Контакт

Спорт

Објавен списокот за дуелите со Австрија и Израел, повик за Аврамовски од Вардар

Објавено пред

Селекторот на фудбалската селекција на Македонија, Игор Ангеловски денеска го објави списокот на оние фудбалери на кои ќе смета за дуелите со Австрија и Израел во пследните две кола од квалификациските мечеви за пласман на ЕУРО 2020.

На списокот имаше место и за најдобриот стрелец на скопски Вардар, Даниел Аврамовски.

Освен него, по подолго во А селекцијата се враќа и фудбалерот на швајцарски Грасхоперс, Никола Ѓорѓев.

На првиот меч со Австрија без право на настап ќе бидат Висар Муслиу, Бобан Николов и Илија Несторовски, но тие ќе му бидат на располагање на селекторот за дуелот со Израел.

На списокот е изоставен играчот на Динамо Загреб, Аријан Адеми кој доби поштеда за да ја излечи повредата која ја влече подолг период.

Спорт

Маркез: Лоренцо е вистински шампион, Роси: Штета за спортот

Објавено пред

Светскиот шампион во Мото ГП, Марк Маркез смета дека одлуката на неговиот колега од Хонда, Хорхе Лоренцо да се повлече од спортот покажува дека тој е „вистински шампион“.

Додека Маркез доминантно ја запечати својата шеста Мото ГП титула во кариерата, Лоренцо не успеа да се снајде со РЦ213В мотоциклот и имаше катастрофална сезона одбележана со падови и повреди. Трикратниот шампион Лоренцо, откако го скрши грбот при падот на Асен, конечно потврди дека викендов во Валенсија ја вози последната трка.

„Секако, тоа беше изненадување и за неговиот колега. Никој во тимот не знаеше, посебно бидејќи тој работеше посветено од првиот до последниот ден. Му честитав за неговата кариера, а посебно за начинот на кој ја донесе одлуката. Тоа значи многу. Тој е вистински шампион – кога почувствува дека не може да биде на врвот реши да сопре. Силен карактер на и надвор од патеката и вистински шампион“, изјави Маркез.

Валентино Роси помина седум години како колега на Лоренц во Јамаха, и имаа луто ривалство, по кое Роси нареди кревање на „ѕид“ меѓу гаражите на двајцата возачи во 2008.

„Тој е еден од најважните Мото ГП возачи во модерната ера. Губиме голем дел од нашиот спорт. Тој е голем шампион и ме импресионираше со неговата брзина и концентрација. Од моментот кога дојде во Мото ГП во 2008 тој беше постојано силен. За мене лично, тој е еден од моите најголеми ривали и штета што губиме таков човек“, изјави Роси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ван Нистелрој го расплакал Роналдо по смртта на неговиот татко

Објавено пред

Луј Саха открива дека неговите поранешни соиграчи од Манчестер јунајтед, Руд ван Нистелрој и Кристијано Роналдо биле вклучени во тепачка на тренинг, откако Холанѓанецот решил да влезе во конфликт неделата во која Португалецот го загубил својот татко.

Саха играше покрај Ван Нистелрој две сезони, а четири со Кристијано Роналдо од 2004 до 2008, и повторно беше запрашан за конфликтите меѓу фудбалерите по пресметката меѓу Рахим Стерлинг и Џо Гомез на тренингот на англиската репрезентација.

„Дали Руд го расплака Роналдо? Да, имаше такви приказни, бидејќи двајцата се расправаа во моментот кога почина таткото на Кристијано, што беше навистина погрешно“, вели Саха во интервју за „Фор фор ту“.

Таткото на Роналдо, Жозе Динис Авеиро почина од болест на црниот дроб на 52 години во 2005 година кога Португалецот имаше само 20 години. Авеиро, кој беше поранешен војник, но и алкохоличар, пропушти голем дел од блескавата кариера на својот син.

