Контакт

Спорт

Панчев: Не сакаа од Вардар да направат добар тим, кога го видов тоа, си поднесов оставка

Објавено пред

Испаѓањето на Вардар во втората лига и понатаму е тема на спортската јавност на просторите на поранешна Југославија. Дарко Панчев во интервју за „Моцарт спорт“ открива што се случувало во клубот во периодот кога тој бил спортски директор.

„Кога се пласиравме во Лига Европа, им кажав на луѓто во клубот дека немаме тим што може да биде конкурентен. Добивме пет милиони евра од УЕФА, со тие пари можевме да го проектираме буџетот за наредните три сезони. За условите во македонскиот фудбал тоа се големи пари. Јас не ја препознав желбата кај нив дека сакаат да работат на засилување на тимот. И бев во право. Реал Сосиедад ни даде шест, Зенит пет гола. Само со Розенборг одигравме нерешено на домашен терен“, рекол Панчев.

„А навистина сакав да направам сериозен тим. Сега кога сѐ помина, ќе ви откријам дека имав договорен напаѓач од втората турска лига. Во тој момент тој беше најдобриот стрелец во таа лига. Јас знам да препознам квалитетен напаѓач. Сакаше да дојде и да игра за малку повеќе од 200.000 евра. Блиску беше и еден Израелец. Меѓутоа, челниците сето тоа го одбија. Тие само го искористија моето име. Моето и името на Илија Најдоски. Немаа желба да направат добар тим. После на навивачите им ја сервираа приказната дека јас сум виновен, дека треба да си заминам. Кога го видов тоа, веднаш си поднесов оставка“, изјавил Панчев.

Европскиот и светски првак со Црвена звезда вели дека клуб со традиција каков што е Вардар мора да ја има поддршката и од државата.

„Дурга песна ќе се пееше да имавме овде претседател каков што е Александар Вучиќ во Србија. Претседателот на Србија го сака спортот, но уште поважно е дека тој знае оти спортските успеси се најевтин и најдобар вид промоција на една држава“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Луис Енрике: Намерно го ставив Мората во првиот тим

Објавено пред

Шпанија, вечерва, против Полска, ќе се обидат да ја забележат првата победа на Европското првенство. „Црвената фурија“, во првата рунда, одигра 0:0 против Шведска. За јавноста најголем виновник за нерешениот резултат е Алваро Мората.

Напаѓачот на Јувентус, против Шведска не успеа да реализира две добри шанси. По мечот Мората доби голема поддршка од соиграчите и селекторот Луис Енрике, кој го најави Мората во почетниот состав и вечерва против Полска.

„Мората ќе биде во првите 11. Намерно го направив тоа, за да го мотивирам, да добие поголема самодоверба, и покрај тоа што знам дека има самодоверба. Тој за нашиот тим прави многу добри работи и во нападот и во одбраната. Јас ништо не му подарувам“, рекол Енрике.

Натпреварот Шпанија-Полска се игра вечерва од 21 часот, во Севилја.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пау Гасол ќе ги предводи Шпанците во Токио

Објавено пред

Селекторот на шпанската репрезентација, Серџо Скариоло, го објави списокот од 18 играчи на кои смета за олимпискиот турнир во Токио. Шпанија на Олимписките игри ќе ги предводи ветеранот Пау Гасол.

Скариоло, кој вчера беше промовиран во тренер на Виртус Болоња, испрати повик до осум играчи кои го освоија златниот медал на Светското првенство во Кина. На списокот се: Рики Рубио, Серхио Љуљ, Руди Фернандез, Виктор Клавер, Хунчо Ернангомез, Вили Ернангомез, Мар и Пау Гасол.

Селекторот во националниот тим го врати Серхио Чачо Родригез и Алекс Абринес. Прв пат повик во репрезентацијата добија Усман Гаруба и Серџи Мартинез.

Спиското го комплетираат Алберто Абалде, Карлос Алосен, Дарио Брусуела, Себас Саис и Чаби Лопез-Аростеги.

Шпанците подготовките ќе ги започнат на 25.јуни во Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија нема право на кикс, Шпанците во лов на првата победа

Објавено пред

Денес, на Европското првенство, ќе биде комплетирано третото коло во фазата по групи. На програмата е еден натпревар во Е-групата и два во најтешката група на првенството, Групата Ф.

Програмата ќе ја отворат Унгарија и Франција на „Пушкаш арена“, во Будимпешта. Унгарците, во првото коло, храбро се држеа против актуелните европски шампиони. Имаа 0:0 до 84.минута, на крајот Португалија победи 3:0.

Французите, во дербито, ја победија Германија со 1:0.

Светските шампиони се апсолутни фаворити во дуелот со Унгарија, резултат кој нема да биде во корист на Франција ќе биде вистинска сензација. Јасно е дека Франција ќе се обиде во раната фаза да го реши натпреварот, за да не се најдат во ситуација во која беа Португалците.

Традицијата, кога играат во Будимпешта е настраната на Унгарија, но тоа беа некои други времиња, кога унгарскиот фудбал беше во самиот врв.

Франција, има само една победа во Будимпешта, од девет одиграни натпревари, во пријателски натпревар во 1990 година.

Во оваа, Ф-група, од 18 часот, во Минхен, ќе играат Германија и Португалија.

Германија не смее да си дозволи пораз, Португалија ќе биде задоволна и со еден бод. Традицијата е на германска страна, имаат десет победи на 13 одиграни натпревари. Германците победиле на последните четири соочувања со Португалија. Последен пат играле на СП во Бразил во 2014 година, дуелот заврши со победа на Германија 4:0.

Добра вест за Германија е и што Роналдо не постигнал гол на тие последни четири натпревари.

Денот ќе го затворат Шпанија и Полска. Дуелот се игра од 21 часот на „Картика“ во Севилја.

Шпанија, првенството го отвори со 0:0 против Шведска. Иако доминираа, Шпанците, во 90.минути не успеаја да ја скршат Шведска. Полјаците, првенството го отворија со пораз од Словачка 1:2.

Во тимот на Шпанија се врати капитенот Серхио Бускетс, но прашање е дали ќе игра, додека Полјаците ќе бидат без Криховијак, кој доби црвен картон против Словачка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Македонија23 минути

Пендаровски и Вселенскиот Патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски...

Спорт3 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет4 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија4 часа

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион5 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ17 часа

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет20 часа

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт22 часа

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија23 часа

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија1 ден

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион1 ден

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт1 ден

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа2 дена

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија2 дена

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија2 дена

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Досие