Контакт

Спорт

Пике брутално кон Унаи Емери: Уште не заборавил на тие 6:1

Објавено пред

Жерард Пике во последно време влезе во јавна војна со повеќе личности во Шпанија, од кој псоледниот е тренерот на Вилјареал, Унаи Емери.

Откако во текот на викендот јавно ја објави својата плата за да се докаже со новинарите на каталонската телевизија, овојпат главна тема беа пеналите во шпанската Ла лига, на кои се пожалија Валенсија и Реал Бетис на своите официјални Твитер профили.

Валенсија се жалеше дека биле „ограбени“ од Реал Мадрид и дека тоа станува „нешто што се повторува“, по што дефанзивецот на Барса Пике, на Твитер одговори: „Не го кажувајте тоа гласно, ќе ве казнат“.

Во исто време Вилјареал се жалеа што им беше поништен гол за играње на рака кога Дани Парехо ја упати топката во мрежата по одбранетиот пенал. По мечот, Емери реши да го критикува Пике, откако тој играше со рака на мечот со Вилјареал оваа сезона.

„Тоа што се случи со Пике беше јасно играње со рака и пенал, но ние го загубивме тој меч. Тој потоа и демантираше. Тоа што се случи денеска, не беше игра со рака, дефинитивно. Пике вчера на Твитер протестира за други тимови. Тоа е неискрено. Наместо да замолчи, ги лаже луѓето“, изјави Емери.

Пике пак, веднаш одговори на Твитер.

„Зборуваме за личност која три години подоцна се жали на судијата за 6:1 (Барселона-ПСЖ). Премини преку тоа, Унаи“, одговори Пике, зборувајќи за славниот камбек на Барселона против францускиот клуб кога тренер беше токму Емери.

Да се потсетиме за што зборува:

Спорт

УФЦ: „Предаторот“ Нгану остана кралот на тешката категорија

Објавено пред

Френсис Нгану во саботата покажа дека не е само најстрашниот „удирач“ во УФЦ историјата, за да стане апсолутниот шампион во тешка категорија, победувајќи го Сирил Ган на поени (48:47, 48:47, 49:46) во главното шоу на УФЦ 270.

Во борба со голема историја, Нгану и Ган беа спаринг партнери во „ММА Фектори“ од 2017 до 2019 година, додека Нгану не влезе во конфликт со тренерот Фернан Лопез, сметајќи дека тој му ги краде парите.

Во кафезот, акцијата беше внимателна од двајцата фајтери, без многу директни удари и наместо тоа со невообичаено многу борење. Нгану го покажа својот квалитет во третата рунда, кога го собори противникот и имаше доста удари. Слично беше и во четвртата и петтата рунда, по која Нгану покажа дека е заслуже шампион.

Иронично, победата значи дека Нгану останува под договор со УФЦ и покрај јавното несогласување со шефот Дејна Вајт – да загубеше тој ќе останеше слободен агент и ќе можеше да се концентрира на втората главна ел во кариерата – боксот.

35-годишниот Нгану ја освои УФЦ титулата во тешка категорија со нокаут над Стипе Миочиќ минатиот март, и сега има шест победи во низа, од кои последните пет пред овој меч со нокаут. Ган, пак ја освои преодната титула со нокаут над Дерик Луис во август и имаше совршени 7-0 пред мечот со Нгану.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салах и Мане во директна борба за пласман на Светското првенство

Објавено пред

Познати се бараж двојките од африканската зона за пласман на Светскоот првенство во Катар. Место во баражот изборија десет репрезентации, пет од нив ќе играат на Светското првенство.

Најголемо внимание привлекува пресметката помеѓу Египет и Сенегал, чии најдобри играчи се ѕвездите на Ливерпул, Мохамед Салах и Садио Мане.

Натпреварите ќе се играат на 23. и 29.март.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан го советувал Мбапе: Не му ја мисли оди во Реал

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ, открил дека му дал совет на Килијан Мбапе каде треба да ја продолжи кариерата. Ибрахимовиќ нема дилема дека Мбапе треба да се пресели во Реал Мадрид.

Според она што го пишуваат медиумите, Мбапе има голема желба да го облече дресот на Реал. Ибрахимовиќ го советува да си го оствари сонот.

„Мбапе ме праша за мислење околу неговата иднина и што треба да направи. Му реков дека да сум на неговото место би се пресели во Реал. Лесно е кога играш во својата земја, дури кога ќе заминеш во странство можеш да почувствуваш авантура и да созрееш како фудбалер“, рекол Ибрахимовиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Трет викенд по ред недела е неработен ден

Трет викенд по ред недела е неработен ден за 92 отсто од сите работниците. Законското решение предвидува оние што ќе...

Македонија14 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија17 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион19 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија20 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија21 час

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија22 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет23 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија23 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет24 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија2 дена

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион2 дена

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет2 дена

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија2 дена

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ2 дена

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Досие