Контакт

Спорт

„Пандевци“со босански, а Шкупи и Македонија ЃП со ерменски предизвик во ЛЕ

Објавено пред

Струмичка Академија Пандев во жрепката што предмалку се одржа во првото коло од квалификациите за пласман во Лигата на Европа за противник го доби тимот на Зрињски од БиХ.

„Пандевци“ првиот натпревар ќе го играат на домашен терен на 11 јули, додека реваншот ќе се игра на теренот на противникот на 18 јули.

Екипата, пак, на Македонија ЃП за противник во квалификациите за ЛЕ го доби Алашкерт од Ерменија. Ѓорчепетровци на првиот меч ќе гостуваат, додека реваншот ќе го играат на арената „Тодор Проески“ во Скопје.

Скопски Шкупи, исто како и Македонија ЃП за влез во второто коло од ЛЕ ќе има ерменски предизвик. Екипата од Чаир за противник го доби тимот на Пјуник од Ереван. Според жрепката, и Шкупи треба првиот меч да го игра нагости.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ: Морам да го видам Охрид, поздрав до Скопје и Македонија

Објавено пред

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања на известувачот на „Топспорт”.

Прашан дали вечерва ќе се слави слично како по победата над Полјакот Хуркач и може ли да се очекува повторно да запее некоја македонска песна и да ги поздрави неговите навивачи во Македонија, Ноле одговори:

„Многу поздрави до Македонија, до Скопје! Ви благодарам многу. Не ми е тука кумот Невен, тој беше соучесник на таа забава, кога пеевме по победата против Хуркач. Ќе видиме какво ќе биде расположението, сега е веќе доцна, децата ќе спијат. Веројатно жена ми и јас ќе запееме некоја балада”.

Запрашан од нашиот известувач дали ја видел јавната покана упатена од премиерот на државата, Зоран Заев да ја посети Македонија, Ѓоковиќ рече:

„Ја видов поканата и го прифаќам повикот, но не знам кога тоа ќе се случи, но сигурно ќе дојдам во Македонија, бидејќи Охрид морам да го видам”, порача вимблдонскиот шампион.

Ова е видеото од прес – конференцијата, а одговорите на прашањата на ,,Макфакс” се на 16,15 минути.

Ненад Живановски

Прикажи повеќе...

Спорт

Оливер Торес деветто засилување за Севилја

Објавено пред

Враќањето на Мончи, на функцијата спортски директор и именувањето на Хулен Лопетеги за нов тренер, предизвика голема реконструкција во тимот на Севилја. Клубот од „Рамон Санчез Писхуан“ досега потпиша со девт нови играчи, последен што пристигна во клубот е Оливер Торес.

Севилја, во актуелниот преоден рок е еден од најактивните клубови. Досега на засилувања, заклучно со трансферот на Оливер Торес, потрошија 115 милиони евра.

Торес досега играше за Порто, а клубовите се договориле за 12 милиони евра тој да се пресели во Андалузија.

24 годишниот фудбалер е продукт на младинската школа на Атлетико Мадрид. Кариерата ја започна во 2014 година, но не успеа да му се наметне на Диего Симеоне, па клубот го испрати на позајмица во Порто. Португалците во 2016 година го откупија неговиот договор од Атлетико.

Покрај Оливер Торес во Севилја летовото пристигнаа Жил Кунде, Диего Карлос, Лукас Окампос, Фернендо, Џон Џордан, Манс Дабур, Серхио Регуилон и Лук де Јонг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Русите ја одбранија титулата во Лигата на нации

Објавено пред

Машката одбојкарска репрезентација на Русија ја одбани титулата во Лигата на нации. Русите во финалето на завршниот турнир, во Чикаго, ги совладаа домаќините САД со 3:1 (25:23, 20:25, 25:21, 25:20).

Првиот сет во финалето донесе најмногу возбудувања, о добија Русите по голема борба. Американците возвратија во вториот, го искористија падот во играта на Русија и сигурно го освоија сетот со што го израмнија резултатот.

До крајот тоа беше се од Американците, Русите доминираа во третиот и четвртиот сет и на крајот ја одбранија титулата освоена минатата година во Франција.

Дмитри Волков ја предводеше Русија со 17 поени, три повеќе од Егор Клиука. На спротивната страна Техлор Сандер освои 20 поени, а поен помалу забележа Мет Андресон.

Андерсон на крајот беше прогласен за МВП на завршниот турнир.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Када на дното на Охридското Езеро

Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро, помеѓу Срјшче и Мостот на...

Забава2 часа

На Гренланд откриени повеќе од 50 нови езера, досега се знаеше само за четири

Под мразот на Гренланд научниците откриле повеќе од 50 нови езера, а досега се знаело за само четири. Антарктикот под...

Свет2 часа

Трамп ги навреди обоените жени демократи во Конгресот

Претседателот на САД, Доналд Трамп критикуваше група обоени демократски претставнички во Конгресот, нарекувајќи ги предизвикувачи на нереди родени во странство...

Свет3 часа

Нетанјаху им се закани на Либан и Хезболах: Ќе ве уништиме

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, се закани дека ќе ги уништи Либан и Хезболах ако ова либанско движење ги реализира сите...

Регион4 часа

Макрон во посета на Србија

Францускиот претседател, Емануел Mакрон, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Србија со намера да покаже дека Париз сè уште...

Спорт13 часа

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа15 часа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт15 часа

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет15 часа

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт15 часа

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Регион16 часа

Ердоган: Испораката на С-400 системите ќе заврши в година

Испораката на руските ракетни системи С-400, Турција би можела да ја заврши до април следната година, изјави денеска турскиот претседател,...

Регион17 часа

Јулски снег во Бугарија

На планината Рила во Бугарија, падна снег, објави Метео Балканс. Лошите временски услови ја зафатија Бугарија, а метеоролозите најавуваат обилни...

Македонија19 часа

Лидерската средба е неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат темите

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на...

Култура20 часа

(Видео) Огнен и Марина ја крунисаа љубовта на 46-тата Галичка свадба

Во Галичник денеска се одржа 46-то издание на традиционалната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, која повеќе од 4 децении ги негува...

Европа20 часа

На парадата во Париз се појави „летачки војник“

По повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастиља во Париз, вниманието го привлече поранешниот џет-ски шампион Фреки Запата...

Македонија21 час

Два земјотреси ја стресоа Грција, почувствувани и во делови од земјава

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна...

Македонија22 часа

,,Како не ти е срам” му порача Милчин на Адеми поради дивоградбите во Охрид

,,Како не ти е срам” му порача професорот, Владимир Милчин  статус на Фејсбук на министерот без ресор, Едмонд Адеми, по...

Свет23 часа

(Видео) Њујорк во мрак, претставите од Бродвеј се преселија на улиците

Менхетен синоќа остана неколку часа без струја поради голем дефект, поради што престана да работи метрото, запреа лифтовите, се исклучија...

Свет1 ден

Протести во Чикаго против имиграционата политика на Трамп

Неколку илјади луѓе маршираа во центарот на Чикаго протестирајќи против имиграционата политика на претседателот Доналд Трамп, а слични протести се...

Регион1 ден

Во Хрватска во јули има 90 илјади помалку туристи од лани

Во првата недела од јули во Хрватска има 90.000 гости и 400.000 ноќевања помалку отколку во истиот период минатата година....

Досие