Контакт

Спорт

Новата кошаркарска сезона стартува на 8. октомври

Објавено пред

Се е подготвено за старт на новата натпреварувачка сезона во најквалитетното натпреварување, Првата лига-мажи. На првата седница пред почетокот на новата натпреварувачка сезона, на која присуствуваше и раководството на федерацијата, претседателот Перо Антиќ, генералниот секретар Владимир Георгиевски, и спортскиот директор Марјан Србиновски, претставниците на Здружението на Прва лига-мажи, го утврдија системот за натпреварување за сезоната 2022/2023 и календарот за натпреварување.

dobivaj vesti na viber

Согласно со Бергер-системот, формирани се и двојките за првото натпреварувачко коло, кое според календарот е предвидено да се одигра на 8. октомври: Куманово 2009 – Чаир 2030, Академија ФМП – Кожув, Гостивар – Пелистер, Струмица – Еуро Никел 2005, ТФТ – МЗТ Скопје Аеродром, Работнички – Феникс 2010
На состанокот, претставниците на клубовите од Првата лига-мажи го избраа претставникот на КК Гостивар, Стојмир Дејаноски за нов претседател на Здружението на прволигашите.

Претставниците на прволигашките клубови се согласија и да има промена во времетраењето на преодниот рок, кој во претстојната натпреварувачка сезона ќе биде затворен заклучно со 1. март, а финансиските обврски кон федерацијата да бидат подмирени пред почетокот на новата сезона во прволигашкото натпреварување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Уште еден премиерлигаш добива американски газда

Објавено пред

Американскиот бизнисмен, Бил Фоли наскоро ќе го компплетира преземањето на Борнмут за 150 милиони фунти, со што уште еден англиски премиерлигаш ќе добие американски газда, јавува „Дејли мејл“.

dobivaj vesti na viber

Фоли, кој исто така е газда на НХЛ тимот на Лас Вегас голден најтс и е претседател на „Фиделити нешнл финаншл“, една од најголемите осигурителни компании во САД, има проценето богатство на 1.2 милијарди долари.

Според „Дејли мејл“, единствен проблем во договорот може да биде неговата поврзаност со мериканскиот газда на Кристал палас, Џон Текстор, откако му помогна да обезбеди кредит од 532 милиони евра за потенцијално преземање на францускиот клуб Лион.

Кога договорот ќе биде комплетиран, Премиерлигата ќе има американски газди во Арсенал, Астон вила, Челси, Кристал палас, Фулам, Лидс, Ливерпул и Манчестер јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

МЗТ Скопје преку ТФТ до петта титула од Суперкупот

Објавено пред

МЗТ Скопје Аеродром ги издржа сите обиди на ТФТ Скопје за враќање во последната четвртина за петтипат да го освои трофејот од Суперкупот на Македонија, „Драган Василов-Цевка“, триумфирајќи со 100:82.

dobivaj vesti na viber

Во фуриозниот старт на мечот тимот на Александар Петровиќ направи предост од 29:14 за потоа ТФТ Скопје да се обиде да фати приклучок во мечот. Во последната четвртина се влезе со 73:63 предност за „металците“ и иако клубот од Тафталиџе успеа да се доближи на само пет поени (76:71) до фаворитите, на крајот МЗТ го крена нивото и не дозволи ТФТ Скопје да направи нова сензација како триумфот во Купот на Македонија минатата сезона.

Претходно, кошаркарките на Баскет Кам ја освоија титулата во женска конкуренција кога во интересен и неизвесен меч во СРЦ „Кале“ стигнаа до 69:61 победа над лутите ривалки од Бадел 1862.

Фото: КФМ

Прикажи повеќе...

Спорт

Сестрата на Роналдо контра Португалците: Вие сте болни, бездушни, глупави и бескрајно неблагодарни

Објавено пред

По критиките што ги доживеа Кристијано Роналдо од португалските медиуми, но и од португалските навивачи по слабите перформанси во националниот дрес, сестра му Катја Авеиро ги обвини навивачите дека се „болни, бездушни и бескрајно неблагодарни“ инсистирајќи дека тој останува „најдобар играч на светот“.

dobivaj vesti na viber

Роналдо има катастрофален старт на сезоната 2022/2023 откако за Манчестер јунајтед поголемиот дел го поминува на клупата, а во вторникот пропушти неколку шанси за Португалија да загуби со 0:1 од Шпанија за да пропушти пласман на завршницата на Лигата на нациите. Авеиро се јави на „Инстаграм“.

„Тој ги има своето семејство и оние што го сакаат покрај него. Секогаш ќе бидат покрај него, без разлика на тоа што се случува. Но, во сегашно време ништо не ме изненадува. Португалците плукаат на чинијата од која јадат, секогаш било така. Затоа, кога ќе дојде некој што ќе го смени менталитетот, тоа ви пречи. Со тебе, секогаш, кралу. Смирете се. Потребно е да му се подаде рака некому кој секогаш ѝ помагал на Португалија. Но, Португалците се болни, ситничави, бездушни, глупави и бескрајно неблагодарни. Ова е човек што седи, кој е на колена, а нема кој да му подаде рака“, вели Авеиро.

Роналдо останува најдобар стрелец во историјата на Португалија со 117 гола и беше капитен на репрезентацијата, која го освои Европското првенство во 2016 и ја освои првата титула од Лигата на нациит во 2019 година.

Фернандеш во одбрана на Роналдо по насловот „Помалку Роналдо, повеќе Португалија“

Прикажи повеќе...

Најново

Економија8 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија14 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија14 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија14 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија16 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...

Регион16 часа

(Видео) Вучиќ: Не се борам ниту за Путин ниту за Бајден, гајле ми е за нив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон...

Топ18 часа

71-годишен маж од Битола извршил полов напад врз осумгодишно дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано...

Македонија19 часа

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше...

Македонија19 часа

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток...

Свет19 часа

Полскиот премиер за истекувањето на гасоводот Северен тек: Јасно е дека се работи за саботажа

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите кои предизвикаа истекување на гасоводот Северен тек, изјави високиот...

Свет20 часа

Меркел предупредува: Сфатете ги сериозно зборовите на Путин

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика зборовите на рускиот претседател Владимир Путин да се сфатат сериозно. – Мора сериозно да...

Свет20 часа

Лидерот на Луганската Народна Република денеска ќе побара од Путин прием во Руската Федерација

Лидерот на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР) во Украина, Леонид Пашечник, најави дека подоцна денеска ќе подготви документ со кој...

Свет20 часа

Олаф Шолц: Путин е очаен, прави грешка по грешка

Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека рускиот претседател Владимир Путин „прави грешка по грешка“ и дека таквите постапки, како што...

Свет21 час

Медведев: Референдумот заврши, добре дојдовте дома во Русија

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека резултатите од референдумот во Донбас, Запорожје и Керсон се сосема...

Европа21 час

Полска и Бугарија до своите граѓани: Итно напуштeте ja Русија

Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои сè уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата....

Европа21 час

Научниците со предупредување: Oткриен нов вид на коронавирус, ги заобиколува постоечките вакцини

Научниците кои се занимаваат со откривање  нови вируси открија нов вид на коронавирус кај лилјаци што може да предизвика проблеми...

Европа21 час

Полскиот министер: Одговорот на НАТО на нуклеарен напад во Украина би бил разорен

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау изјави во Вашингтон дека одговорот на НАТО на каква било употреба на нуклеарно...

Европа22 часа

Антонов до Америка: Не поттикнувајте го Киев

Америка се приближува до опасен раб кога зборува за тоа дeка нема да го спречи Киев да користи западно оружје...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...