Контакт

Спорт

Осака нема да дава интервјуа на Ролан Гарос поради „менталното здравје“

Објавено пред

Светската тенисерка број 2, Јапонката Наоми Осака објави дека нема да дава интервјуа за време на вториот гренд слем од сезоната, Францускиот опен во Париз, бидејќи смета дека прес-конференциите лошо влијаат на менталното здравје на спортистите.

Таа посочува дека нема „ништо лично“ против огромниот број на новинари кои ќе бидат во Париз, но дека разговарањето со репортерите по поразите е како да „шутирате некого кога е долу“.

„Честопати сметам дека луѓето не водат никаква сметка за менталното здравје на спортистите и тоа се докажува кога ќе гледам или ќе присуствувам на прес-конференција. Честопати не прашуваат исти прашања кои носат сомнеж во нашиот ум и нема да го дозволам тоа“, вели 23-годишната Осака.

Останува да се види дали ќе и следи казна од организаторите. Во јануари, Американецот Кристијан Херисон доби казна од 3.000 долари од АТП откако одби да даде интервју на турнирот во Делреј Бич поради одбивањето да носи заштитна маска.

Правилата на Ролан Гарос значат дека таа може да добие казни до 20.000 долари за секое пропуштено интервју и 23-годишната Јапонка, која само лани заработи 37 милиони долари, се надева дека средствата ќе се искористат како донација за добротворни организации за ментално здравје.

Од друга страна на Осака лани не и пречеше да биде во центарот на медиумите со пораките за  поддршка на протестите по смртта на Џорџ Флојд.

Спорт

Барселона го потврди трансферот на Мемфис Депај

Објавено пред

Барселона, во екот на Европското првенство, го претстави третото бесплатно засилување во актуелниот преоден рок. По Ерик Гарсија и Серхио Агуеро, од наредната сезона дресот на Барселона ќе го носи и Мемфис Депај.

Дека Депај го потпишал договорот, Барселона обајви во текот на првото полувреме од натпреврот Германија-Португалија.

Овој 27-годишен напаѓа, претходните четири и пол години ги мина во редовите на Олимпик Лион. За францускиот тим одигра 178 натпревари на кои постигна 76 голови. Минатата сезона, на 40 натпревари за Лион, постигна 22 гола и забележа 12 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гризман открил каде ќе ја заврши кариерата

Објавено пред

Антоан Гризман, за кого Браселона пред две години плати 120 милиони евра, откри каде сака да ја заврши кариерата. Францускиот репрезентативец има договор со Барселона уште три години.

„Имам договор со Барселона до јуни 2024 година. Поота ќе одам во СД. Ми се допаѓа земјата, културата, ја сакам НБА лигата. Би сакал таму да ја завршам кариерата“, рекол Гризман.

Антоан Гризман има договор со Барселона, но прашање е дали ќе остане таму. Гласни се најавите дека Барселона ќе го продаде доколку добие добра понуда за него.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ериксен ги посетил соиграчите: Добивме дополнителна енергија

Објавено пред

Кристијан Ериксен, вчера ја напушти болницата во Копенхаген, а попладнево решил да ги посети соиграчите од репрезентацијата. Ериксен се појавил на тренингот на националниот тим.

Кристијан Ериксен, минатата сабота, колабираше во текот на натпреварот Данска-Финска. Десет минути го реанимираа на теренот, а потоа беше префрлен во болница. Пред три дена беше успешно опериран, лекарите му вградија дефибрилатор кој ќе ја следи работата на срцето.

Денешната негова посета ги изненадила репрезентативците на Данска. На тренингот дошол со сопругата и двете деца.

„Не знаев дека ќе дојде. Кога го видовме престанавме да тренираме. Изгледаше добро, беше добро расположен. Тоа не целата екипа и даде позитивна енергија. Можевме да го прегрнеме. Ова беше еден многу убав ден, тоа ни беше потребно“, рекол играчот на Данска, Кристијан Норгард.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ3 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија5 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија5 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Македонија6 часа

Пендаровски и Вселенскиот Патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски...

Спорт9 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет9 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија9 часа

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион10 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ23 часа

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет1 ден

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт1 ден

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија1 ден

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија1 ден

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион1 ден

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт1 ден

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Досие