Контакт

Спорт

Одложени натпреварите на Шкупи и на Шкендија на стартот од сезоната во Првата лига

Објавено пред

Првата фудбалска лига на Македонија ќе стартува претстојниот викенд, но во понудата ќе има само три натпревари. Првото коло нема да биде комплетно. Одложени се натпреварите на Шкупи и на Шкендија, кои утре ќе имаат гостување во Стокхолм, односно во Даблин, во европските купови.

dobivaj vesti na viber

В сабота првенството почнува со натпреварот Струга Трим Лум – Победа. В недела ќе се играат натпреварите Силекс – Работнички и Академија Пандев – Брегалница. Сите дуели стартуваат во 17.30 часот.

Македонија ЃП е слободна поради откажувањето на Ренова од настапот во Првата лига.

Шкендија во првото коло ќе игра против Скопје, но наместо викендов, тој меч е закажан за 17. август, а Шкупи својот меч против Тиквеш на гости ќе го игра на 7. септември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дортмунд го комплетираше трансферот на Модест како замена за Але

Објавено пред

Борусија Дортмунд го потврдија трансферот на ветеранот на Келн, Антони Модест како замена за Французинот Себастиен Але, кому по трансферот во Дортмунд му беше дијагнстициран рак на тестисите.

dobivaj vesti na viber

34-годишниот Французин Модест потпиша едногодишен договор со клубот, откако како потенцијални опции „испаднаа“ Мемфис Депај, Мауро Икарди, Единсон Кавни и Луис Суарез.

„Антони е вистински професионалец кој ja познава многу добро Бундеслигата, кој лани имаше 20 гола и има совршен профил кој го бара нашиот тренер Един Терзиќ“, изјави спортскиот директор на клубот, Себастијан Кел.

Според германските медиуми, Дортмунд ќе плати 5 милиони евра на Келн.

Прикажи повеќе...

Спорт

Канада не дозволи влез на Викторија Азаренка

Објавено пред

Поранешната гренд слем шампионка, Викторија Азаренка нема да настапи на Торонто опен, турнир на кој веќе има 10 настапи, откако Канада одби да и издаде виза на 33-годишната поранешна светска тенисерка број 1 бидејќи доаѓа од Белорусија.

dobivaj vesti na viber

„Поздрав до сите. Сакав да ве информирам дека морам да се повлечам од турнирот во Торонто откако ми беше одбиена визата. Навистина разочарувачки што ќе морам да пропуштам еден од моите омилени турнири. Сакам да играм во Канада пред фантастичните фанови и пријатели кои ги направив последните години. Им посакувам среќа на сите и се гледаме во Синсинати“, напиша Азаренка на Твитер.

На Азаренка, претходно не и беше дозволен ниту настап на Вимблдон, каде што руските и белоруските тенисери и тенисерки беа непожелни. Таа неодамна откри дека како членка на Советот на ВТА турнејата, се обидела да најде решение со британските организатори, но дека тие не послушале ниту еден совет. Иронично, таа ќе може да настапи на САД опен, откако американскиот гренд слем реши да не го следи примерот на Вимблдон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Хамилтон ја одбил понудата на Том Круз да биде дел од новиот „Топ ган“

Објавено пред

Седумкратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон открива дека морал да ја одбие понудата од Том Круз да биде дел од новиот филм „Топ Ган: Маверик“ поради Формула 1 календарот. 37-годишниот Хамилтон и претходно беше дел од Холивуд, откако имаше епизодна улога во „Зулендер 2“ и го позајми гласот за филмовите „Карс 2“ и „Карс 3“.

dobivaj vesti na viber

Британецот открива дека бил голем фан на оригиналниот „Топ ган“ и дека детска желба му била да биде пилот на небо, а не во Ф1 болид, така што ова било емотивно откажување на шанса која се пружа еднаш во животот.

„Јас сум пријател со Том Круз, кој е еден од најдобрите луѓе кои можете да ги најдете. Ме покани кога го снимаа ‘Edge of Tomorrow’ и оттогаш сме пријатели. Кога дознав дека излегува нов ‘Топ ган’ веднаш си кажав дека сакам улога, што било, да бидам чистач во позадина. Но, тој отиде понатаму и ми понуди улога на пилот. За жал, морав да го одбијам тоа“, вели Хамилтон во интервју за „Венити фер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија7 часа

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија8 часа

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа9 часа

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ11 час

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија14 часа

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија15 часа

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет15 часа

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија16 часа

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...

Топ16 часа

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Кичево – Гостивар

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случи на магистралниот пат Кичево – Гостивар, кај т.н. тајмишка...

Свет17 часа

Уште два брода со храна ја напуштија Украина

Уште два брода, едниот со пченка, а другиот со соја, денеска ги напуштија украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана....

Свет18 часа

Кина најави нови воени вежби околу Тајван

Кинеската војска за денеска најави нови вежби на море и на небото околу Тајван. Источната борбена команда на Народноослободителната војска...

Македонија19 часа

Пожарот кај селото Фурка сè уште активен

Регионалниот центар за управување со кризи РЦУК Струмица соопшти дека пожарот кај с. Фурка меѓу општина Дојран и Богданци сè...

Европа1 ден

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет1 ден

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ1 ден

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија2 дена

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет2 дена

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија2 дена

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија2 дена

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...