Контакт

Спорт

Официјално – По Гасол стави крај на играчката кариера

Објавено пред

Легендарниот шпански кошаркар предмалку официјално соопшти дека става крај на кошаркарската кариера. Тој се повлекува од паркетот по 19 НБА сезони, шест Ол-стар избори и два шампионски прстени, но и бројни медали од ЕП и СП со „Фуријата“.

dobivaj vesti na viber

По ќе остане запаметен како еден од најдобрите и најдолговечните кошаркари на Стариот континент.
Во последната сезона играше финале со Барселона.

41-годишниот Шпанец во кариерата играше за Барселона, во два наврати, но и во Мемфис, ЛА Лејкерс, Чикаго Булс и Сан Антонио Спарс. Во Милвоки Бакс имаше само кратка епизода.

Спорт

Ливерпул го поставија Шмадке како нов спортски директор

Објавено пред

Ливерпул го потврдија именувањето на Јерг Шмадке како нов спортси директор, кој ќе го предводи „ремонтот“ на тимот ова лето по неуспешната сезона во која „црвените“ не успеаја да влезат во Лигата на шампиони.

dobivaj vesti na viber

Германецот Шмадке помина повеќе од четири години на иста позиција во Волфсбург пред да си замине на стартот на годината, а работеше и во Келн, Хановер и Алеманија Ахен. Тој ќе почне со работа на 1 јули и ќе го замени Џулијан Ворд, кој заминува по една деценија на „Енфилд“, но само 12 месеци на оваа позиција.

Ливерпул завршија петти во Премиерлигата, и нема да играат во ЛШ првпат од 2016/17.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хоселу е на чекор до трансфер во Реал

Објавено пред

Реал Мадрид е многу блиску до потпис со нов напаѓач. Станува збор за 33.годишниот центарфор на Еспањол, Хоселу. Тој треба да пристигне на позајмица, пишува „Марка“, а Реал само ќе ја преземе обврската да му ја исплаќа платата. Постои можност и по позајмицата да остане играч на Реал. Тој наводно ќе ја активира клаузулата во договорот со која ќе може да си замине доколку клубот испадне, што ќе се случи на крајот од сезоната.

dobivaj vesti na viber

Хоселу е искусен напаѓач кој пред 12 години играше за Реал Мадрид, односно неговиот друг тим Кастиља. За првиот тим има одиграно еден натпревар во сезоната 2011/2012.

Потоа смени многу клубови, играше за Хофенхајм, Ајнтрахт Франкфурт, Хановер, Стоук Сити, Депортиво, Њукасл, Алавес, пред минатото лето да пристигне во Еспањол.

Тој е во фантастична форма оваа сезона. Постигна 17 гола во сите натпреварувања и пред крајот на сезоната се наоѓа на третото место на листата на најдобри стрелци во Примера. Пред него се само Левандовски и Бензема.

Прикажи повеќе...

Спорт

Покетино почна со чистката – Челси нема да го откупи договорот на Феликс

Објавено пред

Маурисо Покетино, новиот тренер на Челси, започна со чистката во соблекувалната. Аргентинецот, вчера потпиша две годишен договор, а денес го известил Жоао Феликс дека неговиот договор нема да биде откупен од Атлетико Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Жоао Феликс, во јануари, се пресели на позајмица во Челси. „Сините“ за него на Атлетико му платија 11 милиони евра. Феликс неколку пати изјави дека сака да остане на „Стенфорд Бриџ“. Покетино нема да му ја исполни желбата.

Феликс за Челси одигра 20 натпревари и постигна четири гола.

„Челзи не извести дека Покетино не го сака Феликс и дека нема да го откупат неговиот договор. По истекот на позајмицата, тој ќе се врати во Атлетико, а потоа ќе видиме што ќе се случи. Во моментов немаме планови за него”, им откри во вторникот на шпанските новинари, пртседателот на Атлетико, Енрике Серезо.

Жоао Феликс е првата „жртва“ во ерата на Покетино во Челси. Се очекува во преодникот рок клубот да го напуштат Кристијан Пулишиќ, Хаким Зијеш, Калиду Кулибали, Мејсон Маунт, Нголо Канте…

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Георгиев си го штити претседателското столче, критики прима само за судиите кои застаруваат предмети

За новиот претседател на Судскиот совет, Сашко Георгиев непријатни се укажувањата од страна на холандскиот амбасадор, кој го нарече советот...

