Контакт

Спорт

„Петарда“ за Сасуоло во Бергамо, Наполи доминантен во Сардинија

Објавено пред

Аталанта во Бергамо со 5-1 го совлада тимот на Сасуоло во рамки на 15-тото коло во Серија А, прво коло во новата 2021 година.

Пулените на Гасперини не му оставија ниту минимална шанса на гостинскиот тим да се надева на изненадување.

Стрелци на головите за Аталанта беа Запата во 11 и 49, Песина во 45, Госенс во 57 и Муриел во 68 минута. Единствениот погодок за Сасуоло беше дело на Чиричес во 75 минута.

Во Сардинија, Калјари доживеа тежок домашен пораз од Наполи во чиј состав во 77 минута во игра влезе македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас.

Зиелински донесе водство за клубот од Неапол во 25 минута, но Калјари израмни преку Жоао Педро во 60 минута.

Зиелински во 62 минута погоди по вторпат за 1-2, а предноста на Наполи ја зголеми Лозано во 74 минута. Конечните 1-4 за Наполи беа дело на Инсиње од пенал, во 86 минута.

На останатите мечеви во Серија во терминот од 15 часот постигнати се овие резултати:

Рома – Сампдорија 1-0
Фиорентина – Болоња 0-0
Џенова – Лацио 1-1
Парма – Торино 0-3
Специја – Верона 0-1©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Раџа го спореди Дончиќ со Бодирога: Тоа се играчи со мади.а!

Објавено пред

Легендата на хрватската кошарка, Дино Раџа ги прокоментира игрите на словенечкиот кошаркарски ас, Лука Дончиќ во НБА лигата.

„Знаев дека ќе биде добар, но не толку рано. Ова момче рано покажа дека е многу зрел. Неверојатно е талентиран, многу работи, има добри чекори затоа што прво играше за јуниорите на Реал Мадрид, па за сениорите, освојуваше трофеи. Не очекував дека толку добро ќе одигра во неговата прва сезона“ нагласи Раџа.

Хрватот го спореди Дончиќ до екс-српскиот кошаркар, Дејан Бодирога.

„Ме потсетува на Бодирога. Тој беше играч со големи мади.а и неверојатен талент“ нагласи Раџа.

Прославениот кошаркар истакнува дека НБА лигата сега е поинаква за разлика од времето кога тој отиде да го оствари својот „американски сон“.

„Беше тешко кога ние доаѓавме во лигата. Кога Лука дојде во Далас му ги дадоа клучевите од градот, мене ми дадоа дресови да однесам на перење. Дивац, Сабонис, Дражен, Тони и јас бевме пионери и тешко е да се разгази патот“ вели Раџа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Короната прави масакр во Бенфика, дури 17 заразени од вирусот

Објавено пред

Португалскиот фудбалски клуб Бенфика денеска објави дека има дури 17 заразени со коронавирусот во клубот, што играчи, што членови од стручниот штаб, но и клупски работници.

Од клубот напоменаа дека се консултирале со локалното Министерство за здравство во врска со тоа како да постапат во интерес на здравјето на играчите. Основното прашање е дали клубот треба да игра мечеви во следните две недели или и здравите играчи треба да одат во изолација.

Бенфика во моментов е третопласирана во португалскиот шампионат со 32 бода, колку има и второпласираниот Порто. Лидер на табелата е Спортинг Лисабон со 36 бода.

Бенфика утре треба да игра полуфинале во Лига купот против Брага.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан за Јовиќ: Не е секогаш виновен тренерот

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, во пресерт на куп натпреварот со Алкојан, одговарал на новинарски прашња, меѓу кои најбројни биле оние поврзани со Лука Јовиќ.

Српскиот репрезентативец по 18 месеци се пресели на позајмица во поранешниот клуб Ајнтрахт и веднаш блесна на дебито. Тој постигна два гола во победата на Анјтрахт над Шалке од 3:1. жжЈовиќ за 32 минути во дресот на Ајнтрахт постигна два гола, учинок кој го имаше во Реал но на 32 натпревари.

„Секогаш прв вината ја барам кај себе…Лесно е да се каже дека тренерот е виновен. Мадрид е тежок, тоа го вкусив како играч. Постојат моменти кога фудбалерите мора да докажат дека се достојни да играат во Реал, а постојат и фудбалери кои тоа го покажуваат дури откако ќе заминат на позајмица. Таков е случајот со Лука, јас сум среќен што го купивме. Ги сакам сите мои играчи, среќен сум што ги имам. Јовиќ има иднина и може да биде во Реал, тоа важи за секој наш играч“, рекол Зидан и дополнил.

„Сепак, немојте да заборавите дека не е исто да се настапува за Реал и за некој друг клуб. Во Реал постои силна конкуренција, тоа секогаш е така, а за тоа не е виновен тренерот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија3 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија7 часа

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија7 часа

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет8 часа

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија8 часа

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија8 часа

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет24 часа

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт1 ден

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија1 ден

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија1 ден

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет1 ден

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија1 ден

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ1 ден

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија1 ден

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија1 ден

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа1 ден

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет1 ден

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион1 ден

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Досие