Контакт

Спорт

Одбрани два пенала, доби подарок дрес од Тер Штеген

Објавено пред

Младиот голман на фудбалскиот клуб Корнеља синоќа ги збудале ѕвездите на Барселона во натпреварот што го одиграа двата тима во Купот на Шпанија. Барселола со многу мака успеа да се пласира во осмина-финалето. По продолженијата, Барселона победи со 2:0.

Натпреварот во регуларниот дел заврши без голови. Најзаслужен за тоа е 21-годишниот Рамирез, кој ги одбрани пеналите на Пјаниќ во 45. и Дембеле во 83. минута. Покрај тоа, Рамиерз одбрани уште неколку тешки топки.

Голманот на Корнеља капитулира дури во третата минута од првото продолжение, а потоа и на истекот на мечот, во 120. минута.

По завршувањето на натпреварот, добил честитки од Марк-Андре тер Штеген. Еден од најдобрите голмани во светот му го подарил својот дрес на Рамирез.

„Тргнавме кон соблекувалните, ми пријде Тер Штеген. Ми подаде рака, ми честиташе, а потоа ми го подари дресот. Чувството е неверојатно. Момент на кој долго ќе се сеќавам“, рекол играчот на мечот.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Боатенг повторно под истрага за напад на поранешната девојка која се самоуби

Објавено пред

Германските обвинители повторно го отвориле случајот против ѕвездата на Баерн Минхен, Џером Боатенг откако се појавиле нови информации за неговиот наводен напад на поранешната девојка Касја Ленхард по нејзиното самоубиство, тврдат германските медиуми.

Случајот првпат беше отворен во 2019, но беше затворен минатото лето откако Ленхард не сакаше да оди понатаму со обвиненијата. Боатенг беше обвинет дека ја нападна во октомври 2019 година, една година пред нивната јавна разделба, која на крајот заврши со самоубиство на поранешната манекенка.

Фотографиите на повреденото уво на Ленхард беа споделени накратко на социјалните мрежи, но веднаш избришано неколку часа пред 25-годишната Ленхард да биде пронајдена мртва во нејзиниот стан во Берлин.

Боатенг неодамна ја обвини Ленхард, која е родена во Полска, за саботирање на неговата претходна врска со девојката Ребека, како и за уценување да останат заедно. Централниот бек, кој ја освои светската титула со Германија во 2014 и Лигата на шампионите со Баерн во 2013 и 2020, покрај ова е обвинет за напад во посебен случај од уште една поранешна девојка, Шерин Зенлер, но случајот е „паузиран“ поради ограничувањата во Германија поради пандемијата на КОВИД-19.

Поранешната девојка на Џером Боатенг извршила самоубиство

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕУРО 2020 ќе се одржи само во Англија

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА) сериозно ја разгледува можноста, ЕУРО 2021, да биде организирано во една држава. Пандемијата на коронавирусот е сериозна закана за плановите на УЕФА, дека Европското првенство да биде организирано во 12 градови низ континентот.

Челниците на УЕФА биле блиску до одлуката, организацијата на ЕУРО 2020 да и биде доделена на Англија. Конечната одлука, УЕФА, треба да ја донесе во април.

ЕУРО 2020 ќе се одржи од 11.јуни до 11.јули.

Пласман на ЕП избори и репрезентацијата на Македонија. Македонските фудбалери, според првично објавениот распоред првите два натпревари треба да ги одиграат во Букурешт, против Австрија на 13.јуни и Украина, четири дена подоцна, а третиот натпревар во Амстердам, против Холандија, на 21.јуни.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ: Нејмар и Мбапе ќе добијат нови договори

Објавено пред

ПСЖ биле на добар пат да ги продолжиат договорите со двете најголеми ѕвезди во тимот, Нејмар и Килијан Мбапе. Спортскиот директор на клубот, Леонардо, за француските медиуми, рекол дека преговорите се движеле во добра насока.

Договорите на Нејмар и Мбапе со ПСЖ истекуваат во јуни 2022 година. Неодамна се појави информацијата дека Нејмар ќе го продолжи договорот до 2026 година.

„Ако прашувате за Нејмар, тука сме на вистинскиот пат. Но договорот е завршен кога ќе се стават потписите, а тоа се уште не се случило“, рекол Леонардо.

Многу потешки ќе бидат преговорите со Мбапе.

„Разговараме. Подолг период разговараме. Ќе дојдеме и до ситуацијата кога мораме да заземеме позиција, кога ќе мораме да донесеме одлука. Мислам дека се ближиме до дој момент. Разговорите добро ги започнавме“.

Спортскиот директор на ПСЖ, рекол дека клубот ќе им понуди нови договори на уште двајца фудбалери, Анхел Ди Марија и Хуан Бернат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија6 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија6 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија6 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија7 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа7 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион8 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа19 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија1 ден

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Досие