Контакт

Спорт

Пандев и Елмас се негативни на Ковид 19, ќе играат против Косово

Објавено пред

Сите фудбалери на Наполи се негативни на коронавирусот, објави калчолигашот попладнево.

Оваа вест со нетрпение се очекуваше во Македонија поради фактот што Елиф Елмас 70-тина минути одигра во неделата против Џенова (6-0), а на 8. идниот месец македонската фудбалска селекција го игра досега најзначајниот меч во историјата, полуфиналето во Лига Европа, мечот со Косово.

И капитенот на напиот национален тим Горан Пандев на двата Ковид теста имал негативен резултат иако во неговата Џенова „врие“ од заболени, поради што дури се заканува и прекинување на првенството во Серија А.

Инаку, по правилата во Италија мораа да се тестираат сите во Наполи, а резултатите покажале дека немало ниту еден заразен ниту од фудбалерите, ниту од членовите на стручниот штаб.

Утре за сигурност ќе бидат напревени и нови тестови.

Во Џенова, пак, се појавија 14 позитивни на вирусот. За среќа за нашиот национален тим, Пандев не е еден од нив.

Спорт

Олимписката шампионка од Книн ги разгоре националистичките страсти

Објавено пред

Матеа Јелиќ, новокрунисаната хрватска олимписка шампионка во теквондо, предизвика бура реакции со своите изјави, но и со заканите што го доби.

23-годишната Јелиќ, која доаѓа од Книн, по освојувањето на златото, изјави дека сака да ја прослави титулата на годишнината на „Бура“, хрватската воена акција со која го освоија Книн и остатокот од Српска Краина по што беа протерани стотина илјади луѓе.

„Сакам дочекот да се спои со ‘Бура’. Во Хрватска се враќам на годишнината на тој настан, кој толку ми значи и би сакала да имам голема фешта“, изјави Јелиќ.

Оваа изјава предизвика многу контроверзии, особено во Србија, каде што уште се дел од бегалците од таа војна и таа на социјалните мрежи доби куп заканувачки пораки, кои ги сподели.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали е на повидок крај на финансиската криза на Барса?

Објавено пред

Барселона, конечно, доби една позитивна економска вест откако кредитната агенција „Фич“ ја отвори можноста клубот да ги рефинансира своите долгови за да се решат проблемите на каталонскиот гигант.

Финансиската ситуација во Барселона е повеќе од алармантна, со долгови од над милијарда евра, а правилата на шпанската Ла Лига значат дека тие мора да се ослободат од дел од играчите за да може да го продолжат договорот со првата ѕвезда Лео Меси. Сепак, оценката од БББ- на „Фич“ значи дека тие ќе може да се задолжат дополнително да ги комплетираат трансферите и да го добијат потписот на Меси.

„Ова е многу позитивна вест за Барселона бидејќи сите очекуваа полош рејтинг. Со ваков рејтинг тие ќе имаат доверба кај финансиските доверители“, вели аналитичарот Мар Чирија.

Клубот има вкупно 1,2 милијарда долари долг, од кои 750 милиони евра е краткорочен долг, кој најверојатно ќе биде репрограмиран. Ова исто така може да се смета за мала победа на новиот претседател Жоан Лапорта, кој вети воведување ред во финансиите на клубот по катастрофалното владеење на својот претходник Жозеп Марија Бартомеу.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен не го штедеше Хамилтон: Во Силверстоун го покажа своето вистинско лице

Објавено пред

Макс Ферстапен ја одби понудата за смирување со Луис Хамилтон пред Унгарското ГП овој викенд повторувајќи го својот став за контроверзниот судир од Британското ГП пред две недели.

Возачот на Ред бул се судри со Хамилтон на брзата патека во Силверстоун во директна борба за позиција и беше лут што возачот на Мерцедес ја славеше победата (и покрај казната од 10 секунди) додека тој бил во болница.

„Се работи за целата реакција на тимот. Така не славиш победа, особено победа, која си ја добил на таков начин. За мене тоа покажа крајно непочитување и ги прикажа во вистинско светло. Да, тоа беше ситуација под притисок, но јас не би сакал да бидам виден така. Би бил премногу вознемирен да прославувам“, вели Ферстапен.

Хамилтон инсистира дека се обидел да го добие Ферстапен во болницата откако ја слушнал лутината на Холанѓанецот.

„Му се јавив на Макс по трката да проверам дали е океј и да му кажам дека го почитувам. Но, тоа не беше возвратено и тоа е океј. Не сметам дека покажавме непочитување. Знаевме дека тој е добро. Знаев дека е во болница, но го видов како излезе од болидот. Никој не сака да види повреден ривал“, објасни Хамилтон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет2 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија5 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија6 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија6 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија7 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија7 часа

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија8 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија8 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија9 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија9 часа

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет11 час

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет11 час

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија13 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија1 ден

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ1 ден

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет1 ден

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен1 ден

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија1 ден

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Досие