Контакт

Спорт

Од борба за Европа до дното – Хетафе со четири порази во низа на стартот на сезоната

Објавено пред

Хетафе, клубот од предградијата на Мадрид, кој пред две сезони имаше неверојатна година во која се „закануваше“ да влезе на место кое води во ЛШ, го продолжи катастрофалниот старт на новата сезона, со четврти пораз во четири меча, овојпат со 0:1 од новиот прволигаш Елче.

Џокер на Елче беше нивното ново засилување во своето деби – 33-годишниот поранешен напаѓач на Алавес, Лукас Перез во 69. минута од мечот. Ова е прва победа на Елче во новата сезона.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Елмас асистент, Наполи го победи Торино

Објавено пред

Наполи го задржа максималниот ефект во Серија А. Во осмото коло, Наполи го победи Торино со 1:0. Наполи се врати на челната позиција на табелата со 24 бода, два повеќе од Милан и седум од Интер.

Фудбалерите на Наполи доминираа на теренот на стадионот „Диего Армандо Марадона“, пропуштија неколку шанси и порано да го решат победникот. Најдобрите ги имаа Лоренцо Инсиње не реализира пенал во првиот дел, неговиот удар го одбрани Вања Милинковиќ-Савиќ. Во второто полувреме, Лозано ја погоди стативата. Претходно поради офсајд, ВАР го поништи голот на Ди Лоренцо.

Свои шанси имаше и Торино, најдобрата ја пропушти Брекало во второто полувреме, кога Оспина го одбрани неговиот удар.

Решавачкиот момент на мечот се случи во 81.минута, кога одличната тимска акција со удар ја заврши Мертенс, голманот на Торино одбрани, еден од неговите играчи не успеа да ја избие топката, Елмас се постави пред него, топката се одби до Осимен кој со глава ја смести во голот.Прикажи повеќе...

Спорт

Новите газди немаа што да видат – Њукасл поразен од Тотенхем

Објавено пред

Тотенхем славеше во Њукасл со 3:2, во претпоследниот натпревар од осмото коло. Тотенхем со оваа победа се израмнија со Брајтон на четвртото место, двата тима имаат по 15 бодови.

Ерата на саудиските газди, започна добро за Њукасл, но заврши со пораз. Калум Вилсон по 120 секунди игра го совлада Љорис, за голема радост на 52.000 публика на „Сент Џејмс парк“.

До крајот на полувремето Тотенхем направија целосен пресврт. Ндомбеле постигна убав гол за израмнување во 17.минута, а пет минути подоцна Кејн му донесе предност на Тотенхем.

Во 40.минута, навивач колабираше на трибините. Натпреварот беше прекинат, судијата Андре Маринер ги испрати играчите во соблекувалната. Лекарите навремено интервенираа, по укажаната помош, навивачот во стабилна состојба е префрлен во болница.

Маринер го продолжи првиот дел за седум минути, а во третата минута од „неговото“ време Сон зголеми на 1:3.

Во вториот дел, Њукасл останаа со играч помалку. Џоџо Шелви на теренот влезе во 60.минута, а во 83. поради вториот жолт картон ја напушти играта. До крајот Дајер си постигна комичен авто-гол и ги постави конечните 2:3.Прикажи повеќе...

Спорт

Тежок пораз на Леверкузен од Баерн

Објавено пред

Баерн Минхен се вратија на лидерската позиција во Бундеслигата. Баварците, во дербито на колото, во Леверкузен го прегазија Баер со 5:1.

Баварците, во првиот дел го прегазија противникот. Делуваа како казнена експедиција, која испорача пет гола во мрежата на противникот, четири од нив во периодот од 30. до 37.минута.

Првите два гола ги постигна Левандовски, Милер зголеми на 3:0, а потоа два пати погоди Гнабри.

Честа на „фармацевтите“ ја спаси Шик со гоот во 55.минута.

Баерн по осум кола има 19 бодови, еден повеќе од Борусија Дортмунд и три од Баер Леверкузен.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија23 минути

Николовски: СДСМ и коалицијата ќе забележат уште една сигурна победа

Љупчо Николовски, генерален секретар и шеф на централниот изборен штаб на СДСМ изјави дека во нивниот аналитички компјутерски центар веќе...

Македонија48 минути

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија2 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија3 часа

Даштевски: Ако има потреба гласањето и изборниот молк ќе траат и до 22 часот

Гласањето ќе продолжи и по 19 часот на сите избирачки места на кои ќе има метеж и гласачи кои дошле...

Македонија3 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија3 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија5 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија6 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет6 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија8 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија8 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија9 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Свет11 час

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Свет12 часа

(Видео) Руските актерка и режисер кои снимаа филм во вселената се вратија на Земјата

Руските актерка и режисер кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во...

Македонија13 часа

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од...

Македонија1 ден

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија1 ден

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија1 ден

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ1 ден

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Досие