Контакт

Спорт

Од парите на Барселона за судиите се купувале авионски билети, пршута и тостери

Објавено пред

Нови шокантни детали се појавија за скандалот што ја тресе Шпанија откако обвинителството пред две недели поднесе обвинение за корупција против Барселона и нејзините поранешни претседатели Хосеп Марија Бартомеу и Сандро Росело. Тие се обвинети дека од 2001 до 2018 година на Хозе Марија Енрикез Негреира, поранешен шеф на судиите во Ла Лига, и на неговата компанија исплатиле вкупно 8,4 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

За возврат, Негреира им делегирал судии кои одговараат на Барселона и гарантирал дека тие ќе судат за нив. Интересно, иако во периодот кога Барселона е обвинета за потплаќање судии, нејзин претседател во првиот мандат (2003-2010) беше и сегашниот Жоан Лапорта, но тој не е осомничен за кривичното дело. И покрај ова, Хавиер Тебас, првиот човек на Ла Лига изјави дека Лапорта мора да поднесе оставка.

Единствениот услов под кој може да остане претседател на Барселона, додаде Тебас, е да каже сѐ што знае за поткупот на судиите. И додека Лапорта жестоко негира дека Барселона некогаш и под некои околности плаќала судии, новите докази објавени во медиумите го покажуваат спротивното.

„Ел Мундо“, еден од најугледните европски дневни весници, ги објави сметките на компанијата на Негреира, кои докажуваат дека тој со парите од Барселона купувал разни подароци за судиите, авионски билети, но и пршута и тостери. Ова беше откриено со преглед на сметките запленети од шпанската даночна управа како дел од истрагата против Барселона.

„Ок Диарио“ ги објави, а сите шпански медиуми ги пренесоа, пораките на WhatsApp што Хавиер Енрикез, син на корумпиран висок судски функционер, му ги испратил на Алберто Солер, тогашниот директор на Барселона, во 2017 година. Тие се фалат дека Жил Манцано, шпанскиот интернационален судија, намерно судел против Атлетико Мадрид во реваншот од полуфиналето на Купот на Кралот.

„Тој судеше сѐ за вас, беше премногу очигледно. Грешките на судијата, пеналот и поништениот гол беа во корист на Барселона. Тие беа толку очигледни. Сите картони за Барселона беа доделени правилно, освен за Бускетс. Ве молиме запомнете што ви напишав претходно за Луис Суарез. Се гледаме подоцна, кога вие сакате“, му пишува синот на корумпираниот судија на директорот на Барселона откако судијата ја поддржал Барселона кон финалето на Купот во 2017 година.

Барселона го доби првиот натпревар на гостински терен со 2:1, но очигледно сакаше дополнително да се обезбеди пред реваншот на домашен терен. Манцано направи сѐ за да си ги покрие трагите, а со тоа ги исклучи играчите на Барселона, Серхи Роберто и Луис Суарез. Но, првиот беше исклучен во 57. минута, кога Барселона водеше со 1:0, а вториот на крајот од мечот кој заврши 1:1 бидејќи Атлетико израмни во 83. минута. Сепак, пред тоа беше исклучен и Јаник Караско.

Атлетико подоцна постигна гол со играч помалку за 1:1, но Манцано го поништи голот на Антоан Гризман поради непостоечки офсајд. Десет минути подоцна го исклучи Караско од Атлетико Мадрид. Во 83. минута судијата мораше да досуди пенал против Барселона бидејќи Жерар Пике го собори Кевин Гамеиро кој погоди од белата точка.

Атлетико потоа тргна по гол за продолжение со десетмина фудбалери, но не успеа, иако во последната минута Манцано повторно мораше да му покаже црвен картон на играч на Барселона. Луис Суарез беше исклучен бидејќи го удри Коке со лакот во вратот.

Последиците по оваа фарса беа такви што навивачите на Атлетико Мадрид не го заборавија и не му простија на Манцано во судскиот процес против нивниот клуб, но дури и Барселона, иако фаворизирана, беше незадоволна од тоа како беше десеткувана од судијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(ВИДЕО) ПСЖ со пораз дома се збогува од Меси, Рамос, Галтие…

Објавено пред

Пари Сен Жермен е шампион на Франција, но пораз дома (2:3) од Клермон се прости од своите ѕвезди Лионел Меси и Серхио Рамос кои го напуштаат клубот. Ова веројатно беше последен меч и за Кристоф Галтие на клупата на „светците“.

dobivaj vesti na viberСерхио Рамос се збогува со гол и го отвори резултатот во 16.минута, а пет минути подоцна Килијан Мбапе погоди од пенал и голот му го посвети на Серхио Рико, кој се бори за живот откако имаше несреќа и падна јавајќи со коњ.

Сепак, Клермон израмни до полувремето. Гастиен намали во 24.минута, а откако Кеи не реализира пенал, израмнувањето го донесе Зефане.

Токму Греџон Кеи беше стрелец на победничкиот гол за Клермон во 63.минута.

Ленс го победи Оксер на гости со 1:3 и во конечниот поредок има само бод помалку од ПСЖ на втората позиција на табелата. За Оксер овој пораз значеше и испаѓање од елитата, откако Нант славеше дома против Анже со 1:0.

Монако загуби дома од Тулуз со 1:2.

