Контакт

Спорт

Обновената Италија до реми со Германија

Објавено пред

Италија, со голем број на нови играчи по најавената „реконструкција“ на селекцијата под Роберто Манчини, одигра 1:1 против Германија на „Ренато Дал’Ара“ во Болоња во првиот нивни меч од Лигата на нации на УЕФА.

dobivaj vesti na viber

По летаргичното прво полувреме, во кое двете репрезентации можеби беа премногу внимателни во својата игра, „аѕурите“ први дојдоа во водство откако дебитантот во репрезентацијта Дењан Њонто имаше одлична асистенција, а Лоренцо Пелегрини ја смести топката во мрежата на Мануел Ноер. Меѓутоа, славјето на фановите траеше само две минути, за Џошуа Кимих да израмни на 1:1. Во групата 3 уште се и Англија и Унгарија.

Убав старт на новата сезона во Лигата на нации имаа и Црногорците, кои со 2:0 ја совладаа Романија во меч од Лига Б. Стефан Мугоша во 66. минута и Марко Вукчевиќ во 87. минута беа стрелци за домаќините. Турција, во Лига Ц, пак, немаше проблем и со 4:0 ја совлада репрезентацијата на Фарски Острови.

ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А, ГРУПА 3

Италија – Германија 1:1

ЛИГА Б, ГРУПА 3

Црна Гора – Романија 2:0

ЛИГА Ц, ГРУПА 1

Турција – Фарски Острови 4:0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Падна договор, Лука Јовиќ оди на позајмица во Фиорентина

Објавено пред

Српскиот интернационалец Лука Јовиќ го напушта Реал Мадрид и пристигнува во Италија. Деталите се договорени, Јовиќ после викендот ќе стане играч на Фиорентина и ќе се појави на подготовките за новиот клуб во Моена.

dobivaj vesti na viber

Јовиќ заминува на позајмица од Реал во Фиренца, а тимовите ќе плаќаат по половина од неговата годишна плата.

Лука Јовиќ ќе има можност да го замени Душан Влаховиќ, а во Фиорентина треба да пристигнат и Бразилецот Додо, како и Роландо Мандрагора, играчот на Јувентус на позајмица во Торино. Клубот го напуштија Одриозола, Тореира, Пјонтек нема да биде купен, а Каљехон се врати во татковината.

Прикажи повеќе...

Спорт

Машина за пари: Меси за една година на ПСЖ му донел приход од 700 милиони евра

Објавено пред

Изминатото лето шокантно одекна веста дека Лионел Меси (35), најдобриот играч и стрелец во историјата на Барселона, го напушта клубот чиј симбол беше 21 година, а потоа стана играч на ПСЖ. Шокот набрзо беше заменет со разочарување бидејќи Меси играше лошо во првата сезона во новиот клуб.

dobivaj vesti na viber

Тој постигна 11 гола и имаше 15 асистенции во една од Лига 1, но тоа и не е некој сензационален ефект за еден од најдобрите фудбалери во историјата.

ПСЖ и со Меси не успеа да направи пробив во Лигата на шампионите, а јасно е дека го го чини ПСЖ екстремно многу. „Светците“ му дадоа тригодишен договор со загарантирана плата од 30 милиони евра годишно и бонус од 10 милиони евра доколку остане во клубот и последната сезона. Значи, 110 милиони евра без премии и бонуси.

Сепак, претседателот на ПСЖ, Насер ал Хелаифи, тврди дека Меси донел огромна заработка за клубот од рекордни 700 милиони евра.

„Доаѓањето на Лео ни донесе десет нови спонзорски договори. Тоа не е единствениот бонус што ни го обезбеди“, изјави претседателот на ПСЖ.

Dior, Gorillas, Crypto.com, Autohero, GOAT, Smart Good Things, Infinity Sports Water, Geekvape, PlayBetR, Volt и Big Cola, потпишаа за ПСЖ веднаш откако Меси стави потпис на договорот со ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нов пресврт: Дембеле ќе остане на „Камп Ноу“

Објавено пред

Сагата околу иднината на Осман Дембеле ќе добие нов пресврт. Според „Мундо Депортиво“, Французинот е многу блиску до потпишување нов договор со Барселона и останување на „Камп Ноу“. Неговиот актуелен договор истекува за една седмица, а клубот веќе гледаше на него како на сигурно заминување и тренерот Чави кроеше планови за новата сезона без него. Сепак, самиот играч изрази желба да остане.

dobivaj vesti na viber

Иницијативата не доаѓа од Барселона, туку од самиот играч. Од клубот категорично изјавија дека нема да се променат условите кои Дембеле веќе ги одбил повеќепати, но понудата останува на сила и Французинот може повторно да го потпише договорот.

