Контакт

Спорт

Пандев: Знаеме дека сите навивачи живеат со нас!

Објавено пред

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во интервју за МТВ пред стартот на Европското првенство, вели дека сите во тимот се подготвени да го дадат мојот максимум и дека знаат дека навивачите се зад нив.

„Атмосферата кај нас е одлична, едвај го чекаме првиот натпревар. Сонот е остварен и недела ќе биде ден за уживање. Сакаме добар стартн а ЕП против Австрија и позитивен резултат. Сега играме со сите на највисоко ниво, нешто што ни недостасуваше во минатото. Имаме победнички менталитет, знаеме што можеме да направиме и сакаме резултати. Сите сакаме да ја поминеме групата, знаеме дека тоа ќе биде голем успех за нас. Знаеме дека сите македонски фанови живеат за нас“, вели Пандев.

Фото: ФФМ

Спорт

Хрватска на крилата на Модриќ е осминафиналист – Англија минимално против Чесите

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Хрватска по одличниот настап во второ полувреме на „Хемпден парк“ ја победи Шкотска со 3-1 и на тој начин обезбеди пласман во осминафиналето на ЕУРО 2020.

Иако првите 45 минути беа израмнети и по играта и со резултатот (1-1), сепак во вториот дел искусниот среден дел на „коцкастите“ беше пресуден за ново разочарување на Шкотланѓаните.

Резултатот во 17 минута го отвори Влашиќ по една несигурност на одбраната пред голот на Маршал.

Во финишот на првиот дел, Мекгрегор во 42 минута донесе израмнување 1-1 со надеж дека во второто полувреме ќе имаат шанса за победа.

Сепак, Хрватите во вториот дел играа трпеливо, поорганизирано и со два гола комплетно ја срушија надежта на домаќините.

Уште во 50 минута бекот Гвардиол имаше можност, но не ја исконтролира добро топката пред противничкиот голман.
И Перишиќ се најде во добра прилика неколку минути подоцна, но Маршал успеа да одбрани.

Сепак, во 62 минута немаше одбрана по ударот на Лука Модриќ. Топката дојде до него на 18-тина метри и биеше со надворешна прецизно за водство од 2-1. Еден од најубавите голови на ЕП.

Шкотските фудбалери се уште не беа освестени од шокот, а Перишиќ петнаесетина минути подоцна им го зададе завршниот удар. Биеше прецизно по корнерот на Модриќ во 77 минута за конечни 3-1.

По овој триумф Хрватска како втора ја завршува групата Д пред Чешка која како третопласирана оди во осминафинале. И двете селекдии имаат по 4 бода затоа што Чесите со голот на Стерлинг од 12 минута губеа и загубија против фаворитот Англија.

На овој меч без резултатско значење имаше само 3 удари во рамките на двата гола. Избраниците на Саутгејт не калкулираа за тоа со кого ќе играат во нокаут фазата, па одиграа за својата чест без многу трошење на енергија.
Комбинациите кој против кого во нокаут фазата ќе бидат познати утре, по завршните мечеви од третото коло во групите Е и Ф.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ремек дело на Модриќ – Хрватска е близу до осминафинале

Објавено пред

Фудбалскиот виртуоз, Лука Модриќ во 62 минута го замолча „Хемпден парк“.

По една трпелива акција на Хрватите од левата страна, топката дојде до него, а тој со одмерен удар со надворешен фелш од 18-тина метри биеше во десниот горен агол од голот на Маршал за водство од 2-1 за „коцкастите“.

Модриќ со неговиот прв гол на ЕУРО 2020 конкурира за еден од најубавите голови на првенството.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ристовски: Шефе наш, фала ти што не обедини да се чувствуваме како семејство

Објавено пред

Новиот капитен на македонската фудбалска репрезентација, борбениот Стефан Ристовски по враќањето на нациналниот тим во Скопје му се заблагодари на селекторот Игор Ангеловски со порака упатена на социјалните мрежи.

„Шефе наш, ми текнува со вашето доаѓање на чело на селекторската функција на првиот состанок кога го одржавме ни се обрати со следново… Дечки мојата цел е ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО… Си кажав… што збори човеков… Но вие и ние тоа го остваривме… ЕУРО 2020. Фала ти што не обедини да се чувствуваме како едно големо семејство. Фала што верувавте во нас дека имаме и ние квалитет да играме на едно вакво големо натпреварување. Фала што ја обединивте цела Македонија да се чувствува горда на овој голем успех. И фала што ни овозможи да се чувствуваме горди Македонци“ – напиша Стефан Ристовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија11 час

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија12 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија13 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија18 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија18 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет19 часа

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет20 часа

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија21 час

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет22 часа

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт1 ден

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт1 ден

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт1 ден

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија2 дена

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија2 дена

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа2 дена

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија2 дена

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија2 дена

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет2 дена

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Досие