Саха вели дека тој лично имал добри односи со Ван Нистелрој, но додава дека Холанѓанецот не бил „лесен“ човек и дека бил во конфликт со менаџерот Сер Алекс Фергусон.

„Со мене Руд секогаш беше добар, но можеби имаше проблеми со изборите на менаџерот. Тој беше опседнат со голови и го почитувам тоа. Тој имаше проблем со Фергусон и можеби беше предобар за да биде избркан од клубот“, додава Саха.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен пак им се „сити“ на Ферари: Убаво е што ФИА си ја завршува работата

Објавено пред

Макс Ферстапен не успеа да се возддржи од коментар по новата техничка директива на ФИА со која според повеќе извори, уште повеќе се ограничува моќта на моторот на Ферари.

На Американското ГП во Тексас, Ферари имаа значително послаб болид по жалбата на Ред бул околу правилата за користење на дотокот на гориво и масло како „трик“ за зголемување на перформансите, а сега пред Бразилското ГП беше упатена нова директива, овојпат за согорувањето на течностите во системите за ладење на моторот, уште една работа предизвикана од формата на Ферари.

Ферстапен во Остин ги налути Ферари со изјавата: „Тоа се случува кога ќе престанете да мамите“, по што следуваше лута реакција од италијанскиот тим. Сега, пред Бразилското ГП овој викенд, младиот Холанѓанец беше малку подипломатски расположен, велејќи дека конечно, се поставуваат работите на вистинско место.

„Тоа е добро, очигледно ФИА добро и ја завршува работата и сега е јасно за сите што е дозволено, а што не. Одлично што ФИА запишаа сè. Се работи за комплексни регулативи и не е секогаш толку едноставно веднаш да се реагира“, вели Ферстапен.

Пред Бразил, уште една „техничка директива“ контра Ферари!

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Изгоре маж во импровизирана барака во Тетово

Безживотно машко тело е пронајдено изгорено рано утрово по пожар што зафати импровизирана дрвена барака на улицата Љубо Божиновски-Пиш. Пожарот...

Македонија2 часа

Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 луѓе починаа досега поради загадениот воздух

Над 25.000 наши граѓани починале прерано изминативе осум години поради загадениот воздух што го дишеме, институциите не ни функционираат, живееме...

Македонија2 часа

(Видео) Богдановиќ: Што уште да направам, да се самозапалам ли за да реагира некој за „Никофон“

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, ги демантира тврдењата на Обвинителството дека Општината не доставила доволно документација за случајот за катна...

Естрада3 часа

Балашевиќ имаше срцев удар, откажан концертот во Крагуевац

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ (66) го откажа распродадениот концерт во Крагуевац поради здравствени проблеми. Неговата ќерка Беба Балашевиќ ги објави вестите...

Македонија3 часа

Дескоска: Гласот на судството го слушаме само кога треба да се поделат пари

Министерката за правда, Рената Дескоска, на прес-конференција ја повика антикорупциската комисија да го испита имотот на судиите и обвинителите како...

Македонија5 часа

Антикорупциската го затвори предметот против Мицкоски за хидроцентралите

По кратка постапка, за само пет минути, Антикорупциската комисија го затвори предметот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се...

Македонија5 часа

(Видео) Царовска: Речиси 700 фантоми, кои немаат документи, ќе добијат граѓански статус

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од Матичната книга на родените и не се запишани никаде во...

Македонија5 часа

Антикорупционерите бараат одговорност од Анѓушев поради судир на интереси

На дневен ред на седницата на антикорупциската комисија се два предмета поврзани со вицепремиерот Кочо Анѓушев – едниот поврзан со...

Македонија6 часа

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа6 часа

Снежна бура во Франција: еден загинат, 300.000 дома останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија поради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет6 часа

Полската полиција евакуира училиште и зграда по пронаоѓањето експлозив во стан

Според полското радио РМФ ФМ, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани кога полицајците откриле...

Свет7 часа

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион8 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет9 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет9 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија21 час

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура23 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија24 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион1 ден

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Досие