Всушност, на крајот од минатата сезона напаѓачот во соблекувалната покажа дека сака да остане, но досегашното однесување на неговиот агент не беше во склад со зборовите на играчот.

И покрај тоа што Барселона е изненадена од промената на ситуацијата, клубот е речиси убеден дека Дембеле ќе потпише нов договор. Ова ќе го ослободи Чави од потребата да доведе нов крилен напаѓач во летниот преоден рок.

Рафиња беше една од целите на Барселона, како и искусниот Анхел Ди Марија, кој беше понуден како краткорочно решение. Позитивниот расплет на случајот со Дембеле ќе му даде можност на клубот да се фокусира на реализација на една од другите големи цели – Роберт Левандовски, Жул Кунде или Бернардо Силва.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа51 минута

Бугарското МНР за Рама: Слушаме неиспровоцирани тешки, навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји-членки на Европската Унија кои ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ја браневме европската...

Македонија2 часа

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора, ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...

Европа2 часа

Украина и Молдавија со кандидатски статус, Макрон: Ова е порака до Русија

Еден од најмоќните европски политичари, францускиот претседател Емануел Макрон, ја поздрави одлуката Украина да добие официјален статус на земја кандидат...

Македонија2 часа

Османи: Усвојувањето на резолуцијата во Бугарија, ќе го блокира европскиот процес и ќе го парализира Договорот за пријателство

Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на Европската Унија во регионот, напиша на социјалните мрежи министерот за надворешни работи,...

Европа3 часа

Зеленски за официјалното доделување статус во ЕУ: Украина не е перница меѓу Западот и Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал Телеграм објави уште еден коментар за официјалното доделување на Украина статус на кандидат...

Македонија3 часа

Захариева: Петков требаше поодговорно да се однесува за Северна Македонија

Немањето став повеќе од една недела за францускиот предлог за регулирање на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија ги влоши...

Свет14 часа

Руте: Загрижен сум за С. Македонија, а со тоа и Албанија, поради бугарската блокада

Марк Руте – премиерот на Холандија пред почетокот на Европскиот самит во Брисел изрази загриженост поради бугарската блокада за Северна...

Свет14 часа

ЕУ им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија

Кандидатски статус за влез во ЕУ вечерва добија Украина и Молдавија – дваесет и седум членки на Унијата ја донесоа...

Свет17 часа

Мишел: За Северна Македонија продолжува работата кон брзо изнаоѓање на прифатливо решение

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел по самитот ЕУ – Западен Балкан на Твитер напиша дека „На ЕУ и...

Регион20 часа

Вучиќ: Ќе се бориме заедно за европска иднина почитувајќи се себеси

Србија денеска даде голема поддршка за отворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Повторно ништо не се случи....

Регион21 час

Рама: Жал ми е за ЕУ, ни пандемијата ни војната не ги обедини Европејците

Албанскиот премиер Еди Рама, по самитот за Западен Балкан, изјави дека му е жал за Европската Унија и дека се...

Македонија21 час

(Видео) Ковачевски: Францускиот предлог е неприфатлив

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека францускиот предлог е неприфатлив за него и за неговата држава. „Северна Македонија е кандидат 17...

Европа22 часа

Борисов: Ако ја срушиме Владата на Северна Македонија, тогаш Петков му е сојузник на Путин на Балканот

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, ја повика владата итно да ги достави до парламентот ажурирањето на буџетот и францускиот предлог...

Европа23 часа

(Видео) Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

Неколку часа пред состанокот на Европскиот совет во Брисел, премиерот во оставка, Кирил Петков, увери дека ќе си го одржи...

Европа1 ден

Шолц: Ќе вложам максимални напори Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе вложи максимални напори на Украина и на Молдавија да им даде кандидатски статус,...

Европа1 ден

Борел: „Денеска не е добар ден – Бугарија го блокира процесот“

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, изрази незадоволство што во Бугарија нема напредок во однос...

Европа1 ден

Рама: Срамно, Бугарија киднапира две членки на НАТО

Премиерот на Албанија, Еди Рама, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, повтори дека е срамота што една земја на НАТО,...

Регион1 ден

Вучиќ од Брисел: Помина времето на притисок врз слободните независни држави

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, изјави дека дошол во Брисел да разговара со...

Европа1 ден

Самит ЕУ – Западен Балкан: „Приклучувањето на Западен Балкан е геостратешка неизбежност“

Во пресрет на денешниот состанок на лидерите на Европската Унија и Западен Балкан во Брисел, неколку претставници на граѓанското општество...

Европа1 ден

Лидерите на ЕУ денеска одлучуваат за Украина

На денешниот состанок во Брисел европските лидери формално ќе го почнат долгиот пат на Украина до членство во ЕУ бидејќи...