Контакт

Спорт

„Отпишаните“ Иско и Азар го спасуваа Реал кај Елче!

Објавено пред

Реал Мадрид беше со 10 играчи и губеше со 0:1 од аутсајдерот Елче во осминафиналето на Копа дел реј, кога на сцена стапија двајца фудбалери кои се сметаат за „отпишани“ од „кралевите“, Иско и Еден Азар, кои беа креатори на фантастичен камбек и 2:1 победа.

dobivaj vesti na viber

Откако во регуларните 90 минути од мечот немаше голови, во 102. минута од продолжението Марсело доби црвен картон, за само две минути подоцна, Гонзало Верду да постигне гол за неверојатно водство на домаќинот.

Среќата на Елче траеше кратко, и за тоа беа одговорни две замени. Иско во 108. минута успеа да израмни за тимот на Карло Анчелоти, пред Азар во 115. минута да обезбеди четврт-финале за „кралевите“.

Спорт

Трабзон го обнови интересот за Алиоски

Објавено пред

Турскиот шампион Трабзонспорт, во летниот преоден рок, ќе се обиде да го донесе во своите редови македонскиот репрезентативец, Езџан Алиоски.

dobivaj vesti na viber

Трабзонспор и минатото лето покажуваше интерес за 30-годишниот лев бек, но Алиоски тогаш како слободен играч реши да се пресели во Саудиска Арабија, во Ал Ахли.

Алиоски зад себе има одчична сезона во Ал Ахли, постигна шест гола и забележа шест асистенции. На крајот од сезоната се најде во идеалниот тим, во првенството на Саудска Арабија.

Трабзон, пред две недели, по пауза од 38 години, повторно станаа шампиони на Турција. Тие изборија место во плеј-офот во Лигата на шампионите. Доколку не успеат да влезат во групите во Лигата на шампионите ќе играат во Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шок на „Сантијаго Бернабеу“, Мбапе ќе потпише нов договор со ПСЖ

Објавено пред

Килијан Мбапе ја донесе конечната одлука, а таа гласи – ќе потпише нов договор со ПСЖ. На овој начин сапуницата која траеше повеќе од шест месеци доби епилог. Повеќе извори потврдија дека Мбапе го извиси Реал Мадрид со одлуката да остане на „Паркот на принцовите“.

dobivaj vesti na viber

Џанлука Ди Марцио, еден од најсигурните извори, тврди дека Мбапе конечно решил да го одбие Реал Мадрид, но дека не се познати деталите од договорот со Пари Сен Жермен.

Се шпекулира дека Мбапе ќе добие огромна плата (околу 60 милиони евра) и бонус од преку 100 милиони евра за потпишување на новиот договор, а Мбапе ќе добие 100 проценти од парите од маркетинг правата. Исто така, ПСЖ решија да направат преседан, со одлуката да му дозволат на фудбалерот да одлучува околу изборот на новиот тренер и засилувањата.

Ова е голем удар за Реал Мадрид, најмногу поради тоа што Флорентино Перез целата своја енергија и пари и планови ги вложи во Мбапе и се откажа Ерлинг Халанд кој се сели во Манчестер Сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тебас експлицитен: Барселона не може да го купи Левандовски

Објавено пред

Првиот човек на Ла Лига, Хавиер Тебас, тврди дека Барселона нема шанси да го донесе Роберт Левандовски во летниот преоден рок. Тебас се повикува на финансиските прописи кои лани беа клучни за заминувањето на Лионел Меси. Првиот човек на Ла Лига откри дека трансферот и платата на Левандовски не може да се вклопи во финансиите на клубот.

dobivaj vesti na viber

Во разговор со „Марка“ на тема Барса и Левандовски, Тебас рече.

„Бројките се едноставна работа. Кога имаш загуба од над 500.000.000 евра во последните две години, прво треба да ја покриеш, а потоа да донесеш играчи. Левандовски има договор со Баерн на уште една година, па кога ќе се земе во предвид неговата плата и сумата што ја бараат Германците за обесштетување, не гледам како Барселона би можела да го доведе“.

Во теорија, спас може да биде продажбата на играчи. На пример, Френки де Јонг, кој може да заврши во Манчестер Јунајтед.

„Тоа би можело да биде решение, но зависи од тоа за клоку пари ќе го продаде Барселона овој играч. На пример, од целата пресметка, која вклучува продажба на играчи, па исплатена отштета и плата за другиот, Барселона би трабала да биде во плус од 100.000.000 евра. Де Јонг може да го донесе тоа. Ако воопшто планираат да го продадат“, изјави Тебас.

Според информациите на медиумите, Левандовски договорил тригодишен договор и годишна плата од 9.000.000 евра. Баерн веројатно би прифатиле обесштетување од 40.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа16 минути

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија1 час

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет2 часа

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа6 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа7 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа8 часа

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа8 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион9 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија20 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија21 час

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија22 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа22 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија1 ден

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа1 ден

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа1 ден

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија1 ден

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија1 ден

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија1 ден

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија1 ден

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...