Контакт

Спорт

Официјално – Ибрахимовиќ во Милан 6 месеци, во дрес со број 21

Објавено пред

Шведскиот фудбалски интернационалец Златан Ибрахимовиќ (38) официјално го потпиша договор со Милан и тој ќе носи „црвено-црн“ дрес во наредните 6 месеци.

Швеѓанецот ги мина медицинските прегледи, по што го потпиша договорот во кој има клуузула за дополнителна уште 1 година. За да се обнови договорот ќе треба да се исполнат одредени услови. Тие засега не и се познати на јавноста.

Инаку Ибрахимовиќ сега ќе го носи дресот со број 21. Во претходниот негов настап за „Росонерите“ тој на грбот носеше број 11.

Спорт

Имола побара да ја добие откажаната кинеска трка

Објавено пред

Славната патека во Имола официјално аплицираше да го замени Кинеското ГП на овогодишниот календар од Формула 1 шампионатот, откако трката во Шангај беше откажана поради ситуацијата со корона вирусот. Официјално, трката беше „одложена“ со надеж дека ќе може да се презакаже понатаму во сезоната.

Со ова одложување, има пауза од месец дена помеѓу првото Виетнамско ГП и трката во Холандија, и Имола официјално го бара тоа место.

„Поднесовме апликација до ФИА и Ф1 за да го замениме Кинеското ГП, но уште немаме одговор“, вели директорот на патеката во Имола, Роберто Мараци.

За да се добие зелено светло за трка на Имола ќе биде потребна дозвола од Ф1, ФИА, од сите 10 тимови, но и од другите организатори на трката. Формула 1 последен пат имаше трка на Имола во 2006 година како Сан Марино ГП.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нов скандал во Каталонија – Барса плаќала за напади на социјалните мрежи кон Меси и Пеп?

Објавено пред

Шпанскиот шампион, Барселона мораше да ги демантира вестите во шпанските медиуми дека плаќале за да се наруши репутацијата на легендарни ликови од историјата на клубот, вклучувајќи ги Пеп Гвардиола и Лео Меси.

Шпанското радио „Кадена САР“ тврди дека Бартомеу ја ангажирал компанијата „И3 венчурс“ во обид да го подобри сопствениот имиџ и репутацијата на бордот на клубот со критикување на низа на славни ликови од Каталонија, вклучувајќи ги Гвардиола, Меси, Карлес Пујол и Чави Ернандез. Мета на навредливи постови на Интернет бил и Виктор Фонд, кандидатот за претседател на Барселона во 2021 година и човек близок до Чави.

Бартомеу нема да бара реизбор, бидејќи беше на чело на клубот шест години, и засега само Фонт е човекот кој пројави амбиции да го замени 57-годишниот бизнисмен. Барселона со официјално соопштение ги демантираше вестите.

„Барселона демантира дека има некаква врска со компанијата која креира мислења на социјалните мрежи со цел да се наруши имиџот на одредени личности. ’И3 венчурс’, која е провајдер на клубот, нема никаква врска со акаунтите кои беа споменати и доколку се открие такво нешто, клубот веднаш ќе го прекине договорот и ќе ги покрене сите легални мерки. Барселона ги користи услугите за мониторирање на социјалните мрежи и анализирање на позитивните и негативните пораки на клубот со цел да се заштити репутацијата на клубот. Клубот заддржува право да поднесе тужба против тие кои го имплицираат клубот во вакви практики“, се вели во соопштението на Барселона.

Ова е втор скандал кој го потресува каталонскиот гигант во 2020, по јавната расправија меѓу Меси и спортскиот директор Ерик Абидал по отпуштањето на Ернесто Валверде.

Прикажи повеќе...

Спорт

Касилјас се кандидираше за претседател на шпанската федерација

Објавено пред

Легендата на Реал Мадрид и на шпанската репрезентација, Икер Касилјас откри дека ќе се кандидира за претседател на Кралската шпанска фудбалска федерација (РФЕФ), индиректно најавувајќи повлекување од фудбалот.

38-годишниот Касилјас остана во Порто и покрај тоа што имаше срцев напад пролетта 2019 година, а сега плановите се да го предизвика Луис Рубијалес за улогата претседател на федерацијата. Човекот кој помина 16 трофејни години во Реал Мадрид и беше дел од репрезентацијата која стана светски шампион своите планови ги откри на Твитер.

„Работиме со најголемо почитување и посветеност за кандидатурата. Повеќе од 23.000 гласачи не чекаат во фер и транспарентни ибори. 139-те членови на собранието ќе одлучат. Го информирав претседателот на Порто за одлуката и сакам длабоко да му се заблагодарам“, се вели во објавата на Касилјас.

Неговата цел е да ја врати хармонијата во федерацијата, откако сегашниот претседател Рубијалес е во голем конфликт со претседателот на Ла лига, Хавиер Тебас. Огромниот углед кој го ужива во Шпанија го прави Касилјас фаворит за позицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

(Видео) Спасовски – Лајен: Напредoкот на Северна Македонија е импресивен и ги исполни високите очекувања

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската...

Македонија1 час

СДСМ маршира за правда во Скопје

Вечерва во Скопје почна „Маршот за правда“ во организација на владејачкиот СДСМ.Граѓанскиот марш започна пред Собранието на Република Северна Македонија,...

Македонија4 часа

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ4 часа

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија5 часа

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија6 часа

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Македонија7 часа

Мицкоски го повика Заев на ТВ-дуел: Се надевам ќе се охрабри и ќе ја прифати поканата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел. Тој вели дека добил покана од...

Македонија7 часа

Пуштен билетот за едно возење во ЈСП

ЈСП информира дека во употреба е пуштен билетот за едно возење и може да се купи директно во автобус и...

Свет9 часа

Над 160 милиони луѓе во Кина нема да се вратат на работа поради коронавирусот

Во Кина и во светот продолжува борбата со епидемијата на коронавирусот. Речиси 160 милиони луѓе сепак нема да се вратат...

Топ9 часа

Тешко повреден пешак во сообраќајна несреќа во Охрид

Шеесет и двегодишна жена е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Охрид. Според информациите на полицијата,...

Свет10 часа

Над пет тони кокаин пронајдени на Костарика

Властите на Костарика соопштија дека заплениле над пет тони кокаин, што е најголема таква заплена во оваа централноамериканска земја. Министерството...

Свет10 часа

(Видео) Вооружени крадци во Хонгконг украле стотина ролни со тоалетна хартија

Вооружени крадци утрово украле стотина ролни тоалетна хартија во вредност од речиси 130 долари во Хонгконг, каде што поради коронавирусот...

Свет11 час

Орбан: Унгарија е иднината на Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, синоќа, во обраќањето пред нацијата, рече дека Будимпешта научила дека не мора да ѝ се...

Македонија23 часа

Рот: Законот за ЈО е клучен чекор за европската иднина, останува ЕУ да испорача

Законот за Јавното обвинителство е клучен чекор за владеењето на правото и европската иднина на Северна Македонија, напиша на „Твитер“,...

Македонија1 ден

Митрески: Законот за Советoт на јавни обвинители не се носи со двојно мнозинство

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Изгласувањето на Законот за ЈО е спротивно на процедурите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда,...

Македонија1 ден

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите...

Македонија1 ден

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Македонија1 ден

Се распушти Собранието

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани Собранието се распушти, што значи дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат...

Македонија1 ден

Заев: Со Законот за ЈО гарантирана е разрешница на сите судски процеси почнати од СЈО

Им честитам на сите 80 пратеници, кои презедоа одговорност, го препознаа овој момент како клучен за владеењето на правото и...

Досие