Контакт

Спорт

Обложувалниците му кројат отказ на Норвежанецот

Објавено пред

Англиските обложувалници сметаат дека, во наредниот период, Оле Гунар Солскјер има најголеми шанси од сите колеги тренери во Премиер лигата да добие отказ. Норвежанецот со својот тим на последните седум натпревари има забележано само три победи.

Манчестер Јунајтед никако да влезат во посакуваната форма, од стартот на сезоната играат по системот „топло-ладно“, па некако и можат да бидат задоволни со петтата позиција на табелата.

Сепак на сите во клубот им е јасно дека клубот е далеку од пласман на едно од првите четири места.

Поради тоа обложувалниците сметаат дек Солскјер наскоро би можел да добие отказ. Тие веќе ја скорија листата и излегоа со коефициентите за неговите можни наследници.

Најголеми шанси му се даваат на Маурисио Покетино, иако тој неколку пати изјави дека нема да работи никаде до крајот на сезоната. Зад Покетино, според коефициентите е поранешниот тренер на Јувентус Масимилијано Алегри, а во комбинација се и Брендон Роџерс, Ралф Рагник и Лоран Блан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дувњак е МВП на Европското првенство, двајца Шпанци и двајца Хрвати во идеалниот состав

Објавено пред

ЕХФ пред големото финале на Европското првенство во ракомет го објави идеалниот состав и МВП на шампионатот, во кој се најдоа по два играчи на финалистите Хрватска и Шпанија, додека најдобар досега е хрватскиот капитен Домагој Дувњак.

„Хрватскиот капитен го однесе тимот до прво финале на Евро од 2010 година, одигрувајќи неколку херојски партии. Асот на ТХВ Кил е заслужен за влезот на Хрватска во финалето, со осум гола во полуфиналето против Хрватска“, велат од ЕХФ.

Дувњак е во идеалниот состав заедно со соиграчот Игор Карачиќ, додека Шпанците ги претставуваат голманот Перез де Варгас и ветеранот Хорхе Македа, а во тимот се и Германецот Хендрик Пекелер, Норвежаните Сандер Сагосен и Магнус Јендал, Словенецот Блаж Јанц и Унгарецот Бенце Банхиди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шифрин е незапирлива – лесно до триумфот во супер-џи во Банско

Објавено пред

Микаела Шифрин е апсолутно неверојатна. Два дена откако изненадувачки триумфираше на спустот во Банско, денеска триумфираше и во супер-џи трката во бугарскиот ски-центар за да се зацврсти на првото место во генерален пласман. Ова е 66. победа во кариерата за Американката.

Иако е попозната по своите квалитети во техничките дисциплини (слалом, велеслалом), Шифрин со време од 1:10.88 триумфираше во Банско, за 0.29 секунди пред Италијанката Марта Басино и 0.70 секунди пред Швајцарката Лара Гут-Бехрами.

Со победата, Шифрин е убедливо прва во генерален пласман со 1.225 поени, пред Италијанката Федерика Брињоне (855) и Словачката Петра Влхова (830). Во супер-џи, Шифрин е нов лидер со 186 поени пред Швајцарката Корин Зутер (150).

Прикажи повеќе...

Спорт

Сандгрен подобар од Фоњини во „жесток“ меч, Барти „преживеа“ против Риски

Објавено пред

Американецот Тенис Сандгрен вторпат се пласираше во четврт-финалето на Австралија опен, откако во меч во кој двајцата тенисери се расправаа со судијата на столче, успеа со 7:6(5)/7:5/6:7(2)/6:4 да го совлада Италијанецот Фабио Фоњини.

Најжестоко беше во првиот сет, кога Сандгрен се расправаше со судијата поради одлуката Фоњини да добие пауза за да оди во тоалет. Во вториот сет, Фоњини доби казна од еден поен откако побара тренерот да му ги преврзе прстите на раката. Награда за тенисерот со најпогодено име е четврт-финален дуел од подобриот од мечот помеѓу Роџер Федерер и Унгарецот Мартин Фучович.

Светската тенисерка број 1, Ешли Барти го прослави националниот празник на Австралија со пласман во четврт-финалето, откако успеа да се врати за 6:3/1:6/6:4 победа над Американката Елисон Риски.

Австралиската прва носителка лесно го освои првиот сет против Риски, но почна да прави неверојатни грешки во вториот сет и со дури 13 неизнудени грешки дозволи Американката да израмни. Во одлучувачкиот сет беше екстремно тесно, откако Риски се врати од брејк негатива, но на крајот ја разочара сопствениот сервис, губејќи го мечот со двојна сервис грешка. Следна за Барти е минатогодишната финалистка, Чехинката Петра Квитова.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет22 минути

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Регион33 минути

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите...

Македонија2 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура4 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет4 часа

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион4 часа

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет5 часа

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет16 часа

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион19 часа

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет21 час

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ22 часа

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија24 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија1 ден

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ1 ден

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет1 ден

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет1 ден

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет1 ден

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа1 ден

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија1 ден

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Досие