Контакт

Спорт

Нова лоша вест за Барса – Фати нема да е фит за осминафиналето во ЛШ

Објавено пред

Младиот напаѓач на Барселона, Ансу Фати дефинитивно нема да е подготвен за настап на осминафиналните мечеви што Барселона ќе ги игра против ПСЖ затоа што неговото опоравување се закомпликувало.

Заздравувањето на младиот напаѓач, според информациите од шпанските медиуми, оди потешко од планираното. Тој се уште не може да почне со тренинзи затоа што коленото му отекува и при секој поголем напор.

Тинејџерот е разочаран со ваквиот развој на ситуацијата, очекуваше дека ќе е подготвен за враќање на терените во март (реванш мечот со ПСЖ е на 10 март) но според прогнозите, сето тоа ќе се пролонгира за неколку недели.

18-годишниот фудбалер повредата ја здоби на мечот со Бетис, на 7. ноември кога му беше прогнозирана пауза од 4 месеци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тодибо: Не ми е гајле што се случува во Барселона

Објавено пред

Фудбалскиот дефанзивец Жан Клер-Тодибо пред две години дојде во редовите на Барселона како еден од најталентирните светски стопери. Барса го намами со само 20 години во моментите кога за него интерес пројавуваа неколку големи европски фудбалски клубови.

Во каталонскиот клуб не успеа да се наметне, па почна со позајмиците. Најпрво во Шалке, па во Бенфика, а потоа во Ница каде е стандарден првотимец.

Французинот одлично се вклопи во тимот од Азурниот Брег и со неговите последни изјави стави до знаење дека нема намера да се враќа во Барса.

„Воопшто не ме интересира што се случува во Барселона. Повремено ќе погледам некој меч ако играат моите француски пријатели Дембеле, Ленгле и Умтити, но Барса како клуб не го следам. Моментно сум играч на Ница и потполно сум фокусиран на случувањата во Франција. Зошто би сонувал за одбраната на Барселона кога викендов играм против Рен или Ним“ – изјави Тодибо на последната прес-конференција на својот клуб.

Новинарите го прашаа што мисли – дали Барса може да се врати по оние 4-1 на ПСЖ на „Ноу Камп“ по првиот меч во ЛШ?

„Искрено, ич не ми е гајле. Можеби да, можеби не, тоа не е мој проблем. Тоа е мојот став“ – смета дефанзивецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошаркарите скокнаа на ФИБА листата

Објавено пред

Македонската кошаркарска репрезентација, и покрај неуспешниот обид да избори пласман на Европското првенство, напредуваше за една позиција на најновата листа на ФИБА.

Македонија се наоѓа на 52.место на ФИБА листата, а кога ќе се погледне само пласманот на европските репрезентации, македонската репрезентација се наоѓа на 29.место. На листата, гледајќи ги само европските селекции, зад Македонија има уште 16 репрезентации.

Први на листата се САД, пред Шпанија, Австралија, Аргентина и Србија. Во Топ 10 уште се и Грција, Франција, Литванија, Русија и Италија. Актуелниот европски првак Словенија е на 16.место.

Фото/kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Малезиски принц ја купува Валенсија

Објавено пред

Се ближи крајот на катастрофалното работење, на Питер Лим во фудбалскиот клуб Валенсија. Клубот, кој сезонава ќе треба да се помачи за да остане во Ла Лига, го продава клубот, а потенцијален купувач би можел да биде малезискиот принц Тунку Исмаил Султан Ибрахим.

Престолонаследникот на една од 13 држави во Малезија, Јохор, бил подготвен да издвои 408 милиони евра за да го преземе клубот.

„Мотивот не ми е да правам пари, туку да испишам историја. Не сум нов во фудбалот. Основач сум на ЈДТФЦ, кој од кандидат за испаѓање го направив шампион. Освоив 16 трофеи за осум години. Ние сме најголемиот клуб во јужниот дел на Азија, ние сме еден од најголемите клубови во Азија“, рекол 38-годишниот Султан Ибрахим.

„Сакам да ја проширам мојата империја, да ги раширам крилјата, да одам кон нови предизвици. Не сум човек што би ја менувал традицијата или клупскиот грб. Тука сум поради успехот, славата, историјата. На Валенсија и е потребен некој што го познава фудбалот, некој што сака да успее, некој што ја разбира големината на клубот. Прв чекор ќе биде во Валенсија да ги вратиме фудбалските луѓе“.

Шпанските медиуми тврдат, дека Питер Лим, бил подготвен да ја направи трансакцијата, најмногу поради тоа што бил добар пријател со Султан Ибрахим.

Питер Лим, поради лошите потези, го донесе славниот клуб во долниот дел на табелата во Ла Лига. Валенсија, минатото лето не донесе ниту еден фудбалер, а клубот го напуштија девет играчи од стратната постава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија2 часа

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија3 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет4 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ6 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија7 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа8 часа

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет8 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет9 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет21 час

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет21 час

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа24 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет1 ден

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија1 ден

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија1 ден

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 ден

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Досие