Контакт

Спорт

„Панцирите“ шокирани сред Минхен – Салај ги носи Унгарците во водство

Објавено пред

„Деветката“ на Унгарија – 34-годишниот Адам Салај е стрелец на погодок за својата селекција на мечот во Минхен, против Германија уште во 11 минута.

По една нафрлена топка од десната страна голгетерот реагирише одлично со глава, па топката заврши зад грбот на Мануел Ноер.

Унгарија „фрли ракавица“ кон Германија и ја направи дополнително поинтересна расврката во групата Ф на ЕУРО 2020.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Еден тим ќе испадне, тоа ќе биде Црвена звезда“

Објавено пред

Здравко Мамиќ, поранешниот прв човек на Динамо Загреб, за српските медиуми го коментираше можниот дуел во плејофот за пласман во Лигата на шампионите, помеѓу хрватскиот првак и Црвена звезда.

Некогаш членовите на „големата четворка“ на југословенскиот фудбал, низ историјата одиграле 106 натпревари. Последен пат се сретнатле на 18.мај 1991 година.

За да изборат меѓусебен дуел, Динамо во третото коло ќе мора да ја мине Легија варшава, а Црвена звезда екипата на Шериф.

„Морам да бидам искрен, го знаете мојот став од минатата година. Не сакав дуел со Црвена звезда“, рекол Мамиќ.

„Отсекогаш сум навивал за Црвена звезда, е сега еден тим мора да испадне. Тоа ќе биде Звезда. Ако дојде до тој дуел Динамо ќе покаже дека е подобар“, изјавил Мамиќ, а п0тоа малку ја „спушти“ топката.

„Сепак не може да се каже дека Динамо е фаворит. Звезда во последните неколку сезони бележи импресивни резултати. НБема фаворит, но сигурен сум дека Динамо ќе избори место во главната фаза во ЛШ“, заклучил Мамиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Швеѓанките изборија финале на фудбалскиот турнир во Токио

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Шведска ќе се бори за златниот медал, на турнирот во женска конкуренција, на Олимписките игри во Токио.

Швеѓанките до финалето дојдоа со голот на Рофо, која погоди на стартот од вториот дел, во 46.минута.

Фудбалерките на Шведска, постигнаа уште еден гол, во 92.минута, но тој беше поништен по сугестијата од ВАР собата.

Во 96.минута, Австралијката Карпентер доби црвен картон.

Шведска за златниот медал ќе се бори со Канада, која претходно приреди изненадување со победата од 1:0, во дуелот со САД.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кејн одбил да тренира со Тотенхем

Објавено пред

Хари Кејн не се појавил на тренинг кампот на Тотенхем. „Скај спорт“, тврди дека Кејн со штрајк ќе го натера клубот да му дозволи трансфер.

Кејн, поради настапот на Европското првенство, доби подолг одмор. Претпаднево требаше да им се приклучи на соиграчите и да се запознае со новиот тренер, Нуно Еспирито Санто, но напаѓачот не се појавил во тренинг центарот.

Манчестер сити покажуваат најголем интерес за 28-годишниот фудбалер. На почетокот на предониот рок, Сити, понудиле 100 милиони фунти за Кејн. Тотенхем, поточно претседателот Даниел Леви ја одбил биз размислување.

Евентуалните трансфер на Кејн во Манчестер сити, значи дека барем една голема ѕвезда ќе мора да замине од тимот на Гвардиола. „Скај спорт“, пишува дека Сити ќе продаде еден од овие тројца фудбалери: Рахим Стерлинг, Ријад Марез или Габриел Жесус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ3 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет5 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет6 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија17 часа

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт18 часа

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија20 часа

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт22 часа

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија24 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион1 ден

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија1 ден

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа1 ден

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет1 ден

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа1 ден

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ1 ден

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија1 ден

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија1 ден

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Досие