Контакт

Спорт

Овен не ја заборавил 1998: Уште го презирам Бекам, тој ја разочара Англија (видео)

Објавено пред

Поранешниот англиски напаѓач, Мајкл Овен открива дека уште чувствува презир кон неговиот стар соиграч од репрезентацијата, Дејвид Бекам, откако тој доби црвен картон во осминафиналето на Светското првенство во 1998 година.

Англија имаше 2:2 со Аргентина, чиј капитен беше Диего Симеоне кога Бекам доби црвен картон во второто полувреме паѓајќи на провокација на сегашниот тренер на Атлетико Мадрид. Во новата биографија „Рибут“, од која се вадат извадоци, Овен не може да не се запраша каков би бил мечот, Бекам да бил поконцентриран, откако Англичаните потоа испаднаа на пенали.

„Ќе почнам со тоа што ќе кажам дека Дејвид и јас секогаш се согласувавме добро на лично ниво. Тој беше многу талентиран фудбалер  и секогаш сум го ценел многу бидејќи никој не работеше понапорно да го извлече максимумот од тој талент. Но, по Светското во Франција, нашите патишта беа различни. Јас станав миленик на англискиот фудбал, тој беше злосторник. Чувството по мечот беше дека немаме што да му кажеме. Штетата беше направена. Но, сега, со перспектива, прво мислам дека тоа не беше црвен картон, туку само незрело однесување. Но, тоа ја прави ситуацијата полоша. Сега, пишувајќи ја книгата, ќе лажам ако кажам дека тој не ја разочара Англија и своите соиграчи. Дали ја заслужи омразата? Секако, не. Но, Дејвид не разочара и денеска уште чувствувам презир кон тоа“, пишува Овен.

Спорт

Игуита: Сакаа да го предадам Пабло Ескобар, но тој ми беше пријател

Објавено пред

Рене Игуита, славниот голман на колумбиската репрезентација познат по своите спектакуларни одбрани, признава дека бил близок пријател на поранешниот бос на колумбиската нарко-мафија, Пабло Ескобар, но вели дека никогаш не бил вклучен во таков „бизнис“.

„Кога бев дете, тој ги поседуваше сите фудбалски терени каде што игравме. Како да не му бидам благодарен за тоа? Јас бев негов пријател, но не и дилер на дрога“, вели Игуита во интервју за „Фокс спортс Аргентина“.

Ескобар беше шеф на картелот во Меделјин преку кој извезуваше тони кокаин и заработуваше милијарди пред да биде убиен во престрелка со полицијата во 1993 година. Игуита, кој сега работи како тренер на голманите во Атлетико насионал, се наврати на пријателството за кое признава дека му оставил голем впечаток и дури заврши во затвор.

„Еден ден го посетив во затворот ’Ла катедрала’ и тоа ме одбележа во очите на јавноста. Да не заборавиме дека Ескобар беше член на Конгресот на Колумбија, но кога почнаа проблемите со полицијата ме уапсија со обвинение дека преговарам при едно киднапирање. По осум дена ми кажаа дека нема да ме обвинат ако им го дадам Пабло. Кажав дека не знам ништо за тоа, и дури да знам нема да кажам. Тоа беше работа на властите, а не моја. Ме ставија во хеликоптер и ме однесоа во Богота со третман кој не го заслужиле и најлошите дилери. И продолжија да инсистираат“, додава Игуита.

Тој вели дека никогаш не бил дел од нелегалните активности.

„Тоа што му бев пријател на Пабло не значи дека бев криминалец. Кога си славен, секогаш ти лепат работи. Ако се фотографираш со политичар, тоа не значи дека го поддржуваш целосно. Јас бев само фудбалер. Првиот ден кога влегов во затвор си реков: ’Утре си одам’ и така беше сите 9 месеци. Но, барем во затворот сите се однесуваа добро со мене бидејќи знаеја дека сум невин“, додава Игуита.

За тие кои не го познаваат „ликот и делото“ на Игуита, подолу имате интересно видео.

ТОП ретро – најлудиот голман на светот, Рене Игуита!

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса и Меси стартуваат со преговорите за нов договор

Објавено пред

Преговорите за продолжување на договорот на Лионел Меси со Барселона стартуваат овој месец, тврди шпанска „Марка“, откако Аргентинецот не ја искористи опцијата во неговиот договор да замине на крајот на оваа сезона.

Претседателот на Барселона, Жозеп Марија Бартомеу веќе неколку пати се обидуваше да преговара за продолжување на договорот на Меси по крајот на сезоната 2021, но сега веќе од следната недела може да се почне да се разговара сериозно.

Одговорен за преговорите ќе биде самиот претседател Бартомеу, заедно со генералниот директор Оскар Грау, додека за Меси, како и секогаш, ќе преговара неговиот татко Хорхе.

Меси сака да ја заддржи опцијата да се откаже од договорот на секоја сезона, како што имаше досега. Тој ќе наполни 33 години овој месец, и иако е во топ-форма, сака да има „отворена врата“ ако сака да замине.

Меси сигурно останува, заврши можноста да си замине од Барса

Прикажи повеќе...

Спорт

Некаде правилата се почитуваат: Санчо и Аканџи казнети за потстрижување!

Објавено пред

Германската фудбалска лига (ДФЛ) ги казни фудбалерите на Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо и Мануел Аканџи за прекршување на правилата за социјално дистанцирање, откако тие се пофалија со нови фризури оваа недела.

Четири други фудбалери на Борусија, кои наводно ги прекршиле правилата на ист начин, не беа казнети бидејќи немаше фотографски докази за нив. ДФЛ ги потврди казните за Санчо и Аканџи, но не објави колку се тие казнети, а потврди и дека Борусија нема да биде казнета.

„Нема сомнеж дека на професионалните фудбалери им се потребни потстрижувања. Меѓутоа, тоа треба да направено според препораките на медицинската заедница, а клубот им дал таква можност. Фудбалерите имаат право на жалба од пет дена“, се вели во соопштението на ДФЛ.

Претходно, „Билд“ објави дека Санчо и Аканџи, заедно со Рафаел Гереиро, Торган Азар, Аксел Витсел и Дан-Аксел Загаду добиле домашна посета од стилистот Вини Нана Каркари, а не се придржувале кон правилата. Каркари одговори дека ја тргнал маската само за фотографиите и дека при стрижењето ги почитувал хигиенските правила.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија3 часа

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија3 часа

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија4 часа

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија5 часа

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија5 часа

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија7 часа

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет8 часа

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ9 часа

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа10 часа

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет11 час

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион22 часа

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион24 часа

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија1 ден

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ1 ден

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Македонија1 ден

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања“

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што...

Македонија1 ден

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите...

Македонија1 ден

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион1 ден

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија1 ден

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Досие