Контакт

Спорт

Новак е „мало дете“ за Сандгрен – беше дисквалификуван по удар на судијата во задникот

Објавено пред

Американскиот тенисер со најтениското име на светот, Тенис Сандгрен беше дисквалификуван од АТП Челенџер турнирот во Кари, Северна Каролина, откако во бизарна низа на настани удри линиски судија со топче во задникот!

Фановите веднаш го споредија инцидентот на тој на Новак Ѓоковиќ на минатогодишниот САД опен, каде што беше дисквалификуван кога во знак на фрустрација упати топче кое заврши во вратот на една линиска судијка.

Овојпат, Сандгрен, како прв носител против сонародникот Кристофер Јубанкс, при подготовки да сервира во првиот сет, доби топче од едно од децата кое за жал заврши во неговите мадиња. Лут, тој реагираше луто и удри топче со рекетот, кое заврши во мрежата, но потоа во задникот на еден од линиските судии.

Секако, по дискусија, тој беше дисквалификуван.

„Денеска добив удар во јајца од дете кое носи топчиња, го удрив топчето во ограда, тоа заврши во задникот на судијата, и загубив. Како поминува вашата вечер? Да бидам јасен, ова беше целосно моја вина“, напиша 30-годишниот Сандгрен на социјалните мрежи.

Спорт

Што е потребно во рагби да добиеш црвен картон? ОВА!

Објавено пред

Рагбито е еден од „најмашките“ спортови на планетата, каде што честопати се заминува со крвава глава, сериозна повреда или слично. Меѓутоа, сте се запрашале што е потребно да направите за да добиете црвен картон?

Тука на сцена стапува Јужноафриканецот Рино Питерсе од францускиот клуб Кастр, кој покажа како фаул е потребен да се добие директен црвен со неверојатно брутален фаул против Бордо.

23-годишниот играч му влезе на Максим Луку со неверојатен бодичек, кој предизвика хаос на теренот и исфрлање на Питерсе. Да појасниме – не се работи толку за грубиот удар туку за тоа што во рагбито било кое соборовање е дозволено само кога играчот ја има топката во рацете, и во исто време мора да го „прегрнат“ противникот за да спречат удар со раме. Исто така не е дозволено да собориш играч чии нозе не се на земјата. Питерсе ги прекрши трите правила.

За иронијата да биде поголема, неговиот Кастр со поен во финишот на мечот извлече 23:23 реми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нови проблеми со француските навивачи, овојпат влетаа на полувреме!

Објавено пред

Помалку од еден месец по прекинот на мечот Ница-Марсеј, во француската Лига 1 повторно немили сцени со ново влетување на навивачи на теренот.

Во саботата, дербито помеѓу Ленс и Лил беше во прекин по полувремето, откако дел од навивачите на Ленс влегоа на теренот во обид да се пресметаат со навивачите на гостинскиот клуб, кој беа сместени во друг дел од стадионот. Нападот беше испровоциран од навивачите на Лил, кои се качуваа на оградата која ги разделуваше од домашните навивачи и фрлаа со столчиња.

По кратката пауза, навивачите на Ленс се вратија на својот дел од стадионот, а судиите го продолжија мечот, кој потоа заврши со 1:0 победа на Ленс.

Во август, мечот помеѓу Ница и Марсеј беше прекинат поради влегување на теренот на домашните навивачи. Домаќините добија казна со поени, додека неколку фудбалери на Марсеј, вклучувајќи го и Димитри Паје, добија казни за провокациите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марко Блажевски – најдобар Македонски возач на тркачката патека во Гробник

Објавено пред

АКК Рено Спорт Скопје заедно со Лема Расинг денес ја одржаa првата трка од финалниот викенд на Македонското Renault Twingo CUP првенство во Гробник, Хрватска.

Двајца натпреварувачи на Renault Twingo CUP се најдоа во првите 10 и тоа: Марко Блажевски кој беше седми во генералниот пласман, а се покажа како најдобар во Македонскиот Twingo CUP.

Второто место пак му припадна на победникот за оваа втора сезона – Давид Малинковски, додека пак трет по пласман е младиот Мартин Костовски.

Пласманот на останатите Македонски возачи е по следниот редослед:

Зоран Мираковски е 19, Ангелче Стојковски – 21, Слободан Трајковски 22 и Емил Нацка 23, додека пак Владимир Тренески и Ненад Костовски не влегоа во класификацијата за бодови.

И покрај тоа што победата на брилијантниот Малинковски е сигурна, нѐ очекува уште една финална Twingo CUP трка, закажана за утре во 16:00 часот, а истата може да ја следите во живо на следниот линк: TWINGO CUP powered by Glaso 2021 – Round 9 – Automotodrom Grobnik – YouTube

 

( ПР-текст)

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ4 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет4 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија5 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија5 часа

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет9 часа

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ11 час

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет13 часа

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија1 ден

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија1 ден

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија1 ден

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија1 ден

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија1 ден

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија1 ден

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија1 ден

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија1 ден

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија1 ден

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион2 дена

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет2 дена

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Досие