Контакт

Спорт

Пети удри по „топчиите“: Давид Луис не е вистински фудбалер веќе 3 години!

Објавено пред

Поранешниот англиски шампион кој на титулата чека цели 16 години – Арсенал – со своите потези сериозно разочара некои од поранешните играчи на клубот.

Екс францускиот фудбалер, Емануел Пети дресот на „топчиите“ од Лондон го носеше 3 сезони и тоа токму кога пулените на Арсен Венгер беа во зенитот. Освои двојна круна во сезоната 1997/98, но и тој е свесен колку сега Арсенал е далеку од тоа достигнување.

Пети е сериозно изнервиран што Арсенал му го продолжи договорот на дефанзивецот Давид Луис кој директно „кумуваше“ во поразот од 2-1 на својот тим на мечот со Брајтон.

„Давид Луис не е вистински фудбалер веќе 3 години. Но не сум изненаден што Арсенал му даде нов договор, затоа се навикнав на такви потези на клубот. Да бидам искрен, ова е шега. Најдете некои вистински дефанзивци. Ми велите дека нема млади и талентирани дефанзивци на пазарот? Не го разбирам тоа“ – изјави Пети.

Тој смета дека работите се многу полоши за разлика од последните години кога Венгер беше на кормилото.

„Која е поентата да сте еден од најбогатите клубови во светот ако немате визија? Арсенал изгледа како просечен тим, без дух, без гордост. Тој тим нема лидер, никој нема карактер. Сите се обидуваат да ја избегнат одговорноста“ смета Французинот.

Арсенал, зачудувачки, му го продолжија договорот на Давид Луиз



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Карамбол-трка во Австрија – Ботас победи, Хамилтон казнет, катастрофа за Ред бул!

Објавено пред

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас ја искористи пол-позицијата за да стигне до победа на првата трка од новата сезона во Формула 1, Австриското ГП во Шпилберг, во која само 11 болиди ја завршија трката, а шампионот Луис Хамилтон го загуби местото на подиумот поради казна добиена за предизвикување судир.

Ботас, кој во саботата изненади со пол-позицијата, беше вистински предизвикан во текот на целата трка, додека зад него се „редеа“ инциденти и излетувања. Шарл Леклер освои „почесен“ подиум за Ферари по ужасните квалификации, додека последното место на подиумот отиде кај Лендо Норис од Мекларен, откако Хамилтон заработи 5-секундна казна за судирот во дуелот со Александер Албон од Ред бул.

За Ред бул на патеката која го носи нивното име, ова беше катастрофална трка – откако Макс Ферстапен стартуваше како втор (поради дополнителната казна која ја доби Хамилтон), имаше проблеми со болидот и мораше да се откаже, а потоа следуваше и дуелот Хамилтон-Албон во финишот на трката, кога Албон беше блиску до поминување на шампионот, пред да се удри во него.

На крајот, четвртото место му припадна на Хамилтон, Карлос Саинс во вториот Мекларен беше петти, Серхио Перез, кој беше казнет поради пребрзо возење во боксот, заврши како шести за Рејсинг поинт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Објавено пред

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот.

Иако нема многу детали за случајот, се верува дека тој бил погоден од гром на саботниот тренинг, но дека за среќа избегнал некакви сериозни повреди.

„Младиот голман Заборовски беше погоден од гром и сега во одделот за интензивна нега. Инцидентот се случи бргу, амбулантното возило пристигна за осум минути, откако претходно му било дадено вештачко дишење. Тој е во болницата во Љуберци, и тестовите покажуваат дека нема оштетување на органите“, се вели во соопштението на клубот.

Според генералниот директор на клубот, Игор Мајоров, временските услови во областа биле пријатни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал го има Серхио Рамос! Капитенот пак им донесе победа со гол од пенал! (видео)

Објавено пред

Реал Мадрид стигна до исклучително важна победа од 1:0 на гостувањето кај Атлетик Билбао правејќи голем чекор кон титулата во шпанската Ла лига, одвојувајќи се на седум поени пред Барселона, која денеска има исто толку тешко гостување кај Вилјареал.

Слично како при претходната победа од 1:0 над Хетафе, човек на одлука беше капитенот Серхио Рамос со гол од пенал во 73. минута од мечот, негов вкупно 10-ти гол во Ла лига оваа сезона, со што на пример е пред Антоан Гризман од Барса, кој има осум постигнати гола.

Со овие 10 гола, Рамос е првиот бек кој постигнал 10 гола во една сезона по уште еден фудбалер на Реал Мадрид, легендарниот Фернандо Јеро во 1993/94, а исто така има неверојатни пет гола во последните седум меча. Рамос исто така има најдолга серија на успешно постигнати пенали во Европа, дури 22 пати едноподруго бил прецизен од белата точка. Рамос исто така има 120 постигнати голови во кариерата, што е исклучително остварување за одбранбен фудбалер.

Сепак, овие неверојатни остварувања на Рамос не се голема утеха за навивачите на Атлетик Билбао кои се жалат дека пеналот беше престрого досуден, и дека во иста ситуација подоцна, Рамос не бил казнет за сличен прекршок.

Пред одлучувачкиот потег на капитенот, двата тима беа релативно израмнети во првото полувреме со интересни шанси за Карим Бензема за Реал и за Родриго за Атлетик. Ситуацијата се смени во 71. минута, кога Марсело имаше дуел со Дани Гарсија во шестнаесетникот на Атлетик, по што судијата реши ситуацијата да отиде кај ВАР системот, кој одлучи дека Марсело стигнал до топката пред фудбалерот на Билбао и досуди пенал. Само пет минути подоцна, Раул Гарсија падна во шестнаесетникот на Реал по дуелот со Рамос, но овојпат ВАР системот не беше повикан на помош!



Прикажи повеќе...

Најново

Регион17 минути

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион1 час

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава2 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет3 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт4 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија4 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ5 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија7 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија7 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ8 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа9 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет11 час

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет23 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија1 ден

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа1 ден

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија1 ден

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион1 ден

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија1 ден

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа1 ден

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт1 ден

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Досие