Македонија2 часа

Намалена затворската казна на Марјан од „Доказ М”, за делот за уцените ќе се постапува одново

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека донесе пресуда со која жалбата на Основното јавно обвинителство...

Македонија2 часа

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

Новопечениот Бугарин Христијан Пендиков само што дошол во Охрид отишол во Обвинителството за да направи препознавање на второто лице, кое...

Македонија2 часа

(Видео) Излезе од затвор Алими, кој ги предаде клучевите од Собранието на крвавиот четврток, го пречека Зијадин Села

Поранешниот претседател на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, пред затворот во Идризово го пречека поранешниот обебзбедувач во Собранието Абдуљфета Алими,...

Свет3 часа

Зеленски ја претвора Украина во нов Авганистан, вели поранешниот украински премиер

Сè повеќе набљудувачи повлекуваат паралели помеѓу хаосот и уништувањето што го преплавија Авганистан за време на 20-годишната војна и окупација...

Свет4 часа

„Во пет наутро слушнав татнеж, уште три метри и ова ќе беа нашите прозорци“: очевидец за нападот со дрон на Москва

Еден од објектите во Москва во кој утрово удри дрон е зграда од 30 ката. Од далеку се гледа местото...

Македонија4 часа

Ковачевски – Лајчак: Северна Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Братислава оствари средба со специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Ковачевски...

Топ4 часа

Загинатиот во сообраќајната несреќа кај Штип има 62 години, двајцата повредени се во болница – МВР со детали за смртоносниот судир

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на експресниот пат Штип – Кочани, при што животот го загуби едно лице. Од МВР...

Македонија5 часа

(Видео) Трипуновски: Млад кромид и пиперки со пестициди пуштени во промет, граѓаните јадат небезбедна храна

МЗШВ и АХВ свесно пуштиле во промет зеленчук во кој има присуство на пестициди, вели претседателот на Комисијата за земјоделство,...

Регион5 часа

(Видео) Москва: Белград има право да врати ограничен број полицајци и војници во Косово

Белград има право да врати ограничен број свои полицајци и војници во Косово, изјави денеска рускиот амбасадор во меѓународните организации...

Македонија6 часа

Битиќи: Зеленчукот поевтини 40 отсто во однос на замрзнатите цени, затоа ги одмрзнуваме

Од четврток зеленчукот нема да има замрзната цена. Мерката за замрзнување на цените донесена за да се спречат големи поскапувања...

Регион6 часа

Вучиќ се сретна со амбасадорите на квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорите на земјите од квинтата – Соединетите Американски Држави, Велика Британија,...

Македонија7 часа

Пендиков се врати во Охрид, ќе сведочи

Секретарот на згаснатиот бугарски клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков, утрово се појави во Охрид за да даде исказ пред...

Регион8 часа

НАТО го осуди непровоцираниот напад врз мировните трупи на Косово

НАТО остро го осуди непровоцираниот напад во кој беа повредени најмалку триесетина мировници – иако медиумите шпекулираат со бројка од...

Македонија8 часа

УКИМ денеска избира ректор

На 28 факултети и институти во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) денеска ќе се спроведат избори за...

Свет8 часа

(Видео) Пукање на шеталиште на Флорида: девет лица повредени

Девет лица беа застрелани, меѓу кои и едногодишно дете, за време на судир меѓу две групи на Флорида, соопштија официјални...

Регион8 часа

Курти: Протестите во Косово се под директива на официјален Белград

Претседателот на владата на Косово, Албин Курти, оцени дека на северот од Косово не се одржани организирани мирни собири, туку...

Регион9 часа

На северот од Косово утрово мирно, во општините има зголемено присуството на КФОР

Утрово е мирно на северот од Косово. Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ во текот на ноќта немаше инциденти,...

Европа9 часа

(Видео) Гори Москва: напад на главниот град на Русија

Андреј Воробјов, гувернер на Московската област, на комуникациската платформа „Телеграм“ изјави дека неколку дронови биле соборени додека се приближувале до...

Македонија23 часа

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Денеска е повреден 45-годишен турист од Полска. Бил удрен од еден камен од одронот кај Матка, по што веднаш, со...