Контакт

Спорт

Ожие победи во Монте Карло и го собори рекордот на Себастијан Леб

Објавено пред

Французинот Себастиен Ожие (39) во Тојота Јарис победи на релито Монте Карло по рекорден деветти пат. Со оваа трака беше отворена новата сезона на Светскиот рели шампионат.

dobivaj vesti na viber

Ожие со овој триумф го урна рекордот на сонародникот и деветкратен светски шампион Себастијан Леб, кој осум пати славеше во Монте Карло.

За Ожие, инаку осумкратен светски шампион, ја забележа 56. победа во кариерата.

Ожие и неговиот совозач Винсент Ландаис победија на девет од 18. брзински тестови, а актуелниот светски шампион Фин Кале Рованпера (Тојота Јарис) го освои второто место со 18,8 секунди заостанување. Трет беше Белгиецот Тиери Нојвил, кој вози за Хјундаи со заостанување од 44,6 секунди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Газдата на Ал-Наср: Дадов 200 милиони евра за Роналдо, а тој само знае да каже „Сиууу“!

Објавено пред

Кристијано Роналдо не ја започна најдобро својата епизода во Саудиска Арабија. Неговиот Ал-Наср загуби во натпреварот од Суперкупот против Ал-Итихад со резултат 3:1 и со тоа ја прекина долгата победничка серија, а португалската суперѕвезда беше цел на критики за својоте настап.

dobivaj vesti na viber

Тренерот Руди Гарсија го издвои по натпреварот, споменувајќи ја шансата што Роналдо ја пропушти во првото полувреме, што според него ќе го сменеше текот на играта доколку ја претвореше во гол.

Сепак, полошо е што сопственикот на клубот е разочаран од Роналдо. Богатиот Саудиец се жали, имитирајќи го славењето на заштитен знак на Роналдо.

„Потрошив 200 милиони на Роналдо, а тој знае само да каже „сиуу“!, изјави првиот човек на клубот нервозен по поразот од Ал-Итихад.

Роналдо потпиша за Ал-Наср откако беше отппуштен од Манчестер Јунајтед за време на Светското првенство во Катар поради ставовите искажани во интервју за британскиот новинар Пирс Морган.

@dalu_cajamarca 🤣🤣🤣Estan enojadisimos😅 , siquiera agardezcan , que ya les sale el siuuuu….!!!#alnassar #alnassarfc #realmadridfc #arabiasaudita🇸🇦 #siuuuuu #cr7goat🐐 #cr7jr #ligaarabe🇸🇦 #cristianoronaldosfans1 #bichosiuuuuuuuu🐐🇵🇹 @نادي النصر السعودي #cristianoronaldoedit #humor #fyp #fyppppppppppppppppppppppp #shiu #comandante #teamocr7 #💀💀 #🐐🇵🇹 ♬ Love You So – The King Khan & BBQ Show
Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ побарал трансфер во Реал Мадрид – до крајот на денот!

Објавено пред

Српскиот напаѓач Душан Влаховиќ сака да го напушти Јувентус и тоа би можело да се случи во последниот ден од зимскиот преоден рок, а следната дестинација е – Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Сензационалната вест ја пренесе шпанскиот новинар Томас Гонзалес кој вели – Душан Влаховиќ преку својот агент побарал да се обиде да го однесе во Реал Мадрид.

Деталите не се познати, но она што со сигурност го знаеме е дека во 2023 година може да се очекува егзодус од Јувентус, слично како што се случи во 2006 година по „Калчополи“.

Влаховиќ не е среќен во Јувентус и сака да си замине по една година, а иако Реал го заврши преодниот рок, прашање е дали Флорентино Перез може да реагира експресно во една ваква ситуација. Секако, да го доведе Душан Влаховиќ на позајмица до крајот на сезоната, со опција за откуп на неговиот договор.

Јувентус тешко ќе прифати со оглед дека се повреди и Милик, а тренерот Масимилијано Алегри нема многу време или опции да го замени Влаховиќ.

Реал Мадрид и Јувентис се во одлични односи, а ако Влаховиќ навистина инсистира на заминување и Флорентино Перез „загризе“, тогаш сѐ е можно до вечер…

Прикажи повеќе...

Спорт

И Бернардо Силва го напушта Манчестер Сити?

Објавено пред

Вчера Жоао Кансело, а денес најверојатно и Бернардо Силва ќе го напушти Манчестер Сити. Оваа вест доаѓа од доверливиот португалски новинар Педро Алмеида, кој ексклузивно откри дека Бернардо Силва денеска би можел да го напушти Манчестер Сити по истата формула како Жоао Кансело.

dobivaj vesti na viber

Ситуацијата е сосема слична, ова лето Силва беше незадоволен што остана, сакаше да замине во Барселона, која немаше пари да го донесе.

Силва прифати да остане, играше квалитетно до Светското првенство, а потоа повторно „исчезна“.

Во 2023 година, Пеп Гвардиола повеќе му веруваше на тандемот Де Брујне – Гундоган во клучните натпревари, додека на десната крилна позиција каде играше и Силва, повторно дојде во прв план Ријад Марез.

Бернардо Силва би можел на позајмица, како најзаинтересиран клуб во изминатиот период се споменуваше Барселона, но во игра исто така е и Пари Сен Жермен.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа14 минути

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија20 минути

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа „Скопје“ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет2 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија3 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет3 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони Ф16 во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони Ф16 во Украина, пренесе Ројтерс. Минатата недела западните...

Македонија3 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија14 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа15 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа18 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ18 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија21 час

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија22 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија22 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион23 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија23 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион1 ден

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа1 ден

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија1 ден

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...