Контакт

Спорт

Објавени првите фотографии од прототипот за Ф1 болид од 2021 (галерија+видео)

Објавено пред

Формула 1 ги објави првите фотографии од прототипот за 2021 година во воздушен тунел, прв доказ за новата генерација на болиди.

Сегашните правила во Ф1 завршуваат по сезоната 2020, до која трае таканаречениот „Конкорд договор“ и шефовите на спортот се надеваат дека со новите правила ќе има болиди со кои ќе има повеќе претекнувања и поблиско тркање. Шефот за спортски правила на Ф1, Рос Браун собра тим кој ги анализира сите податоци за да се стигне до оваа цел, и тој предлог ќе биде доставен на тимовите за одобрување во октомври.

Најголема задача е да се процени таканаречениот „валкан воздух“ зад болидите, бидејќи ако се произведува овој турбулентен воздух ќе има големи проблеми за претекнување.

„Нашето тестирање во воздушниот тунел е малку поинакво од тоа што го прават тимовите, кои се концентрираат на силите околу болидот, додека ние размислуваме за тоа што се случува подалеку од болидот. Компјутерската технологија е напредната , но воздушниот тунел дава повеќе податоци“, изјави Пет Симондс, техничкиот директор на Ф1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алфонсо Рејес: Мозокот ми беше со 1.000 вртежи, 16 дена се борев со короната

Објавено пред

Поранешниот шпански кошаркарски репрезентативец, Алфонсо Рејес, постариот брат на актуелниот играч на Реал Мадрид, Фелипе Рејес првпат се огласи за шпанските медиуми откако на средината на март беше потврдено дека е позитивен на коронавирусот.

„Тој ѕверски мамурлук кој не ми даваше да спијам и да размислувам, ми го стави мозокот на 1.000 вртежи. Со денови немав никакви симптоми. Немам грозница, само малку кашлам, што е знак дека оздравувам. Потоа ќе морам уште 14 дена да сум во карантин за вирусот потполно да исчезне“ изјави 48-годишниот Рејес за „Марка“.

Тој беше еден од првите заразени во Шпанија.

„Кога е во прашање здравјето, ова ме исплаши. Не се сеќавам дека некогаш сум бил настинат. Пред 2 години имав грозница, но тоа траеше само еден ден. Сега сум подобар, но 16 дена бев болен, од кои 12 со температура, што никогаш досега не сум имал. Имав и проблеми со грбот, но знаев дека ќе се опоравам. Ова не е обичен вирус и не ги напаѓа само постарите. Ако мене ме покоси, што сум во добра физичка кондиција, замислете што може да му направи на некој кој од претходно си има проблеми“ – смета Рејес.

Шпанија е една од најзагрозените земји од коронавирусот, заразени се над 90.000 луѓе, а досега починаа околу 8.000.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рио Фердинанд до Манчестер Јунајтед: Земете ги Кејн и Санчо!

Објавено пред

Легендарниот дефанзивец на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд го кажа своето мислење за тоа кои две засилувања би биле идеални за „црвените ѓаволи“.

Фердинанд кој работи како телевизиски коментатор во Англија има многу високо мислење за голгетерот на Тотенхем, Хари Кејн.

„Прво засилување за Јунајтед би бил Хари Кејн. Хари е секогаш мирен и сталожен, но неодамна со изјавите `фрли бомба`. Чекаше да направи нешто големо со Тотенхем, но тоа не се случи и фрустриран е. Мислите дека Хари би бил среќен да дава голови, да соборува рекорди, а да не освои ниеден важен трофеј во кариерата? Не. Знам дека Јунајтед ќе се обиде да го доведе затоа што е совршен за тој клуб. Сигурен сум дека истото ќе се обиде да го направат и Јувентус или Реал Мадрид. Ќе бидат големи пари во игра, барем околу 130 милиони фунти“ – нагласи Фердинанд.

Кога се работи за второто евентуално засилување, Фердинанд нема дилема – Џејдон Санчо.

„Џејдон е еден од најдобрите млади играчи во светот. Треба да отиде во екипа во која дополнително ќе напредува, но и да освојува трофеи. Со него освен Јунајтед, се поврзуваат и Челси и ПСЖ, но мислам дека Јунајтед за него е најдобриот избор, затоа што сум пристрасен“ – смета екс-фудбалерот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Матеус удри по Ноер: Баерн многу го почитува, а тој е дрзок!

