Контакт

Спорт

Нова фудбалска историја! Македонија оди во бараж за СП, Исланд немаше шанси!

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација продолжува да испишува нова фудбалска историја, откако по тензичната, но заслужена 3:1 победа над Исланд, првпат се пласира во бараж на едно Светско првенство, завршувајќи ги настапите во групата Ј со историско второ место.

Во меч во кој бевме апсолутно доминантни од почеток до крај, во еден момент во второто полувреме бевме под импресија дека ќе ја пропуштиме големата шанса откако гостите израмнија, но ја вративме контролата на играта, со малку среќа стигнавме и до втор гол и до фантастична петта победа во квалификацискиот циклус.

Езѓан Алиоски уште во 7. минута ги израдува фановите на арената „Тоше Проески“ со прекрасен гол покажувајќи ја својата класа. Доминацијата во првото полувреме беше потврдена и со вториот гол на Дарко Чурлинов, но тој беше поништен поради минијатурен офсајд.

Во второто полувреме, Исланѓаните успеаја да израмнат преку Торстеинсон во 54. минута, но тимот на Благоја Милевски бргу се созеде и продолжи со нападите кон исландскиот гол, што резултираше во враќање на водството во 65. минута преку Елиф Елмас, откако со малку среќа ударот на Алиоски дојде пред неговите нозе. Исланд, кој покажа груба игра, остана со играч помалку по црвениот картон на Јоханесон во 79. минута, по што Елмас во 87. минута ја потврди големата победа.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Фото: ФФМ

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП, ГРУПА Ј

Македонија – Исланд 3:1

Лихтенштајн – Романија 0:1

Ерменија – Германија 1:4

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-90252-35021”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Интервју на Роналдо од 2019 година: Заслужувам да имам најмногу Златни топки

Објавено пред

Кристијано Роналдо прв пат од 2010 година, не заврши меѓу првите тројца во изборот за Златната топка на „Франс фудбал“. Наградата, седми пат во кариерата, ја освои Лионел Меси, а Роналдо во изборот заврши на шестото место.

Ден пред доделувањето на наградите Роналдо се огласи да го демантира уредникот на „Франс фудбал“, Паскал Фере, кој откри дека најголемата амбиција на Португалецот е да има повеќе Златни топки од Меси.

Денес некој ја „ископа“ изјавата на Роналдо од 2019 година, во која тој открива дека мора да има повеќе Златни топки од Аргентинецот. Роналдо ова го изјавил во интервју кој го направи новинарот Пирс Морган.

„Кој рекорд најмногу би сакал да го имам? Би сакал да имам најмногу Златни топки во историјата на фудбалот. Тоа го сакам, мислам дека и го заслужувам тоа. Меси е одличен човек и фудбалер, но мислам дека морам да има шест, седум или осум Златни топки“, изјавил Роналдо и дополнил.

„Ние не сме пријатели, но оваа сцена ја делиме 15 години. Имам добар однос со него, знам дека тој не „турка“ да бидам подобар играч. Тој е најдобриот фубалер против кого сум играл“.

Роналдо: Шефот на „Франс фудбал“ е лажго!

Прикажи повеќе...

Спорт

Леванте ги отпушти тренерот и тројца директори

Објавено пред

Леванте по 15.кола се единствени без победа во Примера. Со седум бода, клубот чии дрес го носи Енис Барди се наоѓа на последното место на табелата.

Секогаш кога на екипата не и оди цехот го плаќа тренерот. Пред два месеци Леванте го отпуштија Пако Лопез, а денес отказ доби и човекот кој го наследи на функцијата Хави Переира.

Переира забележаа полоши резултати од Лопез. Освои само три бода во седум натпревари.

Изборот на Переира беше изненадување за шпанската јавност, бидејќи тој во кариерата најчесто работел како помошник. Прв тренер бил само во Алавес 2009-2010 и во Хенан од каде што се пресели во Леванте.

Покрај тренерот Переира, претседателот на Леванте, Кико Каталан, ги отпушти и директорите Маноло Славадор, Давид Наваро и Ману Фахардо. Нивната вина е што му го препорачале Переира за тренер.

Каталан изјавил дека Леванте има доволно време да за сврти сезоната. До крајот на неделата тој ќе објави кој ќе го води тимот до крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ал Келаифи: Мбапе како играч на ПСЖ ќе ја освои Златната топка

Објавено пред

Првиот човек на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи, не се откажува од Килијан Мбапе, најавува нова рунда преговори со напаѓачот и тврди дека клубот не го контактирал Зинедин Зидан.

Вчера, Лионел Меси, ја доби седмата Златна топка, прва како фудбалер на ПСЖ. Никогаш досега „светците“ немале фудбалер кој официјално е прогласен за најдобра во светот.

„Се надевам дека Златната топка ќе ја освојат други наши играчи. Почнувајќи од Килијан Мбапе, кој многу ја посакува“, рекол Ал-Келаифи по завршувањето на свечената церемонија.

Оваа негова изјава го наметна прашањето дали тоа значи дека клубот ќе ги продолжи преговорите со 22-годишниот напаѓач. Доколку не го продолжи договорот, наредното лето, Мбапе ќе биде слободен играч.

„Се надеваме. Килијан е одличен играч, голем човек, точно знае што треба да направи“.

Минатото лето Мбапе сакаше да се пресели во Реал, но ПСЖ ја одби понудата од 180.000.000 евра. За еден месец, поточно од 1.јануари 2022 година, младиот голгетер ќе може да преговара со заинтересираните клубови.

За еден месец ќе биде решена дилемата дали го сменил мислењето или ќе се пресели во Мадрид или пак можеби ќе се појави некоја трета опција.

Ал-Келаифи проговорил и за медиумските шпекулации дека Зидан ќе го наследи Покетино на тренерската позиција.

„Покетино е тренер на ПСЖ. Тој е среќен со нас, ние сме задоволно од неговата работа. Потребно е време. И јас ги читам шпекулациите, но тие приказни не се точни. Не сме имале контакт со Зидан. Тој е добра тренер, но ние веќе имаме добар тренер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа3 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа3 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион3 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа4 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија18 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија20 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија21 час

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија24 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 ден

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 ден

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија2 дена

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет2 дена

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Досие