Контакт

Спорт

Нова генерација! Жоао Феликс го „кутна“ Роналдо и Јуве (видео)

Објавено пред

Атлетико Мадрид стигна до 2:1 победа над Јувентус во меч од Интернационалниот куп на шампиони во кој блесна најскапото засилување во историјата на „јорганџиите“, Жоао Феликс со гол и асистенција, покажувајќи дека сумата од 120 милиони евра кои ја дадоа на Бенфика е целосно оправдана.

Атлетико дојде во водство во 24. минута, откако на асистенција на Жоао Феликс, Томас Лемар донесе водство за „колчонеросите“, пред само четири минути подоцна, „отпишаниот“ Сами Кедира да израмни на 1:1 со прецизен удар од шестнасетникот. Но, младиот Португалец повторно дојде во позиција, откако постигна прекрасен гол во 33. минута за 2:1 водство.

Јувентус имаше повеќе од играта, но на крајот сепак, победата во Стокхолм ја забележа тимот на Диего Симеоне.

Спорт

„Вештачкиот“ Лајпциг го расипа првиот меч на Унион Берлин во Бундеслигата (видео)

Објавено пред

Унион Берлин по 53 години од основањето на клубот заигра во германската Бундеслига, но првиот меч на „Ан дер алтен Ферстерај“ пред 22 илјади верни навивачи не можеше да помине полошо, откако РБ Лајпциг ги растури со 0:4.

Пред мечот, навивачите на Унион Берлин објавија дека ќе ги бојкотираат првите 15 минути од мечот, и тоа не поради својот тим туку поради противникот, бидејќи сметаат дека РБ Лајпциг е „вештачки“ клуб кој е само маркетинг-трик на богатиот австриски сопственик, Дитрих Матешиц.

Навивачите исто така јасно порачаа: „По 10 години, повторно клуб од Источна Германија во Бундеслигата“. Пред 10 години од лигата испадна Енерги Котбус – навивачите не го признаваат Лајпциг како клуб од Источна Германија.

Друг декор на навивачите беа старите фотографии на навивачите кои починаа пред Унион да влезе во германската елита.

 

Отпорот на домаќините беше срушен веднаш по крајот на бојкотот во 16. минута, кога Марсел Халстенберг донесе водство за Ред бул, за до крајот на полувремето да стане јасно дека борбата за опстанок ќе биде реалност за клубот од престолнината, откако Забицер (31. минута) и Вернер (42. минута) постигнаа голови за гостите. Нкунку во 69. минута обезбеди Лајпциг да има совршен старт на бундеслигашката сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лампард и Челси остануваат без победа по трилерот со Лестер (видео)

Објавено пред

Френк Лампард ќе почека за првата официјална победа со Челси, откако во супер-интересен меч одиграа 1:1 со незгодните Лестер. Овој резултат доаѓа по тешкиот 4:0 пораз од Манчестер јунајтед во првото коло од Премиер лигата и по поразот на пенали од Ливерпул во УЕФА Суперкупот во средата.

Во првиот меч на „Стемфорд бриџ“, тимот на Лампард тргна силно и моќно со голем број на шанси, и веќе во седмата минута Мејсон Маунт ја искористи невнимателноста на одбраната на Лестер за да го постигне својот прв премиерлигашки гол.

Меѓутоа, Лестер покажа дека не е тим за шега и без Хери Мегвајр, откако во 67. минута од мечот Вилфред Ндиди со одличен удар со глава по нафрлувањето на Медисон го матираше Кепа Аризабалага и израмни за „лисиците“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чеди Осман ги предводеше Турците до кам-бек победа над Италија

Објавено пред

Турција доминираше во последната четвртина за да стигне до 72:70 победа над Италија во тежок подготвителен меч како дел од Акропол купот во Атина.

Алесандро Џентиле беше одличен за „аѕурите“ со 26 поени, но не успеа да погоди во последните секунди и Турција стигна до победа. Чеди Осман беше лидер на турскиот тим откако ја постигна водечката тројка (70:68) и имаше вкупно 20 поени. Ерсан Иљасова додаде 16, а Фуркан Коркмаз 12.

Италија, без Џиџи Датоме и Данило Галинари, бараше фаул во последните секунди над Џентиле, но судијата остана нем. Италијанците имаа 61:48 поени по три четвртини, но го завршија турнирот во Атина со порази во трите натпревари.

Вечерва турнирот завршува со пресметката на Србија и Грција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет1 час

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија2 часа

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет2 часа

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт4 часа

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија8 часа

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион8 часа

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет10 часа

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет11 час

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет11 час

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет12 часа

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Свет1 ден

Ново убиство на метро станица во Германија, маж и жена избодени до смрт

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се...

Свет1 ден

Салвини попушти, ќе ги прими малолетните мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини потклекна под политичкиот притисок, и од меѓународната заедница, но и од внатрешно-политичкиот, околу...

Регион1 ден

Бугарија на второ место во НАТО според буџет за одбрана

Бугарија е на второто место во НАТО според буџетот за одбрана во однос на бруто домашниот производ и веднаш зад...

Регион1 ден

Српски полицајци го спасија животот на 9-годишно дете на автопатот Ниш-Белград

Двајца сообраќајни полицајци од Србија станаа вистински херои во медиумите и на социјалните мрежи, откако успеаа да го спасат животот...

Свет1 ден

Јункер итно пренесен на операција

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го прекинал одморот и ќе биде итно опериран, соопшти ЕК. Според информациите, Јункер...

Свет1 ден

Незадоволен гостин уби келнер во ресторан во Париз

Келнер во француски ресторан бил убиен од страна на гостин, бидејќи предолго чекал сендвич, пренесуваат фарнцуски медиуми. Инцидентот се случил...

Регион1 ден

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Топ1 ден

Гори планината над Буковиќ

Пожар избувна изутринава на тешко пристапен терен над селото Буковиќ, во близина на Сарај. Како што дознава ,,Макфакс”, пожарот избувнал...

Свет1 ден

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара...

Досие