Контакт

Спорт

Нова печалба за Динамо – го купија за 1.2, го продаваат за 9 милиони евра!

Објавено пред

Фудбалерот Кристијан Јакиќ најверојатно својата кариера ќе ја продолжи во германски Ајнтрахт Франкфурт, тврди италијанскиот спортски новинар Николо Шира. Наводно, Германците на сегашниот клуб на Јакиќ, загребски Динамо му понудиле 9 милиони евра.

Шира тврди дека преговорите се во завршна фаза и наскоро се очекува 24-годишниот фудбалер од средниот ред да потпише петгодишен договор со клубот од Франкфурт.

Вчера „SkySports“ објави дека Јакиќ е прв избор за „орлите“ и дека спортскиот директор на овој клуб е уверен дека токму тој е решение за проблемите на средината на теренот.

Јакиќ во Динамо дојде од тимот на Локомотива минатото лето за 1,2 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Казна во последните секунди! Брајтон извлече реми кај Палас

Објавено пред

Брајтон го продолжи одличниот старт на сезоната, спасувајќи 1:1 реми на гости кај Кристал палас со гол во 95. минута од мечот, но не успеа да освои три поени со кои ќе беа изненадувачки лидери на Премиерлигата.

Со евентуална победа на „Селхарст парк“, Брајтон ќе имаа 15 поени по шест одиграни кола и ќе беа на првото место на табелата со поен предност пред Ливерпул.

Тимот на Патрик Виеира дојде во водство во финишот на првото полувреме, кога Леандро Тросар го собори Галагер во шестнаесетникот, а Вилфрид Заха беше безмилосен од белата точка. Но, Палас не успеа да стигне до втората победа под водство на Французинот, откако во 95. минута, Французинот Нил Мопе успеа да донесе поен за гостите.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Венеција извлече поен против Торино

Објавено пред

Новиот италијански прволигаш, Венеција успеа да извлече поен против Торино, благодарение на пенал во финишот на натпреварот, кој заврши 1:1.

Дуелот на „Марк’Антонио Бентегоди“ не донесе многу шанси во првото полувреме, пред Хрватот Јосип Брекало да даде гол за водство на гостите во 56. минута од мечот. Сепак, Венеција успеа да остане непоразена само вторпат во новата сезона, откако во 77. минута, Матија Араму беше прецизен од пенал, откако Торино остана со играч помалку по црвениот картон на Кофи Џиџи.

Торино е на деветтото место на табелата со 8 поени откако се непоразени во последните четири меча, додека Венеција е на 18. место со само 4 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Улрих: Да не беше Ленс Армстронг ќе завршев мртов како Пантани

Објавено пред

Поранешната велосипедска ѕвезда, Германецот Јан Улрих јавно проговори за својот ментален слом во 2018 година, оценувајќи дека ќе ја доживеел судбината на Марко Пантани по низа на проблеми со алкохолот и дрогите, пред разговорите со својот стар ривал Ленс Армстронг да му го спасат животот.

Кариерите на Улрих и Армстронг секогаш ќе бидат поврзани со нивните допинг-скандали, и откако двајцата беа лути ривали во текот на кариерата, сега се добри пријатели. Улрих, кој ја освои Тур де Франс во 1997 година, зборуваше како заедно со Армстронг биле заедно на Мајорка на тренинг за да го „смират“ животот. Во разговор со Армстронг, тој го призна тоа.

„Пред три години имав големи проблеми и тогаш дојде ти да ме посетиш. Ми беше толку драго и да, бев на истиот пат како Марко Пантани. Речиси мртов. Потоа се опоравив, и имам среќа што имам добри пријатели, како тебе, кои ме вратија во живот. Сега сум среќен“, вели Улрих.

Италијанецот Пантани победи на Џиро Д’Италија и Тур де Франс во 1998 година, пред да има низа ментални проблеми и проблеми со зависноста, пред да биде пронајден мртов во хотел на 14 февруари 2004 предозиран од кокаин.

„Престанав со алкохолот и дрогите пред три години. Сега живеам здрав живот, мојата девојка ми готви само здрава храна. Плус велосипедизмот. Секогаш е добро да се вози велосипед. Сум го заборавил тоа“, вели Германецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија12 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа15 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија15 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија16 часа

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија16 часа

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа17 часа

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет20 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија21 час

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија22 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ1 ден

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија2 дена

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа2 дена

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија2 дена

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија3 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа3 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Досие