Контакт

Спорт

Олимпијадата е одложена – кој ќе ги покрие трошоците?

Објавено пред

Првиот човек на Организациониот одбор на Олимписките игри во Токио Јоширо Моро рекол дека нема да им биде лесно на меѓународните федерации да откријат кој ќе ги подмири трошоците поради одложувањето на најголемиот спортски настан за наредната година.

Интернационалниот олимписки комитет и јапонската влада на почетокот на неделата постигна договор Игрите да бидат одложени за наредната година поради пандемијата на коронавирусот.

Јапонија досега инвестирала 12 милијарди долари во организацијата на Олимписките игри, а првиот човек на ИОК Томас Бах рекол дека сумата ќе се зголеми.

„Дополнителните трошоци што ќе произлезат од одложувањето се неизбежни“, напишал Мори во писмото што го испратил на 33 меѓународни спортски организации што се наоѓаат во олимписката програма.

„Одлуката околу тоа кој ќе ги покрие трошоците и како тоа ќе биде направено ќе претставува вистински предизвик“.

Мори, исто така го повикал сите наредната година на Олимписките и Параолимписките игри да покажат дека човечката раса победила во борбата со коронавирусот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вардар и во Лозана го загуби спорот за Максимов

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Вардар, пред Арбитражниот суд во Лозана, го загуби спорот со Траки. Литванскиот клуб го оспори трансферот на Максим Максимов кој во летниот преоден рок во 2017 година стана фудбалер на Вардар.

Судов во Лозана пресуди дека Вардар го добил Максимов на нелегален начин, односно за да го реализира трансферот требало на Тракаи да им испалти обесштетување од 50.000 евра.

Претходно поради „случајот Максимов“ Вардар од ФИФА беше парично казна и доби забрана за трансфери во два предни рока. Црвено-црните ја одлежаа суспензијата, но оваа одлука на Арбитражниот суд само ќе ги зголеми проблемите во кои се наоѓа клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лекип грми: Дали сме ние идиоти?

Објавено пред

„Дали сме ние идиоти?“ е прашањето кое се наоѓа преку насловната страница на денешното издание на францускиот „Лекип“.

Најдобриот спортски весник во Франција се прашува дали мораше да заврши фудбалската сезона во државата, кога преостанатите националните првенства од “големата петка“ решија да продолжат во јуни и да ги завршат шампионатите.

Французите прогласија крај на сезоната и им ја доделија титулата на фудбалерите на ПСЖ. Две недели по оваа одлука министерството за спорт донесе одлука дека фудбалерите можат да заочнат со тренинзи.

Оваа одлука дека спортистите можат да започнат со нормални тренинзи предизвика бес во фудбалската јавност во Франција која смета дека била изманипулирана и дека клубовите не морале да ја прекинат сезоната.

Се проценува дека француските клубови поради оваа одлука изгубиле преку 250 милиони евра.

Поради тоа „Лекип“ се прашува дали со таа одлука испаднале идиоти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дрекслер: Бласфемија е дека Г.О.А.Т. е Џордан или Леброн

Објавено пред

Поранешниот НБА играч Клајд „Глајд“ Дреклсер има свое мислење околу тоа кој е најдобриот на сите времиња. Во јавноста се водат дебатите околу тоа дали е најдобар Мајкл Џордан или Леброн Џејмс, но Дрекслер смета дека таа расправа е проблематична.

Клајд Дрекслер играше за Потланд во финалето во 1992 година кога Чикаго Булс со Џордан ја освоија титулата.

„Мене таа расправа ми е проблематична. Се зборува само за двајца играчи, а ги имавме Вилт Чембрлен и Карим-Абдул Џабар, без кои една таква расправа не може ниту да започне“, рекол Дреклсер.

Тој спомнал уште неколку легендарни кошаркри (Лери Бирд, Џулиус Ирвинг, Џорџ Гервинг, Елџин Бејлор, Оскар Робертсон, Џери Вест…и дополнил.

„Сите овие треба да бидат во расправата, поради тоа ми е неверојатно дека се се сведува на Џордан и Леброн. Ги сакам и Мајкл и Леброн, но не смееме ништо да им одземаме ниту на останатите великани. Како некој може да каже дека е подобар од нив? Во најмала рака тоа е бласфемија (богохулство). И тоа го прават луѓе што не играле кошарка. Оние кои играле знаат дека еден човек не може да направи ништо. Мразам кога луѓето со кошарката се однесуваат како таа да е индивидуално натпреварување“, заклучил освојувачот на титулата со Хјустон и член на оригиналниот „Дрим-тим“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

(Видео) Пауновски: Угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија1 час

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија2 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија2 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2...

Македонија2 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија3 часа

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија3 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија3 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија3 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет4 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет6 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион7 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет7 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа7 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет7 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија7 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија21 час

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион21 час

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ23 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија23 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Досие