Контакт

Спорт

Одбојкарите против Финска го отвораат ЕП

Објавено пред

Одбојкарската репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство. Своето второ учество на континенталните шампионати Македонија ќе го почне против еден од домаќините на ЕП – Финска. Дуелот во Тампере ќе почне во 18 часот.

„Не е подобра репрезентација од нас, но сѐ ќе зависи од нашата верба, храброст и зрелост. Прво што мора е да веруваме во себе, да бидеме храбри и зрели и да издржиме на нивната игра. Јас знам како тие ќе играат, ќе ни ја даваат топката и ќе направат малку неизнудени грешки. Тука треба да бидеме луцидни и зрели и да бидеме храбри. Исто така, многу работи ќе зависат од одбраната, а тие играат многу добра одбрана, па ние ќе треба да бидеме трпеливи и да ја градиме играта. Не мора секогаш да завршуваме од прва, ќе се играат долги поени. Трет фактор ќе биде нашиот сервис, а мислам дека во овој елемент имаме голем напредок во однос на Европската лига и тоа ќе го покажеме на овие натпревари, така што ќе си овозможиме полесни поени од нашиот блок или, пак, блок-одбрана напад, а зошто да не и директни асови“, изјави пред мечот капитенот Никола Ѓорѓиев.

Покрај Македонија и Финска, во оваа група се и селекциите на Холандија, Турција, Шпанија и Русија.

По дуелот со Финска, Македонија ќе игра против Холандија на 3 септември, па следуваат дуелите со Турција (5 септември), Шпанија (6 септември) и Русија (8 септември).

Фото/.facebook.com/volleyballmkd©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пике му одговори на Куман: Не го носам овој дрес за да бидам втор или трет

Објавено пред

Барселона освои само бод на гостувањето во Кадиз. Каталонвите имаа уште едно бледо издание, мечот го завршија со играч помалку, Де Јонг доби црвен картон во 66.минута, а во последните секунди од натпреварот поцрвене и тренерот Роналд Куман. Прашање е дали на овој начин Холанѓанецот неславно ја заврши својата мисија на „Ноу Камп“.

Работите во Барселона не одат на добро. По нерешениот резултат, заменик капитенот Џерар Пике, остро одговори на изјавата на тренерот дека нема со тимот што го има не може да се бори за титулата.

„Не го носам овој дрес за да бидам втор или трет, туку за да победувам и освојувам титули. Овој тим има се што е потребно да се бори за титулата. Горд сум на тимот. Не сме навикнати да се наоѓаме во ваква ситуација, но убеден сум дека ќе продолжиме да победуваме. Сите играчи се обединети, немој да правите поделби во тимот“, рекол Џерар Пике.

Барселона, има само една победа на последните пет натпревари. Во наредното коло ќе го пречекаат Леванте.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Бледата“ Барса само со реми кај Кадиз, крај за Роналд Куман?

Објавено пред

Барселона одигра само 0:0 на гостувањето во Андалузија кај аутсајдерот Кадиз, резултат кој уште повеќе ја зголемува кризата во клубот кој одамна е во криза, и кој може да биде последниот меч на легендата а клубот, Роналд Куман на клупата по јавниот конфликт со претседателот Жоан Лапорта.

Каталонците во првото полувреме имаа над 70 отсто од поседот на топката, додека Кадиз не успеа да упати ниту еден удар на голот на Марк-Андре Тер Штеген. Сепак, ниту Барса не беше посебно опасна во нападот со само еден посериозен обид на Мемфис Депај.

Ритамот на мечот се смени во 65. минута, кога Френки де Јонг доби втор жолт картон, оставајќи ги Барса со играч помалку. Во 81. минута, домаќините ја имаа најдобрата шанса на мечот преку Санчез, но Тер Штеген не дозволи топката да заврши во неговиот гол.

ЛА ЛИГА, 6.КОЛО

Кадиз – Барселона 0:0

Гранада – Реал Сосиедад 2:3

Осасуна – Реал Бетис 1:3

Прикажи повеќе...

Спорт

Абрахам е новиот херој на „волчицата“ – прво ја пееше химната, па донесе победа!

Објавено пред

Теми Абрахам мораше да биде убедуван да го напушти Челси и да пристигне на „Олимпико“ под водство на Жозе Мурињо, но тоа најверојатно беше една од најдобрите одлуки во неговата кариера, откако Англичанецот веднаш стана миленик на публиката.

На искрената поддршка од трибините, Абрахам врати со својот трет гол во седум меча во дресот на Рома, овојпат одлучувачки за 1:0 победа над Удинезе. Тој прво ја пееше химната на клубот заедно со фановите на „Олимпико“, за во 36. минута да го забие победничкиот гол против Удинезе, за враќање во ритам по изненадувачкиот пораз од Верона во претходното коло, кога тој се извинуваше на сопствените навивачи.

23-годишниот Абрахам сега овој викенд ќе има шанса да присуствува на првото градско дерби со Лацио, прво за него и за неговиот тренер Мурињо. Со победата, Рома е на четвртото место на табелата со 12 поени, еден помалку од Интер и Милан и три зад лидерот Наполи.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Гутереш и Пендаровски разговараа за Преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет50 минути

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија13 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет14 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ16 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија19 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија21 час

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет21 час

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа22 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт24 часа

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет1 ден

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија2 дена

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 дена

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија2 дена

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија2 дена

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион2 дена

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Досие