Контакт

Актуелно

Свет2 часа

Шпанскиот суд издаде наредба за апсење на Пучдемон

Врховниот суд во Шпанија издаде европски налог за апсење на поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон. Според информациите, налогот е издаден...

Свет3 часа

Кабинетот на премиерот во Канбера по грешка им испратил доверлив документ на новинарите

Кабинетот на премиерот на Австралија погрешно испратил доверливи теми на разговори до медиумите во обид да ги подготви пратениците за...

Европа3 часа

Чавушоглу за „Њујорк тајмс“: Зошто Турција ја пресели борбата во Сирија

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, за престижниот американски весник „Њујорк тајмс“ напиша колумна со наслов „Зошто Турција борбата...

Македонија3 часа

Земјотрес во Струмица

Земјотрес со јачина од 2,6 степена утринава бил почувствуван во Струмица, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот бил...

Свет4 часа

Сириските сили влегоа во градови во близина на границата со Турција

Сириските владини сили влегоа во северниот сириски град Табкa, јави сириската државна новинска агенција „Сана“, а сириската опсерваторија за човекови...