Контакт

Спорт

Паулињо се врати дома

Објавено пред

Поранешниот бразилски репрезентативец Паулињо наредните две години ќе го носи дресот на Коринтијанс. Клубот од Сао Паоло потврди дека Паулињо по осум и пол години се врати во Коринтијанс.

Паулињо во 2013 година го напушти клубот, се пресели во Тотенхем, а потоа играше Гвангжу Евергранде, Барселона и Ал Ахли.

Искусниот фудбалер со Коринтијанс во 2011 година го освои првенството на Бразил, а потоа и Копа Ливертадорес и Светското клупско првенство во 2012 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Почина легендата на Реал, Пако Хенто

Објавено пред

Пако Франсиско Хенто, легендата на Реал Мадрид и шпанскиот фудбал, почина на 88-годишна возраст.

Легендарното лево крило, за Реал Мадрид во периодот од 1953 до 1971 година, одиграл 428 натпревари, на кои постигнал 128 гола. Хенто е единствениот фудбалер кој шест пати бил европски шампион.

Сите шест трофеи во Купот на европските шампиони ги освоил со Реал Мадрид. Со „кралскиот клуб“, 12 пати бил шампион на Шпанија, два пати победил во Купот на Кралот.

Тој беше почесен претседател на Реал. Оваа функција ја наследи по смртта на големиот пријател и соиграч, Алфредо Ди Стефано.

Тие двајца го предводеа Реал до пет трофеи по ред во Купот на шампионите.Прикажи повеќе...

Спорт

Маргуч и Доленец: Се изрезиливме

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Словенија непријатно изненади на тековното Европско првенство во Унгарија и Словачка. Полу-финалистите на ЕП пред две години, не успеаја да ја минат групата во која беа Македонија, Црна Гора и Данска.

Еп Словенија го започна со победата над Македонија (27:25), потоа доживеаја тежок пораз од Данска (23:34), а во решавачкиот меч за пласман во втората фаза загубија од Црна Гора (32:33).

„Немам зборови. Се изрезиливме. Во завршните минути против Црна Гора направивме премногу грешки, примивме многу голови и не ги реализиравме последните три седмерци. Сами сме виновни за поразот,не смеевме да дозволиме да дојдеме во ваква ситуација“, изјави Гашпер Маргуч.

Дебаклот тешко му падна на капитенот Јуре Доленец, кој најави дека би можел да стави крај на репрезентативната кариера.

„Ова е едно од најголемите разочарувања во мојот живот. Примивме 15 голови од иста акција. Ми треба време да решам што ќе правам понатаму“, рекол Доленец.

Фото/ facebook.com/rfmofficial

Прикажи повеќе...

Спорт

Судиската организација им се извини на Милан за грешката на Марко Сера

Објавено пред

Милан, синоќа, доживеа шокантен пораз од Специја (1:2) на „Сан Сиро“. Овој пораз го оддалечи Милан од борбата за титулата во Серија. Милан со натпревар повеќе има два бода помалку од лидерот на табелата, Интер.

Натпреварот го обележе неверојатната грешка на главниот судија, Марко Сера. Во 93.минута тој не почитуваше предност и го поништи голот на Жуниор Месијас, при резултат 1:1.

Сера, во акцијата која му претходеше на голот, веднаш досуди фаул и покрај тоа што топката доде до Месијас, кој потоа постигна гол.

Три минути подоцна Ѓаси го совлада Мењан и ги постави конечните 1:2.

Тренерот на Милан, Стефано Пиоло, открил дека судијата Сера им се извинил за грешката по завршувањето на натпреварот, а италијанските медиуми објавија дека во во името на Судиската организација на клубот му се извинил Џанлука Роки.

Поради аматерската грешка. судијата Сера сигурно ќе биде суспендиран за наредните неколку натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија1 час

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа2 часа

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија2 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков,...

Македонија5 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет5 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија6 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија14 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија18 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија21 час

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија23 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија1 ден

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион1 ден

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет1 ден

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Досие