Контакт

Спорт

Пеле во Парма

Објавено пред

Грацијано Пеле во наредните денови ќе го засили нападот на Парма. Искусниот напаѓач е без клуб откако на почетокот на јануари, по пет години, го напушти Шандонг.

Пеле, во периодот од 2011 до 2013 година бил играч на Парма, но во клубот минал само шест месеци, три пати бил позајмуван во други клубови.

35-годишникот, со Парма, ќе потпише договор до крајот на сезоната.

Пеле, најдобрите настапи во кариерата ги имал во Феенорд и Саутемптон.

Спорт

Георгина: Роналдо не е „сонценце“ кога ќе загуби

Објавено пред

Партнерката на Кристијано Роналдо, Георгина Родригез во големото интервју за неделникот „Спортвик“ на „Ла газета дело спорт“ открива дека португалската ѕвезда на Јувентус не е пријатен кога ќе загуби на натпревар, и додава дека и било срам да вежба покрај него на почетокот на нивната врска.

Шпанката е со Роналдо од 2016 година и имаат ќерка заедно, Алана Мартина, а таа ги одгледува и другите три деца на ЦР7, Кристијано Јуниор и близнаците Матео и Ева Марија. Самата Родригез стана мегаѕвезда со низа спонзорски договори и ангажмани како модел и со 23.8 милиони следбеници на Инстаграм.

„Во Торино имаме куќа со градина, каде што се играат нашите деца. Не ни недостасува ништо, а на луѓето од Торино им се допаѓаме. Секако, не одиме на шопинг поради КОВИД-19, а пред неколку години успеавме да отидеме и во кино. Кристијано е супер татко и најдобар сопруг кој можам да го посакам. Кога нема добар меч, верувајте не е сонценце. Но, го познава фудбалот и знае дека некогаш губиш. Тој секогаш се критикува, но го сака тоа што го работи. Научив многу од него и секогаш ме мотивира, иако на почетокот ми беше срам да работам покрај него. Сепак, тој е Кристијано Роналдо. Но, потоа работите се сменија“, објаснува Родригез.

Може на Јуве не му оди, но Георгина ја освојува Италија

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија се намачи, но го доби Вардар и го зголеми водството

Објавено пред

 

Тоа што некогаш беше големо дерби во македонскиот фудбал, пресметката помеѓу тетовска Шкендија и Вардар, оваа сезона нема на „сила“ колку во минатото поради состојбата кај актуелниот шампион по повлекувањето на спонзорот Сергеј Самсоненко. И покрај ова, младите фудбалери на Вардар дадоа достоен отпор на Шкендија, која се помачи да стигне до 2:1 победа со која го зголеми водството на врвот на табелата.

Мевљан Мурати им донесе водство на лидерите на табелата во 15-тата минута, но само две минути подоцна Мартин Мирчевски израмни на 1:1. Сепак, трите поени останаа во Тетово откако Арменд Алими во 62. минута постигна гол.

Откако Шкупи одигра само 0:0 против Академија Пандев, Шкендија сега има осум поени предност на табелата пред скопскиот клуб.

ПРВА ЛИГА, 20.КОЛО

Шкендија – Вардар 2:1

Беласица – Струга 1:2

Македонија Ѓорче Петров – Борец 0:0

Пелистер – Ренова 3:1

Шкупи – Академија Пандев 0:0

Табела: 1.Шкендија 45, 2.Шкупи 37, 3.Македонија ЃП 35, 4.Струга 32, 5.Работнички 28, 6.Вардар 26, 7.Борец 26, 8.Силекс 23, 9.Пелистер 22, 10.Ренова 19, 11.Академија Пандев 12, 12.Беласица 12.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал со голема победа кај Лестер

Објавено пред

Арсенал го забележа само вториот триумф во последните шест меча во Премиер лигата, откако на супер-тешкото гостување кај Лестер се вратија за 3:1 победа.

Мечот започна на најлош можен начин за „топчиите“, откако Јури Тилеманс им даде гол по само шест минути игра. Но, во финишот на првото полувреме, тимот на Микел Артета направи импресивен камбек – прво Давид Луиз со убав удар со глава во 39. минута израмни, за потоа во судиското надополнување, Александер Лаказет од пенал да донесе 1:2 водство. Многу критикуваниот Никола Пепе во 52. минута стави точка на натпреварот.

Арсенал сега се на 9. место на табелата со 37 поени (еден пред лутиот ривал Тотенхем), додека Лестер остануваат трети со 49 поени, колку што има и второпласираниот Манчестер јунајтед и дури 13 поени зад лидерот Манчестер сити.

Во вториот премиерлигашки меч, Кристал палас и Фулам одиграа 0:0 реми, со кое Фулам дојде на само три поени од безбедната зона откако имаа катастрофален старт на сезоната и се сметаше дека се „печени“ за враќање во Чемпионшип.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Македонија4 часа

СДСМ: Немаме допирни точки со изнесените ставови на Љубчо Георгиевски

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија не се согласува со предлогот што го изнесе експремиерот, Љубчо Георгиевски, за решавање на спорот со...

Топ4 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија6 часа

Пандемијата покажа дека е потребен комплетен ресет на општествениот систем, рече професорот Даниловски

Пандемијата ја истакна важноста на глобалната соработка, ни покажа дека целото човештво се наоѓа на ист брод, дека сите сме...

Македонија6 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион7 часа

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет7 часа

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет21 час

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија22 часа

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија23 часа

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија23 часа

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија1 ден

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа1 ден

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија1 ден

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија1 ден

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија1 ден

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија1 ден

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија1 ден

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија1 ден

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Досие