милиони фунти ги наруши односите со навивачите на Арсенал.

„Можете да го споредите тоа што бев во Арсенал со брак. Јас и мојата сопруга, Арсенал, бевме оженети осум години. По осум години, и се смачив на мојата жена. Тоа се фактите. Кога Арсенал не ми нудеа нов договор, беше јасно. Морав да видам наоколу. Сакав да ја освојам титулата. Тоа е животот. Имаше три опции. Една да одам надвор од Англија, која наскоро ја немаше, или да одам во Сити или Јунајтед“, вели Ван Перси за „БТ“.

Околу односите со навивачите на Арсенал, Ван Перси е отворен.

„Секако, навивачите не беа среќни од мојата одлука, но стојам зад неа. Тие не ја имаа целата приказна и никогаш не сум имал ништо против Арсенал“, вели Ван Перси, кој постигна 58 гола во 105 настапи за Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион3 часа

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет5 часа

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет6 часа

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет6 часа

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет6 часа

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Свет19 часа

Ново убиство на метро станица во Германија, маж и жена избодени до смрт

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се...

Свет19 часа

Салвини попушти, ќе ги прими малолетните мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини потклекна под политичкиот притисок, и од меѓународната заедница, но и од внатрешно-политичкиот, околу...

Регион19 часа

Бугарија на второ место во НАТО според буџет за одбрана

Бугарија е на второто место во НАТО според буџетот за одбрана во однос на бруто домашниот производ и веднаш зад...

Регион20 часа

Српски полицајци го спасија животот на 9-годишно дете на автопатот Ниш-Белград

Двајца сообраќајни полицајци од Србија станаа вистински херои во медиумите и на социјалните мрежи, откако успеаа да го спасат животот...

Свет22 часа

Јункер итно пренесен на операција

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го прекинал одморот и ќе биде итно опериран, соопшти ЕК. Според информациите, Јункер...

Свет23 часа

Незадоволен гостин уби келнер во ресторан во Париз

Келнер во француски ресторан бил убиен од страна на гостин, бидејќи предолго чекал сендвич, пренесуваат фарнцуски медиуми. Инцидентот се случил...

Регион1 ден

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Топ1 ден

Гори планината над Буковиќ

Пожар избувна изутринава на тешко пристапен терен над селото Буковиќ, во близина на Сарај. Како што дознава ,,Макфакс”, пожарот избувнал...

Свет1 ден

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара...

Свет1 ден

(Видео) Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти...

Свет1 ден

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во...

Култура1 ден

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови....

Македонија1 ден

Ленче Ристоскa: Со панични движења подлабоко се тоне во живиот песок

„Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“, напиша на Фејсбук обвинителката Ленче Ристоска, без...

Економија1 ден

„Алибаба“ прва на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании

Кинескиот гигант за електронска трговија „Алибаба“ е прв на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании. Веднаш зад „Алибаба“ се наоѓаат...

Досие