Контакт

Спорт

Пиоли потврди: Милан ќе имаат тренинзи преку „Зум“

Објавено пред

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли потврди дека за време на божиќните празници ќе ја искористи технологијата и ќе организира тренинзи на својот тим преку „Зум“.

Иако многу професии целосно ја искористуваат техјнологијата на комуникација на далечина, но сега во КОВИД-ерата, и спортот ја прифати можноста. Иако нема мечеви во Серија А до 6 јануари, Пиоли сака да ја заддржи кондицијата на фудбалерите за време на паузата.

„Им кажав на момците дека ќе тренираме преку ‘Зум’ на 27 и 28 декември, а потоа ќе продолжиме заедно во Миланело на 30 декември“, вели Пиоли.

Спорт

Саутмептон ја прекинаа победничката серија на Манчестер сити

Објавено пред

Серијата од 12 победи во Премиер лигата, во која беа фудбалерите на Манчестер сити е прекината на „Сент Мери“ стадионот во Саутемптон. „Светците“, успеаја да останат непоразени, одиграа 1:1 против актуелните шампиони.

Саутмептон одиграа добро прво полувреме. Првата вистинска акција, во седмата минута со прекрасен удар во гол ја претвори десниот бек Вокер-Питерс. Сити во првиот дел имаше две шанси, преку Стерлинг во 35. и 39.минута. Во двете ситуации се истакна голманот Фостер.

Голманот на Саутепмтптон беше во главна улога и во 48.минута кога го одбрани ударот на Родри. Саутепмтон можеше да ја зголеми предноста во 54. и потоа во 55.минута, меѓутоа ударите на Бендарек и Броја беа непрецизни.

Фостер повторно се истакна при одбидот на Фоден во 58.минута.

Голманот на Саутемптн капитулираше во 65.минута, кога не можеше да го одбрани ударот на лапорт.

Сити на врвот сега има 56 бода и натпревар повеќе од Ливерпул кој е на 45 поен, Челси со натпревар повеќе од Сити и два од Ливерпул има 44 бода.Прикажи повеќе...

Спорт

Џеко спречи сензација – Интер со пресврт ја победи Венеција

Објавено пред

Фудбалерите на Интер со тешка мака славеа победа во дуелот со Венеција. Актуелните шампиони, со пресврт и гол во 90.минута славеа над аутсајдерот.

Венција во Милано допатува без осум играчи од стартната постава, сепак храбро му се спротивстави на фаворитот. Томас Анри во 19.минута го шокираше Интер.

Фудбалерите на Интер се мачеа во првиот дел, но сепак израмнија со голот на Барела во 40.минута.

Интер не блескаше ниту во второто полувреме, но една шанса им беше доволна за конечен триумф. Џеко во 90.минута го постигна голот за победа.

Интер со оваа победа ја врати предноста од пет бода во однос на Милан.Прикажи повеќе...

Спорт

Исланд ја декласира Франција

Објавено пред

Исланд го декласира олимпискиот шампион Франција со 29:21 (17:10), во третот коло, во Групата 1 на Европското првенство во ракомет.

И покрај тоа што двете селекции имаат големи проблеми со коронавирусот, Исланд им одржа лекција на олимписките шампиони“. Французите имаа приклучок само во почетните 12 минути.

Останатиот дел од натпреварот мина во цеосна доминација на Исланѓаните.

Франција не можеше да ја пробија одбраната на Исланд, на чии гол блескаше 21-годишниот Халгримсон, кој имаше 15 одбрани. Нападот го предводеа десните бекови Магнусон со 10 и Кристијансон со 9 гола.

Кај Франција Турна и Деска постигнаа по пет гола.

На табелата, по некомплетното третото коло Данска, Франција и Исланд имаат по 4 бода, Холандија и Црна Гора по 2, а Хрватска е без освоен бод.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија5 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион7 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија8 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија8 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија10 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет11 час

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија11 час

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет12 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија12 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија1 ден

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија1 ден

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија1 ден

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион1 ден

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија2 дена

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Досие