Контакт

Спорт

Новиот менаџер на Њукасл признава: Не гарантирам опстанок во Премиерлигата

Објавено пред

Навивачите на Њукасл јунајтед добија брутална порака и „приземјување“, откако нивниот нов менаџер, Еди Хоув изјави дека очекува да опстанат во Премиерлигата, но дека не може да го гарантира тоа.

43-годишниот поранешен прв човек на Бурнемаут го презеде клубот, откако тој доби нови супер-богати саудиски сопственици, заменувајќи го Стив Брус. На „Сент Џејмс парк“ има амбиции клубот да се впише меѓу англиската и европската елита, но првата цел ќе биде излегување од опасната зона – Њукасл се на 19. место на табелата како единствен клуб без победа оваа сезона, додека во декември ги чека тешка низа натпревари против Лестер, Ливерпул, Манчестер сити и Манчестер јунајтед.

„Имам доверба дека можеме да опстанеме во лигата, но не можам да дадам такво ветување. Можам само да го водам клубот според моите способности. Ќе го дадам максимумот, ќе бидам 100 отсто посветен секој ден за успехот кој го заслужува Њукасл, но за тоа ќе биде потребна многу напорна работа и жртвување од моите фудбалери“, вели Хоув.

Спорт

Каква лудница меѓу Лацио и Удинезе – осум гола, два црвени картони и 4:4!

Објавено пред

Лацио и Удинезе одиграа апсолутно неверојатен меч вечерва во 15. коло од италијанската Серија А, во кој имаше дури шест гола, два црвени картони, многу нервоза и драматично 4:4 реми обезбедено во 99. минута во дуелот на Маурицио Сари и неговиот поранешен помошник, сега тренер на Удинезе, Лука Готи.

Гостите имаа старт од соништата на „Олимпико“, откако по половина час игра имаа 0:2 со двата гола на португалскиот ас Бето (17. и 32. минута), но Лацио одговори бргу откако намали на 1:2 преку Чиро Имобиле во 34. минута. Пред крајот на полувремето, уште еден шок за домаќините – Нахуел Молина во 44. минута зголеми на 1:3.

Ако стартот на Удинезе беше фантастичен во првото полувреме, Лацио се врати силно на стартот на второто – Педро во 51. минута намали на 2:3, пред Сергеј Милинковиќ-Савиќ пет минути подоцна со прекрасен гол да израмни на 3:3.

Драмата само што започнуваше – Патрик го доби вториот жолт картон само минута подоцна, а потоа во 69. минута, црвен и за Молина по удар со лакт за израмнување на силите. Се веруваше дека трите поени за Лацио ги донесе капитенот Франческо Ачерби во 82. минута од мечот, но во долгото продолжение, Удинезе во 99. минута од мечот, Толгај Арслан обезбеди реми за Удинезе.(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем се вратија на победите против Брентфорд

Објавено пред

Тотенхем на Антонио Конте се врати по европскиот срамен пораз од Мура со рутинска 2:0 победа над Брентфорд за искачување на шестото место во Премиерлигата.

По шокантниот пораз во Словенија во Конференциската лига на УЕФА, Конте изјави дека тимот го очекува напорна работа и побара трпение од навивачите, а едноставната победа над новиот прволигаш ќе влее малку доверба во неговата работа.

Серхи Кањос си постигна автогол во 12. минута од мечот, а трите поени за Спарс ги осигура Сон Хеунг-Мин во 67. минута од мечот.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватките стартуваа со пораз, повторно виновни судиите

Објавено пред

Хрватската женска ракометна репрезентација стартуваше со убедлив 25:30 пораз на Светското првенство во Шпанија, во најголемото изненадување на првиот полн ден од натпреварувањата на Мундијалот.

Бразилките водеа од почеток до крај, а имаа и предост од 9 гола, за убедлива победа и сигурен старт. Бруна де Паула имаше 7 гола за Бразил, а за Хрватска исто толку голови постигна Валентина Блажевиќ. И покрај тоа, поразот не мора да значи многу за Хрватска – од секоја група понатаму одат дури 3 репрезентации, а во групата на Хрватките се и Парагвај и Јапонија. Нивниот селектор, Ненад Шоштариќ ги обвини судиите за поразот.

„Не сум видел вакво нешто во ракометот, кој дава исклучување за обичен фаул во 30. секунда од мечот? По ова, дојде стравот за игра во одбраната и стравот во играта во нападот. Катастрофа“, изјави Шоштариќ.

25. СВЕТСКО ПРВЕНСТВО, ШПАНИЈА

ГРУПА Е

Германија – Чешка 31:21 (17:10)

Унгарија – Словачка 35:29 (16:16)

ГРУПА Ф

Јужна Кореја – Конго 37:23 (22:11)

Данска – Тунис 34:16 (16:8)

ГРУПА Г

Хрватска – Бразил 25:30 (12:18)

Јапонија – Парагвај 40:17 (19:10)

ГРУПА Х

Австрија – Кина 38:27 (22:13)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет55 минути

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа4 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион4 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет5 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија8 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Македонија8 часа

Граѓаните утре ќе можат да им оддадат последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Министерството за надворешни работи информира дека утре (3 декември), во 9 часот, на скопскиот аеродром се очекува да пристигнат посмртните...

Европа11 час

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија12 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија13 часа

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа14 часа

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија14 часа

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет15 часа

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија1 ден

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија1 ден

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија1 ден

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет1 ден

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија1 ден

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија1 ден

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија1 ден

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија2 дена

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Досие