Контакт

Актуелно

Македонија12 минути

Државјани на Албанија илегално влегле во земјава и го прекршиле полицискиот час

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против три лица, државјани на Република Албанија, заради сторено кривично дело – непостапување според...

Свет1 час

Во Вухан тестирани 6,5 милиони луѓе за девет дена

Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирус, тестираше повеќе од 6,5 милиони луѓе за само девет дена, соопштија кинеските власти. Тамошните...

Европа1 час

Германската влада од 15 јуни ги укинува предупредувањата за патувања во земјите од ЕУ

Германската влада планира од 15 јуни да ги укине предупредувањата за патувања во европските земји, воведени во средината на март,...

Европа2 часа

Казни до 500 евра за фрлање маски и ракавици на улица во Рим

Парични казни до 500 евра се воведени во Рим за фрлање на заштитни маски и ракавици на улица. Тоа е...

Европа3 часа

Австрија со најмала стапка на смртност од коронавирус во светот

Стапката на смртност на ковид-пациентите во Австрија е најмала во светот, изјави експертот за јавно здравје, Армин Фидлер. Тој вели...