Прикажи повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Лацио заврши на втората позиција во Серија А по триумфот над Емполи

Објавено пред

Лацио славеше на гостувањето кај Емполи со 0:2 и победнички го заокружи шампионатот во Серија А. На крајот ќе го освои второто место со 74 бода, два повеќе од Интер.

dobivaj vesti na viber

Алесио Ромањоли во 48.минута го отвори резултатот, а триумфот го потврди Луис Алберто во судиското продолжение од мечот.

Кремонезе ја победи Салернитана со 2:0, но од следната сезона ќе настапува во Серија Б.Прикажи повеќе...

Спорт

Одбојкарите го добија инфаркт-мечот против Хрватска

Објавено пред

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија во драматичен меч успеа да слави со 3:2 во сетови против Хрватска и ја оствари втората победа во Златната Европска лига. Избраниците на Јошко Миленкоски ги добија првите два сета, но потоа дозволија Хрватска да се врати и да израмни, па дуелот се решаваше во петти сет.

dobivaj vesti na viber

Беше неверојатно неизвесно, а Македонија на крајот ја доби драмата со 16:14 на поени во решавачкиот сегмент.

Нашите одбојкари тргнаа фуриозно, го добија првиот сет со 25:17, а во вториот им дозволија 22 поени а Хрватите. Но, потоа ривалот го подигна нивото на играта, возврати со 25:22 во третиот сет, а го доби и драматичниот четврти сет со 31:29. Сепак, на крајот славеше Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Обилни врнежи во Прилеп, патот Охрид-Свети Наум во целосен прекин поради одрон

Обилни врнежи од дожд попладнево го зафатија Прилеп, Охрид и југозападниот регион. Од Центарот за управување со кризи информираат дека...

Регион7 часа

ЕУ им се заканува на Србија и Косово: Ќе ве казниме ако се повтори насилството

Европската унија денеска се закани дека ќе воведе казнени мерки за Србија и Косово доколку не спречат повторување на насилството...

Свет9 часа

Лукашенко: Направивме само една грешка со Украина

Белорускиот претседател Александар Лукашенко рече дека „единствената грешка“ што ја направија Русија и Белорусија е „што не го решија прашањето...

Македонија12 часа

(Галерија) Мртви риби во езерцата во Градски парк

Поранешното место за уживање во Градски парк е оставено на милост и немилост на природата и несовесните граѓани. Минувачите се...

Топ13 часа

(Видео) Спречен шверц на дрога: 161 килограми висококвалитетен кокаин запленет на солунското пристаниште, во заедничка акција на македонската и грчката полиција

Вчера од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи...

Топ15 часа

Првични сознанија: Возачот на „шевролетот“ ја предизвикал сообраќајката во која загинаа неговите мајка, сопруга и ќерка

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип и увидни екипи на МВР извршија увид на автопатот Штип-Миладиновци, каде вчера...

Свет16 часа

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Украина е подготвена да ја започне долгоочекувана контраофанзива за враќање на територијата што е под руска окупација, изјави претседателот Володимир...

Регион17 часа

Пред точно еден месец дете (13) уби 9 ученици и училишен чувар во Белград: Како и зошто – никој не знае

Пред точно еден месец Србија ја погоди трагедија која засекогаш ја промени не само Србија туку и регионот. На 3...

Економија19 часа

(Видео) Бајден: Америка спречи економски колапс, Трамп: Попрво би дозволил банкрот

Американскиот претседател Џо Бајден го искористи својот прв говор во Овалната канцеларија на неговото претседателствување за да прогласи победа откако...

Македонија19 часа

Денеска е Задушница и Св. Константин и Елена, а утре е Духовден

Православните христијани денеска ги празнуваат Светиот цар Константин и Светата царица Елена и Задушница, а утре Педесетница – Слегување на...

Македонија19 часа

Денеска затворен за сообраќај патот Велес – Градско поради асфалтирање

Делницата Велес – Градско на регионалниот пат 1102 денеска ќе биде целосно затворена за сообраќај поради изведување градежни активности, односно...

Македонија19 часа

Времето денеска претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од пладне на повеќе места ќе биде нестабилно со...

Македонија1 ден

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: „Ќе го пречекаме како победник на правдата кога ќе се врати“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на социјалните мрежи објави дека го посетил семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, за,...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загинало и малолетно девојче

Меѓу загинатите во сообраќајната несреќа на автопатот Штип-Миладиновци што се случи денес, е и едно малолетно девојче. Како што објави...

Македонија1 ден

Ковачевски се сретна со американската амбасадорка: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Kaко што соопштија од...

Македонија2 дена

(Видео) Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица, предупредува Трипуновски

Олово, кадмиум и арсен, тешки метали штетни за човековото здравје се пронајдени во домат и крставица покажуваат новите извештаи на...

Топ2 дена

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Загина 56-годишен маж, кој со автомобилот излетал од патот кај селото Јосифово. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера...

Европа2 дена

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било...

Регион2 дена

Хрватска ги зема македонските работници: цели семејства одат на сезонска работа, платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Македонците се почесто заминуваат на работа во Хрватска. Се поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани...

Македонија2 дена

Шверцерите на убиената мигрантка Фатима добија по една година затвор, уште нема одговор дали полицаецот го испука куршумот

По една година затвор добија шверцерите на мигрантката Фатима, која беше убиена во Гевгелија по тепачката меѓу нив и полицијата,...