Објавено пред

Легендата на Баерн Минхен и на фудбалската селекција на Германија, Лотар Матеус упати критики до првиот голман на Баварците, Мануел Ноер. Чуварот на мрежата бараше нов петгодишен договор, без намалување на заработката, но клубот од Минхен во пракса на играчите постари од 30 години не им дава договори поголеми од 2 години.

„Во овие тешки времиња, Ноер треба да се сети што се Баерн направи за него, да му биде благодарен на клубот, затоа што почитувањето не може да биде во еден правец“ рече Матеус.

Првиот голман на „Панцирите“ имаше сериозни проблеми со грбот, поради што пропушти голем дел од мечевите, а сега кога се опорави, се чини не успеа да ја достигне поранешната форма. Сепак Баерн не му сврте грб, му понуди нов договор.

„Не се сеќавам дали има играч на кој Баерн му укажал поголема почит од онаа кон Мануел Ноер. Тој тврдоглаво инсистира на долгогодишен договор, што е прилично дрско, такво нешто не би прифатил ниту еден клуб во светот“ – изјави Матеус од позиција на стручен консултант на „Скај Спорт“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Пендаровски: Ситуацијата со коронавирусот останува сложена

Претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност посочи дека ситуацијата останува сложена бидејќи не се знае колку долго...

Македонија45 минути

Филипче: Зголемувањето на бројот на пациенти е очекувано, таквиот тренд ќе продолжи до крајот на април

Според министерот за здравство, Венко Филипче, зголемувањето на бројот на пациенти во овој период е очекувано од страна на епидемиолозите,...

Македонија1 час

Филипче: Инспекторатот утврди пропуст кај охридската болница

Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека сè уште се чекаат резултатите на 16 пациeнти од Заводот за рехабилитација во...

Македонија2 часа

Седум македонски граѓани од Перу преку Португалија ќе се вратат во државава

Министерството за надворешни работи информира дека уште седум македонски граѓани се вратени од Лима, Перу на европско тло. Утрово авионот...

Македонија2 часа

(Видео) Владата го донесе вториот пакет економски мерки – платите на функционерите скратени на 14.500 денари

Владата ја одржа 32. седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за...

Македонија4 часа

Кумановец и дебаранец починаа од коронавирусот, за еден ден регистрирани 44 заразени

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести од коронавирусот починале двајца мажи, едниот на возраст од 45...

Економија4 часа

Спасовски: Се одложуваат наплатите за закуп на станови

Пратениците, претседателот на Собранието, директорите и министрите ќе земаат минимална плата од 14.500 денари наместо досегашните над илјада евра за...

Свет4 часа

Светот собори уште еден мрачен рекорд со Ковид-19: повеќе од 800.000 заразени

Бројот на заразени со новиот коронавирус Ковид-19 во светот денеска надмина 800.000 потврдени случаи, посочува Ресурсниот центар за коронавирус „Џон Хопкинс“,...

Македонија5 часа

Владимир Талески осуден на 8 години затвор за проневера на 360 илјади евра

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, на 8 години затвор...

Свет6 часа

(Видео) Индија и Пакистан ги претвораат возовите во мобилни болници

Националната железница во Пакистан ги претвори сите вагони од бизнис-класата во подвижни одделенија за пациенти со Ковид-19 додавајќи илјадници болнички...

Свет9 часа

Речиси 50 милиони Американци би можеле да останат без работа

Милиони Американци веќе ги загубија своите работни места како резултат на кризата од коронавирусот, а најголемата штета допрва претстои, според...

Македонија9 часа

Тестирањето за Ковид-19 го закажува матичниот лекар и по протокол го следи лекувањето на пациентот

Министерството за здравство информира дека секој матичен лекар, кој преку „Мој термин“ му закажува на својот пациент тестирање на Ковид-19,...

Свет10 часа

Конјунктивитисот може да биде симптом на зараза со коронавирус

Американското друштво на офталмолозите ги предупредува своите членови да водат сметка за тоа дека и конјунктивитисот, познат како црвено око,...

Свет10 часа

СЗО: Не носете маска за лице, освен ако не сте заразени

Претставници на Светската здравствена организација сè уште им препорачуваат на луѓето да не носат маски за лице, освен ако не...

Свет10 часа

Во светот бројот на заболени од коронавирус достигна речиси 800.000

Во светот утрово регистрирани се вкупно 785.807 случаи на заболени од коронавирус, починале 37.820 луѓе, а се излекувале 165.659, покажуваат...

Македонија11 час

Претседателот свика седница на Советот за безбедност

Денеска, со почеток во 14 часот, во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Македонија21 час

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија22 часа

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија22 часа

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија23 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Досие